У Запоріжжі презентують видання, в якому розкажуть про 120-річну історію міських бібліотек
5 листопада буде 120 років зі дня заснування міських бібліотек Запоріжжя. А 4 листопада, до цієї дати у Центральній міській бібліотеці Запоріжжя проведуть цікавий захід «Бібліотека крізь призму часу».
У програмі: презентація ювілейного видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження» від автора-упорядника, директора Міської публічної бібліотечної системи міста Запоріжжя Ірини Лень, відкриття фотовиставки «Ніч у бібліотеці» запорізького фотохудожника Ігоря Лаврова, екскурсія у Музеї архітектури Запоріжжя «Прогулянка вулицями Олександрівська» з директором крафтових музеїв Запоріжжя, істориком Михайлом Мордовським. Також актор театру імені Магара, сучасний музикант, військовий Михайло Савицький буде грати на скрипці.
Ми розпитали Ірину Лень про деякі подробиці видання «120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження» та з історії міських бібліотек.
-Група спеціалістів наших бібліотек (історики по професії) тривалий час працювала у Державному архіві Запорізької області, — розповіла Ірина Лень. — Ми знайшли рішення Міської думи про заснування міської бібліотеки-читальні. Воно підписане міським головою Феліксом Мовчановським 5 листопада 1902 року. Саме це доленосне рішення є стартом історії міських бібліотек Запоріжжя.
«120-річне БібліоLIFE: Перезавантаження» — це брошура про шлях міських бібліотек, їх історію в контексті розвитку Запоріжжя. У виданні є історичні чорно-білі та сучасні фото, історичні документи (на презентації ми покажемо виставку документів).
-Де саме була розміщена перша міська бібліотека?
-Документи не дають прямої відповіді, де знаходилась перша у місті бібліотека. По-перше, вона працювала у приміщенні самої Думи. Потім декілька разів змінювали приміщення. Так, бібліотека працювала на розі Покровської-Єкатеринославської.
На початку Другої світової війни у Запоріжжі працювало вже шість міських бібліотек. Під час окупації, а саме з жовтня 1941 року по жовтень 1943 року, бібліотека розміщувалась на вулиці Троїцькій, 30. Тоді дуже багато книг подарували люди, які виїжджали в евакуацію. А у бібліотеці проводили речові лотереї, зустрічі – тобто, у такі тяжкі часи бібліотека працювала.
-Чи знаєте, що було під час тієї війни з обласною універсальною науковою бібліотекою?
-У 1939 році, коли буда створена Запорізька область, на базі однієї з двох Центральних міських бібліотек (вони получили таку назву тому, що були розташовані у центрі Запоріжжя) утворили обласну бібліотеку. На той час, коли вона була міською, то носила ім’я Горького і стала обласною бібліотекою імені Горького. Приміщення, у якому вона знаходилась, на початку війни було зруйновано, а книги згоріли. Міські ж бібліотеки продовжували своє життя. Обласна бібліотека продовжила роботу після визволення Запоріжжя.
Після Другої світової війни у Запоріжжі дуже активно йшло містобудування і одна за одною відкривались бібліотеки у всіх районах міста.
-А скільки зараз міських бібліотек?
-37. З них 11 — оновлені після ремонту, усі вони працюють. А ті, що не оновлені, в яких є укриття, працюють в режимі пунктів видачі. Також, частина бібліотек працюють з волонтерами та гуманітарними організаціями — збирають та передають допомогу.
***
Захід «Бібліотека крізь призму часу» відбудеться у Центральній міській бібліотеці (вул. Гогол, 66) 4 листопада, початок о 14.00. Телефон 098-813-51-01.
Виставка «Ніч у бібліотеці» Ігоря Лаврова буде працювати два тижня.
Нагадаємо, що у підвальному приміщенні цієї бібліотеки знаходиться Музей архітектури Запоріжжя.
Читайте також: Запорізький фотохудожник незвичайно показав чарівний світ Хортиці.
Читайте наші новини на сайті zprz. city
Фото Олександра Прилепи, Ігоря Лаврова та автора
Сообщение У Запоріжжі круто відмітять 120-річчя міських бібліотек появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-vidmityat-120-richchya-miskih-bibliotek
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook