ТЦК, банкомати та відсутність овочів в супермаркетах : топ дезінформацій в запорізькому інфопросторі з 8 по 12 січня 2024 року

Дії української армії залишаються в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями, які тиражують колаборанти і окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області і пропагандистських російських медіа.

Минулого тижня значна частина повідомлень про українську армію була присвячена темі мобілізації, а саме розширенню повноважень ТЦК, масовій істерії та обмеженню готівки через новий закон щодо мобілізації, евакуації мирного населення нібито через обстріли ЗСУ,  а також відправку Мінобороною жінок «на убой». У порівнянні з попереднім тижнем, кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ збільшилася з 31% до 39%.

В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про роботу виборчого штабу Володимира Путіна, а також поширювалися цинічні заяви зі сторони російського МЗС щодо «загрози глобальному миру та безпеці» через удари США та Британії по Ємену, в той час як РФ щодня вчиняє військові злочини на території України.

Ще 18% фейків стосувались вкрай переможних дій та операцій російської армії, ще по 9%  фейків припали на мобілізацію, економіку та підтримку західних партнерів. На фейки з соціальної тематики, знецінення України, освіту, територіальну цілісність і інше припало всього 15% дописів.

Значна частина фейків та маніпуляцій присвячена атакам ЗСУ на тимчасово окупованих територіях. Аби деморалізувати воїнів та населення окупанти використовують тактику з «вкидами» нічим не підкріплених цифр про численні втрати української армії, визначені домовленості про перемир’я на умовах Росії, знищену техніку та полон українських воїнів.

За минулий тиждень, з 8 по 12 січня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал колаборанта, голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова з 23% маніпуляцій від загальної кількості. На другому та третьому місці опинилися канал «Запорожский Вестник» та «Днепрорудный Сегодня» з показниками маніпуляцій в 16% та 14% відповідно. “Типичная Акимовка ” та «Токмак Сегодня» мали маніпулятивні твердження в 13% своъх дописыв

Найбільше ж фейків цього тижня знову продукував телеграм-канал колаборанта, блогера та голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова — 8% дописів містили недостовірну інформацію. На другому місці – «Токмак Сегодня» з 7% фейків. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал так званого губернатора тимчасово окупованої території Запорізької області Євгена Балицького» з 6% недостовірної інформації.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 91 маніпуляцію (або 13% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 33 фейки (5% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій, як і кількість фейків збільшилася. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейки щодо появи написів про відсутність овочів в німецтких супермаркетах через Зеленського

Представники окупаційної влади підхопили «вкид» російської пропаганди зі світлинами нібито з німецького супермаркету, де на пустих прилавках з’явився напис про Зеленського та Шольца.

Так, окупаційний телеграмм-канал «Бердянск. Актуально» 9 січня опублікував сумнівний допис наступного змісту:

«Все овощи съели Шольц и Зеленский»Из-за забастовки фермеров в Германии начали пропадать с прилавков овощи.Местные кажется догадались в чём причина», — написав телеграм-канали.

Аналогічні дописи з’явилися і інших про кремлівських телеграм-каналах «Московский Комсомолец», «Логика Маркова», «Царьград» та інших. Найперший пост з’явився в телеграм-каналі «Гагаузкая республика» на 32 тисячі підписників, проте там не було згадки про супермаркет

В німецькому сегменті твіттер взагалі не існує жодного поста на цю тему, як і в німецьких медіа. Єдиний хто публікував це – російський паблік, що випускається німецькою з назвою «Pravda. De», який в якості джерела фото посилається на черговий пропагандиський телеграмм-канал «denazi_UA», який так само публікує фото неназваного супермаркету без будь-якого підтвердження.

Отже, можна зробити висновок – що ця історія черговий вкид російської пропаганди на тлі реально існуючих протестів німецьких аграріїв.

Фейки про обмеження готівки у банкоматах через мобілізацію

Окупаційна влада через підконтрольні ресурси – ЗМІ та телеграм-канали розганяють повідомлення про те, що в Україні нібито почали «обмежувати зняття готівки», бо клієнти банків кинулися масово знімати гроші у зв’язку з розглядом нового закону про мобілізацію.

Так, 10 січня телеграм-канал «Токмак Сегодня» поширив допис проросійського блогера Сергія Колясникова з каналу Zergulio.

«В Верховной Раде обсуждают блокировку счетов для уклонистов. Из-за этого люди на Украине массово закрывают счета и снимают наличные в банкоматах. В итоге наличные начинают выдавать только по предварительной записи», — зазначає телеграм-канали.

Пост підкріплений світлинами оголошень біля банкоматів про необхідність попередньо записатися в касу для зняття готівки з 11 січня.

Насправді ж ПриватБанк» не повідомляв ні про проблеми з «масовим зняттям готівки», ні про запровадження обмежень на зняття готівки, зазначають фактчекери зі StopFake.

У Центрі стратегічних комунікацій повідомили, що подібні дописи є фейком, вигаданим російською пропагандою.

«Такий фейк розганяють для нагнітання панічних настроїв серед українців на тлі пропозиції обмежити використання банківських карток військовозобов’язаним, які ухиляються від проходження військової служби. Однак, це – лише пропозиція, яка перебуває на стадії обговорення», — зазначили в ЦСК.

Фейк про роботу ТЦК у Варшаві

Представники окупаційної влади продовжують поширювати різноманітні фейки та маніпуляції, пов’язані з мобілізацією в Україні. Цього разу вони використали розіграш у якості фактажу для твердження, що військкомати почали тероризувати навіть тих громадян України, що виїхали за кордон.

Історію з «ТЦК у Варшаві» поширив окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» 10 січня 2024 року

«Это какой-то сюр: украинский ТЦКашник выписывает повестку … в Польше. Хорошо хоть пока не пакуют и сквозняком через границу на бойню не везут. Но на месте украинцев в Польше я бы напрягся…П.С. Одного не пойму, почему парень военкома подальше не послал))) Но, … думаю, бумажкой этой он точно подотрется», — зазначається в дописі телеграм-каналу.

На відео можна побачити, як чоловік у військовій формі видає якийсь лист іншому чоловіку в цивільному зі словами «Я прошу вас покинути межі Польщі і з’явитися у ваш ТЦК за місцем проживання».Коментує відео ніби дитина, яка досить театрально промовляє: «Дивіться, що робиться! ТЦК вже у Варшаві».

Вже наступного дня, в мережі з’явилося роз’яснення від одного з героїв ролику. Як виявилося, відео було розіграшем, який влаштували український військовий з товаришем, щоб змусити нервувати ухилянтів, які виїхали з України під час війни.

«Мені вдалося виїхати з України в Польщу на реабілітацію після важкого поранення, яке я отримав у боях під Херсоном. Зустрів свого давнього товариша і в голові виникла ідея потріпати нєрвішкі ухилянтам, які виїхали закордон, заплативши кошти тим же ТЦКшникам», – розповів український військовий.

Також він поділився, що задумка вдалася і він навіть не розраховував, що відео наробить стільки шуму.

У Центрі протидії комунікації розказали, що поява цього відео в мережі вкотре підтвердила, що кремлівська пропаганда використає і перекрутить будь-яку подію, навіть розіграш.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Джерело: 061.ua

Источник: https://www.061.ua/news/3720649/tck-bankomati-ta-vidsutnist-ovociv-v-supermarketah-top-dezinformacij-v-zaporizkomu-infoprostori-z-8-po-12-sicna-2024-roku

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top