У Запоріжжі круто відмітять 120-річчя міських бібліотек

У Запоріжжі презентують видання, в якому розкажуть про 120-річну історію міських бібліотек

5 листопада буде 120 років зі дня заснування міських бібліотек Запоріжжя. А 4 листопада, до цієї дати у Центральній міській бібліотеці Запоріжжя проведуть цікавий захід «Бібліотека крізь призму часу».

Бібліотека крізь призму часу

У програмі: презентація ювілейного видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження» від автора-упорядника, директора Міської публічної бібліотечної системи міста Запоріжжя Ірини Лень, відкриття фотовиставки «Ніч у бібліотеці» запорізького фотохудожника Ігоря Лаврова, екскурсія у Музеї архітектури Запоріжжя «Прогулянка вулицями Олександрівська» з директором крафтових музеїв Запоріжжя, істориком Михайлом Мордовським. Також актор театру імені Магара, сучасний музикант, військовий Михайло Савицький буде грати на скрипці.

Бібліотека крізь призму часу

Бібліотека крізь призму часу

Ми розпитали Ірину Лень про деякі подробиці видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження» та з історії міських бібліотек.

Бібліотека крізь призму часу

-Група спеціалістів наших бібліотек (історики по професії) тривалий час працювала у Державному архіві Запорізької області, — розповіла Ірина Лень. — Ми знайшли рішення Міської думи про заснування міської бібліотеки-читальні. Воно підписане міським головою Феліксом Мовчановським 5 листопада 1902 року. Саме це доленосне рішення є стартом історії міських бібліотек Запоріжжя.

«120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження»  — це брошура про шлях міських бібліотек, їх історію в контексті розвитку Запоріжжя. У виданні є історичні чорно-білі та сучасні фото, історичні  документи (на презентації ми покажемо виставку документів).

-Де саме була розміщена перша міська бібліотека?

-Документи не дають прямої відповіді, де знаходилась перша у місті бібліотека. По-перше, вона працювала у приміщенні самої Думи. Потім декілька разів змінювали приміщення. Так, бібліотека працювала на розі Покровської-Єкатеринославської.

На початку Другої світової війни у Запоріжжі працювало вже шість міських бібліотек. Під час окупації, а саме з жовтня 1941 року по жовтень 1943 року, бібліотека розміщувалась на вулиці Троїцькій, 30. Тоді дуже багато книг подарували люди, які виїжджали в евакуацію. А у бібліотеці проводили речові лотереї, зустрічі – тобто, у такі тяжкі часи бібліотека працювала.

-Чи знаєте, що було під час тієї війни з обласною універсальною науковою бібліотекою?

-У 1939 році, коли буда створена Запорізька область, на базі однієї з двох Центральних міських бібліотек (вони получили таку назву тому, що були розташовані у центрі Запоріжжя) утворили обласну бібліотеку. На той час, коли вона була міською, то носила ім’я Горького і стала обласною бібліотекою імені Горького. Приміщення, у якому вона знаходилась, на початку війни було зруйновано, а книги згоріли. Міські ж бібліотеки продовжували своє життя. Обласна бібліотека продовжила роботу після визволення Запоріжжя.

Після Другої світової війни у Запоріжжі дуже активно йшло містобудування і одна за одною відкривались бібліотеки у всіх районах міста.

-А скільки зараз міських бібліотек?

-37. З них 11 — оновлені після ремонту, усі вони працюють. А ті, що не оновлені, в яких є укриття, працюють в режимі пунктів видачі. Також, частина бібліотек працюють з волонтерами та гуманітарними організаціями — збирають та передають допомогу.

***

Захід «Бібліотека крізь призму часу»  відбудеться у Центральній міській бібліотеці (вул. Гогол, 66) 4 листопада, початок о 14.00. Телефон 098-813-51-01.

Виставка «Ніч у бібліотеці» Ігоря Лаврова буде працювати два тижня.

Бібліотека крізь призму часу

Нагадаємо, що у підвальному приміщенні цієї бібліотеки знаходиться Музей архітектури Запоріжжя.

Читайте також: Запорізький фотохудожник незвичайно показав чарівний світ Хортиці.

Читайте наші новини на сайті  zprz. city

Фото Олександра Прилепи, Ігоря Лаврова та автора

Сообщение У Запоріжжі круто відмітять 120-річчя міських бібліотек появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-vidmityat-120-richchya-miskih-bibliotek

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top