У Запоріжжі планують спиляти понад 20 тисяч тополь: чи потрібно це

У місті Запоріжжя, відповідно до муніципальної програми, заплановано видалення понад 20 тисяч тополь. Нещодавно в Олександрівському районі вже була зрубана алея цих дерев.

Цей випадок привернув увагу активістів, які висловили сумніви щодо аварійного стану дерев, оскільки пні виглядали не аварійними. Дерева були визначені як аварійні в рамках програми «Тополя 2022 – 2025», проте у програмі не передбачено індивідуального обстеження кожного дерева, а основним критерієм для видалення є вік дерев.

З 2018 по 2021 рік у місті вже було видалено 3087 дерев, і ця кількість, згідно з програмою, може зрости до 21000 до 2025 року. Активісти тепер звертаються до міської ради з закликом призупинити цю програму на наступній сесії.

Що думаю про це в екологічній інспекції?

Журналісти Акцента звернулися до спеціалістів до встановлення ряду важливих моментів. Коментар надав начальник Державної екологічної інспекції Південного округу Олег Бігдан.

Як видалення такої великої кількості дерев вплине на екологію Запоріжжя, зокрема на якість повітря?

Серед деревних порід, які застосовуються для озеленення міст України зокрема Запоріжжя, провідне місце займають насадження тополі.

Проте, великі загазовані міста України не мають альтернативи: якщо прибрати всі тополі, то якість повітря знизиться. Це дерево має перевагу над іншими видами дерев, в тому числі за швидкістю росту. Тополі можуть усувати наслідки негативного впливу на довкілля, в тому числі абсорбувати і розщеплювати деякі забруднювачі навколишнього середовища: бензин, хлороформ, вінілхлорид і тетрахлорметан. Тополя виконує роль живого фільтра та вбирає в себе канцерогени і солі важких металів, які надходять в повітря від автомобілів і промислових викидів. Пух тополі має здатність ефективно затримувати пилові забрудники повітря (до 50%). За сезон дерево «забирає» з повітря 20-30 кг сажі і пилу. Одна тополя виділяє стільки ж кисню, скільки 10 берез, 7 ялин, 4 сосни або 3 липи. За ступенем зволоження повітря тополя теж на першому місці й перевершує ялину майже в десять разів.

Але варто зазначити, що тополі, як швидко ростуть так і через більш короткий проміжок часу потребують обстеження щодо свого стану. Так як, вік стиглості тополі – 30-40 років, а в аварійному стані найчастіше вони опиняються вже на 50 році росту.

2. Які критерії використовуються для класифікації дерев як «аварійних»?

По перше, треба зауважити, що відповідно до Постанови КМУ № 1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а саме формується комісія, що проводить обстеження насаджень та складає відповідний акт.

Представники Державної екологічної інспекції Південного округу, зі своєї сторони, реагуючи на звернення громадян перевіряють наявність відповідних рішень та документів на видалення дерев. В разу відсутності яких інспекторами складається протокол.

Відповідно до затверджених Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, «аварійне дерево» — це дерево, яке може складати загрозу для життя і здоров’я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будинки, споруди або знаходиться у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану і інших стихійних природних явищ.

Окрім цього, за аварійні вважають дерева, які досягають своєї вікової межі чи мають значну суховершинність (тобто, більшість його гілок засохли). Також небезпеку для оточуючих становлять насадження з гнилою серцевиною.

3. Чи є альтернативні варіанти — крім видалення?

Видалення аварійних потрібне у будь якому випадку, але варто зауважити, що на місця видалених дерев потрібно саджати нові і це потрібно враховувати при прийнятті програм з благоустрою міст.

На заміну тополям, можна висаджувати змішані насадження різної висоти, що ростуть близько до джерел забруднення, тобто вздовж доріг

Найбільш ефективними очищувачами повітря є хвойні дерева, а також дуб і падуб (останній відомий як елемент різдвяного декору), а також старі і великі верби, катальпи, платани, липи, клени та не дуже поширені в нас гінкго та гледичія колюча.

Остання формує широку крону та ідеально підходить до створення затінку на вулицях.

Для найбільшого ефекту, в місті мають бути широколистяні дерева, хвойні та чагарники, що рівномірно ростуть і утворюють затінок.  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Для розуміння: фото дерев, що падали по місту Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/u-zaporizhzhi-planuyut-spilyati-ponad-20-tisyach-topol-chi-potribno-tse/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top