Три дива України, що воює

НА МИНУЛОМУ ТИЖНІ, 25 червня, відбулася міжурядова конференція Ради ЄС, яка дала офіційний старт переговорам про вступ України та Молдови в Євросоюз. Втім, ця приємна новина не повинна привести українців до «запаморочення від успіхів».

Українські журналісти, як ніхто інший, не мають ілюзій щодо швидкості цього процесу. Але завжди цікаво почути та погляд ззовні. Тому на тренінгу для регіональних медіа «ЄС: просто про складне. Вінниччина», який відбувся за підтримки Представництва ЄС в Україні, вони чекали на зустріч з пані послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою, аби дізнатися: яким вона бачить стан українського реформаторства?

Питання було за адресою: пані Матернова до призначення послом вісім років була заступницею керівника Генерального директорату з питань сусідства та переговорів про розширення [DG NEAR]. А реформи з метою поглиблення демократії для переговорів про розширення завжди були ключовими. На початок повномасштабного вторгнення Катаріна Матернова працювала також у групі підтримки України, серед завдань якої була, зокрема, і підтримка реформи децентралізації та створення багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та відповідає на потреби громадян України.

Розповідаючи про зміни у сприйнятті європейцями нашої країни від лютого 2022 року, пані Матернова зауважила:

“Вражає, що Україна є стійкою, не тільки б’ється за виживання, але й проводить реформи – антикорупційну, суддівську та інші, і має великий прогрес”.

Журналісти, які досить часто витягують на світ божий корупційні оборудки як на місцевому, так і центральному рівні, виявляють неміч судової системи, розповідають про загрози демократії під прикриттям воєнного стану, – дещо здивувалися. Та наступні слова пані Катаріни пояснили: живучи два з гаком роки у жахах війни, ми поки що не можемо оцінити пройдений шлях у ретроспективі.

Катаріна Матернова перш за все сказала про три дива, які вона відкрила для себе в Україні, що воює.

Перше – це «Укрзалізниця». Те, що під час війни вагони прибрані та чисті, і є змога переміщатися не тільки всередині країни – це диво.

По-друге, це ваша банківська система. Яка, зокрема, дала можливість волонтерам на початку повномасштабного вторгнення швидко збирати кошти на підтримку армії.

Третє диво – це українська IT-сфера. Я не знаю жодного уряду, який був би настільки цифровізованим, як український. Зараз навіть естонці – піонери у наданні державних цифрових послуг – переймають досвід «Дії». І цифровізація допомагає пришвидшити виробництво, у тому числі дронів”.

Щодо болючих питань з приводу корупції та судової системи, то пані Катаріна також запропонувала ретроспективний погляд.

Вона нагадала, що судова реформа просувається: від чверті до третини суддів пішли з роботи, запрацювала Вища кваліфікаційна комісія, і нещодавно було оголошено про призначення ста нових суддів.

Так само не стоїть на місці і боротьба з корупцією.

“До повномасштабного вторгнення корупція толерувалася суспільством, вона була, так би мовити, частиною гри. У порядку денному життя українців вона займала не дуже вагоме місце. Зараз ми бачимо, що першими запитами від суспільства йдуть безпека, відсутність корупції, добробут. З 2013-го до 2023 року Україна піднялася на 40 позицій у несприйнятті корупції. Тобто, прогрес очевидний: ситуація змінилася – і люди не хочуть повертатися назад. Це створює тиск суспільства на державу.

У конкретних сферах корупцію усунено. Наприклад, у згаданій банківській сфері. Кілька років тому неможливо було отримати кредит без хабара, а зараз це нікому й на думку не спадає.

А головне…

“До повномасштабного вторгнення ЄС дивився на Україну крізь лінзу росії. Мовляв, це не справжня держава, бо там стільки корупції. Якби це було так, то Україна впала би. А вона вистояла і стоїть надалі.

Ми дійшли згоди, що вибори не будуть проведені раніше, ніж за півроку після завершення військового стану. І європейське законодавство буде підтримано усіма українськими політичними силами”, – підсумувала Катаріна Матернова.

Це означає, що на шляху до ЄС нас чекають роки праці над продовженням реформ і зміцненням демократії. Навіть під час війни.

Ганна ЧУПРИНА, фото авторки

Сообщение Три дива України, що воює появились сначала на Газета МИГ.

Share this post

нет
scroll to top