У Запоріжжі посадовці розказали про зиму в умовах енергетичної нестабільності: готовність об’єктів і плани на випадок блекаутів

У Запоріжжі обʼєкти критичної інфраструктури готуються до найгіршого сценарію проходження опалювального сезону. Керівники профільних департаментів та комунальних підприємств розглядають варіанти, коли світла не буде 12 годин і більше, коли температура повітря буде за низькою і доведеться спускати воду з систем опалення в багатоповерхових будинках, а також підвозити воду в усі райони міста. 

Про це говорили під час брифінгу в Медіацентрі ОВА. 

За словами директора департаменту житлово-комунального господарства Запорізької ОДА Віталія Литвиненка, на сьогодні всі об’єкти житлово-комунального господарства та соціальної сфери технічно готові до початку опалювального періоду.

«Це 203 котельні, 445 об’єктів соціальної сфери та більше ніж 3500 багатоквартирних будинків. Основні ризики проходження опалювального сезону — це враження об’єктів енергетики, які вже відбулись і які ще може нанести ворог. Основні завдання влади — захист об’єктів критичної інфраструктури та забезпечення їх альтернативними джерелами енергетики (потужними генераторами та когенераційними установками)», — каже посадовець. 

Литвиненко зазначив, що всі мають плани на випадок настання надзвичайних ситуацій.

«На початку війни, у 2022 році, був блекаут і перерва в наданні послуг теплопостачання максимально становила 4 години. Зараз залучаються когенераційні установки і генератори. Генератори є в усіх закладах охорони здоров’я. Є плани дій на випадок блекаутів, пошкодження закладів. Всі розуміють, куди заклади можуть релокуватись», — додав він. 

У той же час, станом на зараз в місті ще не встановлена жодна когенераційна установка. Більше того, місто навіть не всі їх отримало.  

Посадовці пояснюють, що допомагають придбати ці установки UNICEF, UNDP, Уряд Нідерландів і тому процес проходить не дуже швидко. 

За словами генерального директора концерну «Міські теплові мережі» Сергія Астапенкова, в місті підготовлено 54 котельні, 53 насосні станції та центральні теплові пункти.  Теплові мережі заповнені на 100%. 

«Готуємо рішення міської ради про початок опалювального сезону на 31 жовтня», — сказав він. 

Щодо забезпечення альтернативними джерелами електроенергії, то у порівнянні з минулими роками (загалом було 5 блекаутів) зараз у комунальників є розуміння, як працювати в таких умовах.

«Є 40 котелень, які будуть працювати на генераторах у разі відключень і ще 14 котелень будуть підтримувати тиск в мережах», — каже керівник тепломереж. 

Проте, якщо настане блекаут і температура повітря буде більше ніж -10 градусів впродовж доби, то температура в мережах будинку впаде до 0 градусів і треба буде зливати воду з системи. 

«Такий сценарій є. Скільки в такому випадку будинок буде без опалення — залежить від різних факторів, зокрема і який обсяг води треба злити і залити», — пояснив він. 

Технічний директор КП «Водоканал» Руслан Горян відзвітував, що підприємство має 108 генераторів для насосних станцій другого та третього підйомів води. А от насосні станції першого підйому не мають генераторів, бо вони дуже специфічні і лише на їхнє виготовлення необхідно близько півроку. 

«Тендер проведено, договір підписано…. Ці генератори є специфічним та високовольтним обладнання. Шукали довго того, хто може його зробити. Очікуємо постачання. До півроку треба на виготовлення. Вони (два, — ред.) мають бути поставлені в кінці грудня — на початку січня», — каже Горян. 

При найгіршому сценарії (наприклад, ці генератори не встигли встановити, а світла немає впродовж 12 годин і більше), місто тимчасово залишиться без води. 

«Годин 12 якщо світла не буде,  працюватимуть генератори і потім, якщо ми не накачаємо з Дніпра в резервуари чистої води, то вода в резервуарах закінчується і не буде подаватися. Буде вода відключена і тоді буде підвезення води забезпечено водовозками», — каже керівник «Водоканалу». 

Саме підприємство має 5 машин і ще є договори на оренду 12. Для того аби забезпечити місто водою за таких умов, за словами Литвиненка, долучатимуть техніку ДСНС, громад і навіть інших областей. Крім того, в ОВА кажуть, що є домовленість з міжнародними донорами, які мають забезпечити населення водою, як бутильованою, так і допомогти з організацією підвозу тощо.

Попри те, що всі підприємства і служби готуються до різних ситуацій, населенню радять також мати запас як питної, так і технічної води, теплих речей та альтернативних джерел енергії. 

Представники влади кажуть, що треба не панікувати, а готуватися. Причому готуватися до найгірших варіантів, але вірити в краще. 

 

Джерело: 061.ua

Share this post

нет
scroll to top