У Запоріжжі в руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

У Запоріжжі використовують біотехнологію для очищення води у Дніпрі

У руслі річки Капустянка, яка впадає у Дніпро, встановлюють біотехнологічну систему очищення води. Там на території гідроелектростанції знаходиться контрольна точка випуску № 3 зворотніх вод ПАТ “Запоріжсталь”.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

Біотехнологічну систему для очищення води встановлюють співробітники Запорізького національного університету, який співпрацює з комбінатом “Запоріжсталь”.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

— Ми встановлюємо біотехнологічну систему, яка дозволяє сконцентрувати потрібні для очищення вод мікроорганізми, збільшити їх біомасу у тисячі разів на закріплених носіях, — каже доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри загальної та прикладної екології і зоології ЗНУ Олександр Рильський. — Тобто вони не зносяться течією, а постійно живуть на носіях. Вони називаються “Вія”, були розроблені понад 30 років тому професором Київського інституту колоїдної хімії і хімії води Академії Наук України Петром Гвоздяком. Застосовуються ці “Вії” в різних локальних очисних спорудах. Було декілька таких окремих випадків, коли вони встановлювалися у русло річки, наприклад, після нафтопереробного заводу. І там це дало дуже гарні результати. У цій воді також можуть бути нафтопродукти та поверхнево-активні речовини. Ця система повинна їх зменшити, або зняти зовсім. Оце якраз і є мета нашого дослідження: подивитися, як на цій воді спрацюють ці штучні носії.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

Носії, які повинні відігравати роль у очищенні річкових вод, — різнокольорові. Олександр Рильський зазначає, що це також частина експерименту.

— Серед тих мікроорганізмів, які будуть виконувати роль деструкторів забруднень, є фото-синтетичні. Тобто вони живляться енергією світла. Нам цікаво подивитися, як вони реагують на сам носій, чи впливає на них його колір. Взагалі ми прогнозуємо, що сильного впливу він не має. Але треба подивитися. Дослідження з різнокольоровими “Віями” проводяться вперше, — каже Олександр Рильський. — “Вії” зроблені з капрону. Після тривалих досліджень, які були проведені професором Гвоздяком, виявили, що це — найкращий матеріал для носіїв. Його термін придатності у воді до 10 років. Але є недолік — він не може бути на поверхні під світлом сонця, бо тоді він руйнується. А якщо він занурений у воду, з ним нічого не буде. Це міцний та витривалий матеріал. Мікроорганізми нічого не можуть йому зробити, в цьому плані він інертний до різних забруднень.

— Коли будуть перші результати досліджень?

— Повинен пройти певний термін, щоб мікроорганізми затрималися на носіях і утворилася, так звана, біоплівка. Нам важливо подивитися, як це відбувається, наскільки інтенсивно. І також — яким буде біорізноманіття гідробіонтів, бо там окрім бактерій можуть оселитися найпростіші. А можуть — ракоподібні та молюски. Вони всі відіграють роль в очищенні та дають певний ефект. Якщо ми отримаємо ті результати, які ми очікуємо, — їх можна буде перенести на інші річки. Адже у нас всі малі річки забруднені, — розповідає Олександр Рильський.

Біотехнологію для очищення води спільно із Запорізьким національним університетом впроваджує комбінат “Запоріжсталь”. Підприємство постійно впроваджує екологічні проєкти для зменшення навантаження на навколишнє середовище.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

Скиди вод в річку Дніпро перевіряють у відділі дослідження водного басейну на сучасному обладнанні щодня. Воду аналізують по 27 інгредієнтам. Це аміак, азот амонійний, нітрити, залізо та інші. У контрольній точці випуску № 3 комбінату “Запоріжсталь” воду для досліджень беруть щодня.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

— Ці виробничі води проходять очищення на очисних спорудах комбінату, потім потраплять у комплекс шламовидалення, де проходять ще механічне очищення. Потім вода потрапляє з цієї контрольної точки у Дніпро. На сьогодні, як і протягом тривалого часу, перевищень встановлених нормативів не виявлено. Вода чиста та прозора. Комбінат додає максимум зусиль для того, аби наша вода стала ще чистішою, тому спільно з Національним університетом ми проводимо експеримент з додаткового біологічного очищення вод. Сподіваюся, що ця технологія дасть позитивний результат, — зазначає провідний інженер управління навколишнього середовища ПАО “Запоріжсталь” Наталія Єрофєєва.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему

Нагадаємо, питання екології для комбінату “Запоріжсталь” залишається одним з найпріоритетніших. Саме тому комбінат, розуміючи свою соціальну відповідальність, виконує взяті на себе зобов’язання по зменшенню викидів. На підприємстві починаючи з 2012 року, системно проводять модернізацію виробництва. Комбінат вже направив на екомодернізацію близько 15 млрд гривень. Була проведена екологічна реконструкція доменних печей з установкою сучасних аспіраційних систем ливарних дворів і бункерної естакади, побудована єдина в Україні лінії солянокислотного травлення в ЦХП-1, введений в експлуатацію комплекс повернення промислово-зливових стоків, а також проведена модернізація аглофабрики.

У Запоріжжі у руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему






Читайте також: Запорізьке підприємство взяло участь у Всеукраїнському екологічному форумі

Фото автора 

Сообщение У Запоріжжі в руслі річки, яка впадає в Дніпро, встановили очисну систему появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/u-zaporizhzhi-v-rusli-richki-yaka-vpadaye-v-dnipro-vstanovili-ochisnu-sistemu

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top