У Запоріжжі готують до експозиції евакуйовані картини з Гуляйполя

У сховищі Запорізького національного університету історики готують до оцифрування та подальшої експозиції картини Свирида Говіни — художника з Гуляйполя на Запоріжжі. На полотнах — пейзажі, морські панорами, портрети людей.

Колекція з 18 картин, написаних гуляйпільським художником Свиридом Говіною, як вже повідомляв «Форпост», нині евакуйована до сховища у Запоріжжі.

Вивозили колекцію — історик та голова ГО «Гуляйпільські старожитності» Сергій Звілінський разом із батьком. Про евакуацію, як пише «Суспільне», домовилися з донькою художника, у будинку якої й зберігалася колекція:

Про евакуацію попередньо домовилися з донькою художника, у будинку якої й зберігалася колекція:

«Оскільки я сам родом з Гуляйполя, я досить давно знаю доньку цього художника, Ніну Свиридівну Говіну. Ми з нею погодили той момент, що ми організуємо процес вивезення за її згоди».

Евакуювали 18 картин художника з Гуляйполя: як історики рятують культурну спадщину на Запоріжжі

Сергій розповідає: їм пощастило вивозити колекцію в день, коли в Гуляйполі було відносно тихо.

«Їздити в Гуляйполе — це небезпечно, тому що там 4 — 5 кілометрів і лінія зіткнення. Там немає тривог, які б дозволяли сховатися. Конкретно в день, коли ми там були, то нібито було спокійно. Відносно спокійно, у центрі міста прильотів не було, лише десь на околицях».

Евакуювали 18 картин художника з Гуляйполя: як історики рятують культурну спадщину на Запоріжжі

Полотна рятували не лише від обстрілів, їм загрожували й погодні умови, зокрема і дощова вода, що просочувалась крізь пошкоджений від російських ударів дах:

«Дах будинку був пошкоджений, туди вже почала потрапляти вода дощова, частково стеля почала обвалюватись. Тобто всі ці вапняні помазки, якби вони потрапили на полотно, на фарби, то вони їх б знищили. Але, на щастя, картини складені в одному масиві і покриті плівкою. Це власне їх і зберегло».

Евакуювали 18 картин художника з Гуляйполя: як історики рятують культурну спадщину на Запоріжжі Евакуювали 18 картин художника з Гуляйполя: як історики рятують культурну спадщину на Запоріжжі

Наразі картини переміщені до сховища Запорізького національного університету. Кожне полотно зберігається у плівці та спеціальному папері, що вбирає вологу. До евакуації колекція не була повноцінно описана та внесена до каталогів, а про самого художника говорили мало. Тому історики кажуть: планують провести виставку врятованих робіт, аби зберегти спадщину митця з Гуляйполя.

Источник: https://forpost.media/novosti/u-zaporizhzhi-hotuiut-do-ekspozytsii-evakuyovani-kartyny-z-huliaypolia.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top