New York Times: За допомоги штучного інтелекту та дронів за декілька місяців знайдено більше трьохсот невідомих малюнків у пустелі Наска і сподіваються відшувати ще 500.
Малюнки Наска, створені у безплідній ділянці пампи на півдні Перу, є однією з найбільш заплутаних таємниць археології. На дні прибережної пустелі неглибокі позначки виглядають як прості борозни. Але з повітря, на сотні футів угору, вони перетворюються на трапеції, спіралі та зигзаги в деяких місцях, і стилізовані колібрі та павуки в інших. Є навіть кіт з риб’ячим хвостом. Тисячі ліній стрибають через скелі та перетинають яри, не змінюючи курсу; найдовший прямолінійний і простягається на понад 15 миль.
У середині 1920-х років перуанський вчений, який помітив їх під час походу через передгір’я Наска, привернувдо них увагу світу. Протягом наступного десятиліття комерційні пілоти, які пролітали над регіоном, виявили величезні твори мистецтва, які, як вважають, були створені з 200 року до нашої ери до 700 р. нашої ери цивілізацією, що передувала інкам.
«Знадобилося майже століття, щоб виявити загалом 430 фігурних геогліфів», – сказав Масато Сакаї, археолог з університету Ямагата в Японії, який вивчав лінії протягом 30-ти років.
Доктор Сакаї є провідним автором обстеження, опублікованого у вересні 2024 р. в Proceedings of the National Academy of Sciences, яке виявило 303 раніше непозначених геогліфи лише за шість місяців, що майже вдвічі перевищує кількість, нанесену на карту станом на 2020 рік.
Дослідники використовували штучний інтелект у тандемі з низьколітаючими дронами, які покрили близько 243 квадратних миль. Їхні висновки також дозволили зрозуміти загадкове призначення символів.
Нещодавно знайдені зображення – в середньому 30 футів у поперечнику – могли бути виявлені під час минулих естакад, якби пілоти знали, де шукати. Але пампа настільки величезна, що «знайти голку в стозі сіна стає практично неможливим без допомоги автоматизації», – сказав Маркус Фрайтаг, фізик IBM, який брав участь у проекті.
Щоб ідентифікувати нові геогліфи, які менші за попередні зразки, дослідники використовували додаток, здатний розрізняти контури на аерофотознімках, незалежно від того, наскільки вони тьмяні. «А.І. зміг усунути 98 відсотків зображень, – сказав доктор Фрайтаг. – Люди-експерти тепер лише підтверджують або відхиляють вірогідних кандидатів».
Два роки тому дослідники почали розвідку більш перспективних місць пішки та за допомогою безпілотників, зрештою «перевіривши» 303 геогліфи. Серед зображень були рослини, люди, змії, мавпи, коти, папуги, лами та жахлива картина косатки з ножем, яка відрубує людську голову. З нових знахідок 244 були знайдені технологією, а інші 59 були виявлені під час польових робіт без участі ШІ.
Жителі Наска вирізьбили візерунки на землі, зішкрібши галькову поверхню кольору іржі, щоб відкрити жовто-сіру підґрунтя. Мало що відомо про тіньову культуру, яка не залишила письмових згадок. Крім гравюр, майже все, що існує від цивілізації, – це шматки кераміки та геніальна, все ще діюча іригаційна мережа.
Стародавні геогліфи викликали різноманітні теорії: від релігійних (вони були шаною могутніх гір і богів родючості) до екологічних (вони були астрономічними довідниками для передбачення рідкісних дощів у сусідніх Андах) до фантастичних (вони були посадочними смугами та автостоянками). для інопланетних кораблів).
Доктор Сакаї сказав, що геогліфи були намальовані біля паломницьких маршрутів до храмів, що означає, що вони функціонували як священні місця для общинних ритуалів і могли вважатися спланованою громадською архітектурою. Нещодавно відкриті геогліфи в основному розташовані вздовж мережі стежок, що петляють через пампу. Швидше за все, їх виготовляли окремі особи та невеликі групи для обміну інформацією про обряди та тваринництво.
За матеріалами https://www.nytimes.com/2024/11/23/science/nazca-lines-peru-ai.html
Сообщение У пустелі Перу проявляються сотні малюнків Наска: їх знаходять дрони та аналізує ШІ появились сначала на Газета МИГ.