Свободи котів і собак: ігнорувати не можна реалізувати

Домашні тварини можуть покращувати життя своїх власників, приносити їм позитивні емоції та мінімізувати почуття самотності. У свою чергу, відповідальний власник має створити належні умови для комфортного життя свого домашнього улюбленця та задовольнити його природні потреби.

У більшості випадків українці задовольняють базові потреби свого кота чи собаки. Згідно дослідження MZ Hub, проведеного у травні 2020 року на замовлення компанії Royal Canin, 92% опитаних піклуються про постійний доступ улюбленця до питної води, а 87% не залишають тварину на холоді та спеці.

Проте основні права та свободи домашніх тварин не обмежуються належним харчуванням та зручним спальним місцем. Кожний домашній кіт та собака потребує уваги до свого здоров’я, фізичного й психологічного, а також можливості проявляти природну поведінку та спілкуватися з собі подібними.

5 прав і свобод улюбленця
Фото предоставлено рекламодателемФото предоставлено рекламодателем

У 2011 р. США, а згодом більш ніж у 20 країнах світу, була підписана Декларація прав тварин. Вона закріплює основні права та свободи тварин у сучасному світі. В Україні документ був підписаний 31 серпня 2014 р. Відтоді останній день літа є нашим національним Днем прав тварин. У чому вони полягають і чому саме реалізація усіх 5 прав улюбленця робить його життя повноцінним?

1. Право на належне харчування та постійний доступ до питної води — фундамент благополуччя тварини. Від якості їжі залежить здоров’я домашнього улюбленця, його самопочуття, тривалість життя й зовнішній вигляд.

Людська їжа не підходить домашнім улюбленцям і може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Юлія Романишина, лікарка ветеринарної медицини, членкиня Європейського товариства ветеринарної та порівняльної дієтології, експертка з наукової комунікації Royal Canin розповіла, що навіть корисні для людей продукти можуть бути токсичними для котів і собак. Наприклад, небезпечним є шоколад, споживання якого може викликати у тварини отруєння, а у деяких випадках навіть смерть через зупинку серця або дихання. Токсичними є також часник, цибуля, авокадо, виноград і родзинки.

Раціон тварини має бути підібраний у залежності від виду й породи, віку й розміру, здоров’я й способу життя. Погодьтеся, харчові потреби активного однорічного сенбернара та дорослого той-тер’єра різняться як за складом, так і за обсягом необхідної денної норми. Щоб задовольняти потреби тварин відповідно до їхніх потреб, компанія Royal Canin розробила понад 500 видів сухого та вологого корму. Кожний з них — це унікальна комбінація з близько 50 нутрієнтів, що ретельно відібрані та скомпоновані під потреби тварини у конкретній ситуації.

2. Реалізація права на безпеку та комфортне середовище котів та собак закріплене в Україні на законодавчому рівні.

Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» зобов’язує власника «забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям».

У приміщенні, де мешкає тварина, не повинно бути у відкритому доступі побутової хімії, ліків, косметики, отрути для гризунів, лаків та фарб тощо. Ці речовини є небезпечними не лише за своїм складом: собаки і коти мають чутливі носи — й сильні аромати заважають їм досліджувати середовище та можуть спровокувати додатковий стрес.

Якщо у квартирі мешкає кіт, на вікнах мають бути встановлені сітки «антикіт» та спеціальні обмежувачі «гребінки» для положення провітрювання.

Для собаки важливо мати змогу оглядати приміщення на три сторони, а коти полюбляють м’які лежанки у теплих місцях. Також коти мають потребу у схованках, де можна перечекати у разі відчуття стресу.

Фото предоставлено рекламодателемФото предоставлено рекламодателем

3. Право на здорове життя без болю і травм є однією з найважливіших потреб тварини. Проте українці приділяють украй мало уваги здоров’ю своїх домашніх тварин: лише 40% готові водити свого улюбленця на щорічні профілактичні огляди до ветеринара й 56% — відвідують клініку у разі перших ознак захворювання.

Між тим, ветеринарна лікарка Юлія Романишина наголошує на важливості превентивних заходів і ранньої діагностики, що у багатьох випадках попереджає появу серйозних захворювань. Авторитетні ветеринарні організації WSAVA, AAHA та інші наполегливо рекомендують проводити періодичні профілактичні огляди принаймні раз на рік, а якщо йдеться про кошенят або котів літнього віку, то і частіше.

Ветеринарне обслуговування тварин передбачене і українським законодавством: «особа, яка утримує тварину, зобов’язана забезпечувати своєчасне надання домашній тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення тощо)».

4. Домашні тварини мають право жити без страху та без страждань. На жаль, за даними згаданого вище дослідження, 44% українців ще й досі фізично або психологічно карають своїх улюбленців. Між тим собаки значно краще піддаються вихованню та дресируванню через похвалу, винагороду і позитивне підкріплення. А певна небажана поведінка котів, наприклад, ходіння в туалет у непризначених для цього місцях, свідчить, як правило, не про шкідливий характер, а може бути проявом хвороби, що перетікає у прихованій формі.

Гарним прикладом у забезпеченні психологічного комфорту домашніх улюбленців є Швейцарія, де права тварин захищені чи не найкраще у світі. Так, Закон про права тварин, прийнятий у 2008 р., передбачає необхідність враховувати інтереси тварини у разі розлучення її власників, тобто суддя має право віддати тварину тому, з ким, на його думку, домашньому улюбленцю житиметься краще.

Україна наразі лише на шляху до забезпечення усіх необхідних прав та свобод тварин. Наразі, українським законодавством передбачені покарання за жорстоке поводження з твариною: штрафи, адміністративний арешт на строк до 15 діб із конфіскацією тварини. Кривдника також можуть позбавити волі на строк до 5 років, наприклад, у разі навмисного нанесення травм тварині, що призвели до її каліцтва чи загибелі.

Фото предоставлено рекламодателемФото предоставлено рекламодателем

5. По-справжньому повноцінним життя тварини можливе за умови реалізації його права на вільний прояв видової поведінки.

Собакам важливо спілкуватися з представниками свого виду, підтримувати фізичну й розумову активність, розвивати природні здібності. Щоденні прогулянки на свіжому повітрі, вигули собак на спеціальних майданчиках допомагають задовольнити цю потребу.

Деякі країни регулюють такі речі на законодавчому рівні. В італійському Турині, наприклад, передбачений штраф у розмірі до 500 євро у разі вигулу домашнього собаки менше ніж три рази на день.

Натомість, коти за своєю природою, здебільшого, самостійні та допитливі тварини. Вони звикли досліджувати середовище у тривимірному просторі, їм важливо стрибати, видиратися нагору, точити кігті. У дворі приватного будинку легко задовільнити цю потребу, облаштувавши catio — закритий сіткою майданчик, де кіт може безпечно досліджувати простір, гратися з іграшками. У міській квартирі непоганою альтернативою можуть бути лабіринти уздовж стін, різнорівневі полички або ж котяче дерево.

Крім того, котам і собакам важливе спілкування із власником: турбота та спільні ігри дозволяють побудувати глибокі й довірливі взаємини з улюбленцем. Це допомагає котам і собакам почуватися безпечно та робить їхнє життя по-справжньому повноцінним.

Источник: https://zp.vgorode.ua/news/sobytyia/a1184990-svobodi-kotiv-i-sobak-ihnoruvati-ne-mozhna-realizuvati

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top