“Тисяча Зеленського” та Національний кешбек: допомога від держави чи кінець платіжної свободи ?

Обговорення нової програми уряду, яка обіцяє повернення частини коштів за покупки українських товарів, викликала цілий шквал дискусій та занепокоєння. 

Тому необхідно розібратися як насправді працює система, чому для отримання виплат потрібен доступ до ваших транзакцій, і чи є це прихованим інструментом для збору даних —  або це лише політична спекуляція?

Звідки влада знайшла гроші?

Перед ухваленням рішення міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що ці кошти походять з Фонду соціального страхування, який фінансується за рахунок єдиного соціального внеску відповідно до закону. Марченко повідомив, що протягом останніх 2 років були накопичені залишки, які планувалися на певні програми Міністерства економіки, зокрема для підтримки економічної активності громадян України. Оскільки ці гроші «використовувалися недостатньо активно», утворився певний залишок, який був спрямований на стимулювання споживчого попиту на товари вітчизняного виробництва.

Пізніше в уряді пояснили, що тисяча гривень для кожного – це залишки коштів, отриманих від міжнародних партнерів, які не можуть бути використані за іншими програмами до завершення 2024 року. 

До того ж, як наголосив пергий заступник міністра економіки Олексій Соболев, нові кошти з бюджету виділятися не будуть. За його словами, замість цього держава використає фінансування, яке раніше було виділено на інші програми підтримки, тобто це «не нові кошти». 

Також він підкреслив:  «Це ресурси від існуючих програм, які ми перенаправимо. Це кошти, які ми не встигнемо освоїти в цьому році. Крім того, ці гроші точно не можна спрямувати на армію, оскільки вони були надані донорами в наш бюджет, а там є умова – їх не можна використовувати на військові витрати», – резюмував Олексій Соболев. 

Таким чином, уряд не може безпосередньо направити ці кошти на ЗСУ чи інші військові потреби через обмеження умов міжнародної допомоги.

Критика урядової програми: виправдані підозри чи спекуляція?

Після старту програми майже одразу з’явилися звинувачення на адресу уряду в бажанні контролювати рух коштів на банківських рахунках.

Як експерти, так і деякі опозиційні депутати парламенту наголошували на змісті угоди з Приватбанком щодо відкриття спеціальної картки «Національний кешбек», на яку планували зараховувати президентську тисячу.

У соціальних мережах почали поширюватися скріншоти документів, які показували, що клієнт погоджується на передачу даних про всі транзакції з його карток, а також дозволяє розкривати банківську таємницю.

Співзасновник Monobank Олег Гороховський одним із перших висловив критику щодо найбільшого державного банку країни. У своєму Telegram-каналі він заявив, що умови Приватбанку для відкриття рахунку «Національний кешбек», куди зараховують «зимову е-підтримку» у розмірі тисячі гривень, є неприйнятними. Гороховський зазначив, що банк зобов’язує клієнтів передавати дані про всі транзакції за своїми рахунками державі. Без згоди на це отримати виплату неможливо.

Так він написав на своїй сторінці у Телеграм:  “Покажіть це знайомим. Ще не запізно це виправити – інші банки таке не роблять”

Опозиційний депутат Володимир Ар’єв один з перших висловив свою критику та недовіру до програми уряду, опублікувавши при цьому копії угоди з ПриватБанком : «Для отримання тисячі гривень необхідно оформити картку «Національний кешбек» у банку, який бере участь у програмі. Без цього виплати не буде. Але щоб підключитися, ви маєте дозволити передачу даних про всі свої покупки»

Також одним з аргументів спростування зі сторони уряду стає програма «Національний кешбек» працює кілька місяців і повертає 10% від вартості товарів українського виробництва. Ті, хто підключався раніше, також погоджувалися на передачу даних, але це не викликало значного суспільного резонансу.

У свою чергу заступниця міністра економіки Надія Бігун дала своє пояснення ситуації: Оскільки кошти «зимової» тисячі можна використовувати для таких самих покупок, уряд вирішив, що картка «Національного кешбеку» стане оптимальним інструментом.  

«Для того, щоб прогарантувати, куди будуть витрачатися кошти, щоб це не був «кеш», знятий з банкомата, ми вирішили, що швидше і правильніше буде нараховувати гроші на картку «Національного кешбеку», де вже технічно налаштовані певні обмеження і контроль»

Також за її словами, доступ до транзакцій необхідний, щоб фіксувати покупки і нараховувати кешбек. При цьому в урядовій постанові зазначено, що ці дані використовуються виключно для цієї програми.

Тому фактично, учасники програми отримання тисячі опинилися в умовах, подібних до тих, що діють для «Національного кешбеку». Вони теж мали надавати доступ до інформації про всі свої картки в банку.

