Свій ювілей — 115 рокiв, відзначає Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека

Саме у цей день 22 січня в Олександрівську затвердили статут тоді ще міської громадської бібліотеки.

Свого першого читача вона прийняла у 1905-му році. Сьогодні бібліотека приймає десятки тисяч користувачів щорічно. А її книжковий фонд нараховує близько півтора мільйону видань. Нашим журналістам вдалося потрапити у книгосховище, а також побачити рідкісні видання, які сміливо можна назвати музейними експонатами.

Поступово книжковий фонд бібліотеки збагачувався, зростала кількість читачів. Однак історичні події вносили корективи в роботу бібліотеки. У часи Революції, громадянської війни, Першої світової вона не працювала. Під час Другої світової, із наступом німецьких загарбників бібліотека була зруйнована, а книги – спалено. А вже в 1943-му, через три дні після визволення міста бібліотека відновила свою роботу.

Як показують архівні дані, книжковий фонд бібліотеки зростав із неабиякою швидкістю. Це дозволяло задовольняти читацькі потреби. У 1977-му році бібліотека «перебралася» у нову будівлю. Сьогодні тут на площі у майже 5 тисяч кв. м. знаходиться книжковий фонд. Нараховує він близько 1,5 мільйону видань. А завідує цим багатством Наталія Бойко. Жінка працює тут вже 40 років. Каже, про свій вибір ніколи не жалкувала. Книжки вважає справжнім скарбом.

Аби книжки служили якомога довше, вони мають зберігатися в належному стані. Для цього створюють необхідні умови.

Численні стелажі у книгосховище більше нагадують лабіринт. Металеві двері у ньому відкривають особливий відділ. Тут зберігаються рідкісні та цінні видання. Деякі з них були видані ще в 19-му столітті, тож потребують реставрації.

Рідкісні та цінним виданням у бібліотеці відведена й окрема зала, де панує атмосфера минулого. Тут спеціалісти влаштували тематичні експозиції. Одна з них дозволяє читачам побачити видання XVIII століття.

Багато видань вже дійсно являють собою музейні експонати, які дивують не лише своїм віком, оформленням, а й розмірами. Так, наприклад, відома драма Ґете «Фауст» у виданні 1889 року важить 18,5 кг.

Є тут і колекція мініатюрних книжок. Деякі з них завбільшки з п’ятикопійчану монету. Щоб прочитати таку, може знадобитися збільшувальне скло. Та коли йдеться про літературу, й книги розмір не має значення, запевняють бібліотекари. Головне – зберегти цей скарб. І це, їм вдається вже понад століття.

Источник: https://tv5.zp.ua/news/svij-yuvilej-115-rokiv-vidznachaye-zaporizka-oblasna-universalna-naukova-biblioteka/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top