Хто у Запорізькій області може отримати компенсацію за безкоштовне розміщення ВПО
Мешканці Запорізької області, які прихистили у своєму будинку чи квартирі переселенців, мають право на виплати від держави. Проте є низка умов.
Про особливості механізму компенсаційних виплат розповіла начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Світлана Жмурко.
Читайте також: Через що можуть скасувати пенсію та як пройти ідентифікацію — роз’яснення від Пенсійного фонду
Компенсація надається за безкоштовне розміщення:
- осіб, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 м2 на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до вищезазначеного переліку;
- осіб, в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про яке внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого або знищеного внаслідок бойових дій;
- у разі, якщо внутрішньо переміщена особа, розміщена в житловому приміщенні, втратила право на отримання компенсації за її розміщення, компенсація призначається або продовжує надаватися на інших ВПО, які розміщені у житловому приміщенні і мають право на компенсацію свого проживання.
Які документи необхідні
Особа, яка вперше розмістила внутрішньо переміщених осіб та звернулася за призначенням компенсації, подає заяву та повідомлення (разом з уповноваженими представниками ВПО) до органу Пенсійного фонду України.
Повідомлення та заява подаються в паперовій або електронній (через веб-портал електронних послуг ПФУ, мобільний додаток ПФУ з накладеними кваліфікованими електронними підписами) формі.
У паперовій формі повідомлення та заяву особа, яка розмістила ВПО, подає до органу ПФУ разом з уповноваженим представником розміщених внутрішньо переміщених осіб.
До повідомлення та заяви в електронній формі додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) документів, що підтверджують подану інформацію, на повідомлення і заяву особа, яка розмістила ВПО, і уповноважений представник розміщених внутрішньо переміщених осіб накладають свої електронні підписи.
На розгляд повідомлення і заяви органу ПФУ відводиться 5 робочих днів.
Про прийняте рішення — виплату чи відмову (з зазначенням причини) орган Пенсійного фонду інформує особу протягом трьох календарних днів з дня прийняття.
Читайте також: Паперове пенсійне посвідчення тепер не обов’язкове — як додати у Дії
Виплата не призначається, якщо:
- установлено, що протягом трьох місяців перед зверненням внутрішньо переміщена особа здійснила купівлю, одержала безоплатно або придбала на пільгових умовах через органи соцзахисту населення/одержала через благодійні організації кімнату в будинку, кімнату в гуртожитку, квартиру (будинок).
Компенсація виплат припиняється, якщо:
- установлено факт родинних зв’язків між власниками житла та внутрішньо переміщеною особою/особами, які були ними розміщені у житловому приміщенні (батьки, чоловік або дружина, діти, зокрема усиновлені);
- установлено факт перебування за кордоном внутрішньо переміщеної особи більше ніж 30 календарних днів підряд на дату проведення перевірки права на отримання компенсації;
- Пенсійний фонд України отримав від Нацсоцслужби інформацію про непроживання понад місяць осіб у житловому приміщенні, за адресою якого надається компенсація;
- за результатами перевірки встановлено факт наведення у заяві або повідомленні недостовірної інформації.
Людина, яка отримує компенсацію, зобов’язана:
- інформувати орган ПФУ про виникнення обставин, які можуть вплинути на право подальшого отримання компенсації або встановлений розмір виплат;
- щомісяця отримані кошти виплаченої компенсації направляти на оплату житлово-комунальних послуг, спожитих вимушено переміщеними особами;
- в день припинення розміщення ВПО або зміни їх кількості подати повідомлення до органу ПФУ.
Компенсація у розмірі 450 гривень за кожну людину в місяць виплачується шляхом перерахування коштів на поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку за зазначеними в заяві реквізитами.
“Усі отримані документи органи Пенсійного фонду направляють на верифікацію. Проводиться перевірка відомостей про розміщення внутрішньо переміщених осіб та особи, яка їх розмістила, щодо фактичного місця проживання, державної реєстрації народження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, а також наявності житла, придатного для проживання”, — зазначила Світлана Жмурко.
Нові заяви на призначення компенсацій територіальні органи ПФУ прийматимуть з 1 березня.
Компенсаційна виплата за тимчасове розміщення ВПО призначається на 6 місяців. Після перевірки, якщо все в порядку, вона автоматично продовжується ще на 6 місяців.
Раніше ми писали, що запоріжці можуть звернутися до Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації — послуги надаються за принципом екстериторіальності.
Джерело