Міністерство економіки також підтвердило, що саме ця вимога викликала суспільний ажіотаж. Деякі банки спершу відкривали картку «Національного кешбеку» тільки за умови згоди на передачу даних за всіма картками клієнта. Наразі всі банки, окрім одного великого, вже змінили ці умови. Ймовірно, йдеться про Приватбанк, як згадував депутат Ар’єв.

Також Надія Бігун запевнила, що для отримання тисячі гривень клієнт може відмовитися від передачі даних за іншими картками, оформивши лише картку для виплати.  

Більше того, вже 10 грудня міністерство надало банкам додаткові роз’яснення щодо неприпустимості надмірних вимог при реалізації програми «Зимова підтримка». Ці умови повинні стосуватися лише тих, хто добровільно приєднується до «Національного кешбеку».

Перепис мобілізованих під видом соціальної допомоги?

Обговорення навколо розкриття даних про транзакції банківських карток клієнтів – це не єдина тема, яка активно обговорюється у соціальних мережах та поза ними. 

З’являються також припущення, що реєстрація для отримання допомоги може бути спробою актуалізувати персональні дані громадян, які перебувають в Україні, або навіть встановити тих, хто ухиляється від мобілізації.

Таку думку висловила депутатка фракції “Слуга народу” Ольга Василевська-Смаглюк в ефірі радіо «Свобода: «У нас близько мільйона чоловіків десь переховується. Вони не виїхали за кордон, не мають інвалідності чи бронювання. Якщо, наприклад, у родині є двоє чоловіків, які підлягають мобілізації, і двоє жінок, то це вже 4000 гривень. Очевидно, що спонукати людей подавати заявки можна тільки, якщо сума буде більшою за тисячу гривень»

На її думку, програма «Національний кешбек» також може бути спрямована на підрахунок кількості осіб, які постійно проживають в Україні.  

Різко відповіла на ці заяви опозиційних політиків директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова: «Це дурниця, немає ніякого стосунку оформлення 1000 гривень до перепису. А чисельність населення ми і так можемо визначати. Є методика, я вважаю, унікальна»

За її словами, для аналізу залучаються не лише дані трьох основних операторів зв’язку, а й державні реєстри.  

«В цілому по Україні ми маємо більш-менш точні дані», — зазначила Елла Лібанова

У Мінекономіки також визнали дивними такі здогадки про такий імпровізований перепис:

«Звісно, у нас є питання, скільки у нас населення – скільки виїхало, скільки лишилося. Але ж ми маємо Єдиний демографічний реєстр, можна відмінусувати кількість тих, хто залишив Україну під час війни. Тобто я не знаю, як інформацією з «Зимової підтримки» можна скористатися», — каже Надія Бігун.

Наприклад відомо що заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладу на основі відомих даних  оцінює кількість населення на підконтрольних територіях у 28-30 мільйонів осіб, а з урахуванням усіх окупованих – у 35–36 мільйонів.

Шлях до патерналізму виклан благими намірами?

Оригінальну точку зору має секретар комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Ярослав Рущишин, який акцентує увагу саме на довгостроковій стабільній економічній політиці. 

Він зазначає, що такі виплати можуть створити негативний прецедент для суспільної свідомості, адже формують звичку отримувати фінансову підтримку без активної участі в економічних, а згодом і політичних процесах. 

«Ми привчаємо людей до отримання грошей без підстав. І це дуже погано», – говорить Ярослав Рущишин. 

««Є таке слово в англійській мові «sustainability» – що у перекладі означає «сталість». Це означає робити реформи або діяти так, щоб не залазити в кишеню нашим майбутнім поколінням. Насправді це антонім до того, що ми зараз бачимо. Ми привчаємо людей до отримання коштів ні за що. І це дуже погано»», – пояснює  Ярослав Рущишин.

На його думку, суспільству варто навчитися політичної свідомості і брати приклад з країн, які вже відмовилися від подібних ідей. 

Також він підкреслив: «У Швейцарії на референдумі запитали громадян, чи хочуть вони отримати по 2000 франків просто так, і вони сказали: «Ні, не хочемо, це буде неправильно». Я б хотів, щоб ми доросли до такого рівня політичної свідомості» 

Не лише у Дії: де можна оформити тисячу?

Прийом заявок на отримання виплат стартує через три основні канали:

1. Застосунок Дія (цифровий канал): з 1 грудня 2024 року.

2. «Укрпошта» (офлайн виплата): з 4 грудня 2024 року без необхідності подавати окрему заяву.

3. Банки-партнери (офлайн): з 10 грудня 2024 року.

Для отримання фінансової допомоги буде перевірятися інформація про місце проживання заявників на території України.

Крім того, особи, які наразі перебувають за кордоном як біженці, не зможуть отримати ці кошти. Перерахування буде здійснюватися після підтвердження місця знаходження претендента.

Як отримати тисячу в «Дії«

Щоб отримати фінансову допомогу через застосунок «Дія», потрібно виконати такі дії:

1. Завантажте або оновіть застосунок «Дія».

2. У розділі Сервіси виберіть опцію «Зимова єПідтримка».

3. Ознайомтеся з інформацією про програму та натисніть кнопку «Розпочати».

4. Визначте, для кого призначена виплата (для вас або вашої дитини).

5. Якщо ви вже є учасником програми «Національний кешбек» і відкрили спеціальний рахунок в одному з акредитованих банків, у застосунку вам запропонують вибрати наявний рахунок або створити нову картку.

6. Якщо ні, вам потрібно буде відкрити картку в програмі «Національний кешбек».

7. Подайте заявку на отримання виплати.

8. Чекайте зарахування коштів протягом 10 днів.

9. Витратити отримані гроші можна до 31 грудня 2025 року включно. Невикористані кошти будуть повернені до рахунків Міністерства економіки.

На що можна витратити тисячу Зеленського?

Гроші можна буде використати для оплати комунальних послуг, придбання медикаментів, книг, медичних послуг, освіти, транспортних квитків та інших товарів і послуг, зазначив Шмигаль. Крім того, «Зимову єПідтримку» можна перерахувати на ЗСУ, витратити на благодійність або купити військові облігації. Отримана сума не підлягає оподаткуванню і не вплине на отримання субсидії.

Як отримати гроші через «Укрпошту»

Виплата 1000 гривень через «Укрпошту» надається для таких груп населення:

1. Пенсіонери, які досягли 60 років і отримують виплати через «Укрпошту».

2. Особи з інвалідністю 1 та 2 групи, що отримують пенсію по інвалідності або соціальну допомогу через «Укрпошту».

3. Діти з інвалідністю з дитинства 1 та 2 групи, які отримують виплати через «Укрпошту».

4. Особи, що отримують надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А через «Укрпошту».

5. Громадяни, які отримують всі види пенсійних та соціальних виплат через «Укрпошту» в зонах активних бойових дій.

Якщо ви входите до цих категорій, про нарахування 1000 гривень вас повинні проінформувати у відділенні «Укрпошти» або листоноша під час отримання пенсії чи соціальної виплати в грудні.

Отримані кошти через «Укрпошту» можна буде витратити до 28 лютого 2025 року включно на:

• оплату комунальних послуг;

• внески для благодійних організацій;

• оформлення підписки на журнали та газети;

• покупку товарів зі списку «Укрпошти»;

• замовлення ліків, зазначених у переліку «Укрпошти»;

• придбання друкованих видань;

• оплату поштових послуг.

Хто може отримати 1000 через банк?

Законні опікуни дітей, особи, які не мають ідентифікаційного коду (РНОКПП), а також громадяни старше 65 років, які не користуються застосунком «Дія», можуть звернутися за виплатою до одного з банків-партнерів.

Як оформити картку  “Національний кешбек”: алгоритм 

1. Вибір банку:

   • Переконайтеся, що ваш банк бере участь у програмі (ПриватБанк, monobank, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро).

2. Подання заявки:

   • Зайдіть на вебсайт або в мобільний додаток вашого банку.

   • Подайте заявку на отримання картки “Національний кешбек”.

   • Або зверніться до найближчого відділення банку.

3. Вибір картки:

   • Виберіть картку, з якої будете оплачувати покупки для нарахування кешбеку.

4. Дозвіл на передачу інформації:

   • Надайте банку дозвіл на передачу інформації про транзакції з вашої картки в магазинах-учасниках програми.

5. Отримання картки:

   • Отримайте фізичну або віртуальну картку, на яку буде нараховуватися кешбек.

6. Налаштування в Дії:

   • Відкрийте застосунок Дія.

   • У розділі «Сервіси» виберіть картку “Національний кешбек” для отримання виплат.

7. Позначення картки:

   • Переконайтеся, що ви позначили свою картку для виплат у Дії. Це обов’язково для отримання коштів.

8. Де витратити кешбеку:

 Використовуйте отримані кошти для оплати комунальних послуг, квитків на концерти та театри, ліків українського виробництва, книг або перерахунку 1000 грн на потреби армії.

Отже, програма «Національний кешбек» має на меті стимулювання внутрішнього споживання та підтримку економіки України через повернення частини коштів за покупки українських товарів. Однак через її неоднозначність вона викликала значний суспільний резонанс через вимогу передачі банкам даних про транзакції, що породило звинувачення у контролі та можливому зловживанні інформацією. Попри це, за словами урядовців, програма забезпечує прозорість витрат і додає можливість цільового використання коштів, хоча її вплив на довіру до влади залишається суперечливим.

Автор Євгенія Пазюк

Підписуйтесь на Акцент в

Share this post

нет
scroll to top