Здається, Запорізька міська влада вирішила декомунізувати «Комунарський районний центр молоді та школярів» (відверто радянська назва району чомусь уникає уваги депутатів). Можна було б порадіти, якби це не відбувалося у ду-у-уже дивний спосіб. І, що гірше, процедура більше нагадує… «комунізацію» усієї системи позашкільної освіти міста.
Приєднаємо «місто» до «села»
По-перше, згідно з проєктом рішення Запорізької міської ради «Про організацію діяльності закладів позашкільної освіти Запорізької міської ради» (планується до розгляду на сесії Запорізької міської ради 4 грудня 2024 року), «Комунарський районний центр молоді та школярів» пропонують перейменувати на «Міський центр позашкілля». Це істотно підвищує його статус, але на якій підставі? Невідомо.
По-друге, пропонується приєднати до цього утворення, яке не має навіть статуту, десяток інших закладів позашкільної освіти Запоріжжя. Серед них – центри та будинки дитячої та юнацької творчості Вознесенівського, Дніпровського, Заводського, Олександрівського, Хортицького, Шевченківського районів, «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ», «Станція юних техніків» і – уявіть! – «Міський палац дитячої та юнацької творчості». Чи не дивина? Якщо керуватися такою логікою, то Запоріжжя можна приєднати до будь-якої сільської територіальної громади. І остання, вірогідно, буде у захваті. Бо отримає владу і усе запорізьке майно.
Нісенітниця? Ну, як сказати. Бо в проєкті рішення написано, що усі вищезгадані заклади позашкільної освіти мають припинити своє існування у якості юридичних осіб, а їхні приміщення, обладнання та інше начиння передається «Міському центру позашкілля», який авторами проєкту рішення призначено правонаступником усіх прав, обов’язків та майна «припинених» закладів.
Для втілення цієї «інновації» Департаменту освіти і науки доручається створити комісію з припинення закладів і затвердити її персональний склад. Комісія має затвердити передавальні акти, а потім два місяці задовольняти вимоги кредиторів. Це ж яка купа роботи!
Економія дорівнює вартості розмітки доріг
Цікаво, що затвердити структуру «Міського центру позашкілля» і його статут пропонується ПІСЛЯ здійсненого правонаступництва. Але хто, в такому випадку, є правонаступником? І головне питання: НАВІЩО це робити?
Автори проєкту впевнені, що «зазначені заходи приведуть до функціонування закладу позашкільної освіти з єдиним адміністративним апаратом та дозволять удосконалити планування, організацію, мотивацію і контроль у процесі управління».
Ціна питання? У розділі «Фінансово-економічне обґрунтування» зазначається: «Функціонування об’єднаного закладу позашкільної освіти, за попередніми підрахунками, дозволить оптимізувати 39 штатних одиниць керівного і адміністративного складу та приведе до економії бюджетних коштів в сумі 6 238 104 грн. на заробітну плату, що стане економічно ефективним для бюджету територіальної громади м. Запоріжжя. А також дозволить знизити видатки на оплату комунальних послугу приміщеннях, які не використовуються, у сумі 3 млн. гривень».
Якщо згадати, що приблизно у таку суму обійдеться встановлення 20 нових транспортних зупинок з урнами і лавками, або розмітка доріг на головних вулицях (на них місту не шкода грошей, хоча їх катастрофічно не вистачає), – то ось вам і «внутрішній резерв».
«Нюанси» й можливі наслідки «комунізації»
Сказати, що тектонічний зсув у всій системі позашкільної освіти Запоріжжя заскочив як її працівників, так і батьків вихованців, – це нічого не сказати.
Захід під назвою громадських слухань щодо Концепції розвитку закладів позашкільної освіти міста, яка запроваджується рішенням міськради, був проведений 26 листопада. На обговоренні були присутні керівники закладів культури, які щедро ділилися досвідом реорганізації власних закладів. Не дуже розуміючи, що тут немає підгрунтя для порівняння, бо культура та освіта – це різні напрямки, які працюють за різними законами. Увагу читачів хотілося б звернути на такі «нюанси».
- Об’єднання під одним «дахом» позашкільних закладів не відповідає вимогам законодавства. Державна політика у цій сфері спрямована на збереження та розвиток мережі державних та комунальних закладів без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття, передачі приміщень, обладнання, техніки в оренду, концесію, відчуження (продажу) землі, майна. (Закон України Про позашкільну освіту , стаття 9).
- До розробки цієї Концепції не були залучені фахівці з позашкільної освіти.
- Це скоріше Концепція не розвитку, а управління, – і здається, без урахування специфіки та особливої місії цього освітнього напрямку.
Не можна не спрогнозувати наслідки такого об’єднання.
Кожен заклад позашкільної освіти у місті має свої особливості. Є комплексні заклади, які працюють за кількома напрямками навчання, є профільні, які зосереджені на одному напрямку. Якщо зібрати їх до «комуни», чи не зникне їх унікальність, що напрацьовувалася роками?
Ба більше: зараз юридична автономія дозволяє кожному брати участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах і демонструвати гарні результати. Кілька прикладів здобутків лише 2024 року:
- Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району здобув золоту медаль на V Міжнародній виставці «СУЧАСНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ — 2024» у номінація «Міжнародна співпраця як невід‘ємна складова інтеграції України в європейський освітній простір».
- Вихованці Заводського центру стали переможцями ІІ Всеукраїнського конкурсу мистецтв «Різдвяне диво».
- Ансамбль «Діверсіте» Центру дозвілля дітей та юнацтва Вознесенівського району став переможцем ІІ Міжнародного конкурсу «Українська традиція»
- Дитячий хор “Веселка” Центру естетичного виховання Хортицького району взяв участь у двотуровому Міжнародному польсько-українському фестивалі-конкурсі “Хортиця-серце Європи»” і здобув там купу нагород.
- Що вже казати про досягнення Міського палацу дитячої та юнацької творчості, який віднесено до найбільших закладів України (тут займається дві тисячі дітей). Де є унікальні гуртки, як, наприклад, циркова студія чи фотостудія «Образ». Де облаштована медіа студія. У гуртків купа нагород, щоби їх перелічити, не вистачить сторінки. Палац є також співзасновником Міжнародного відкритого дитячо-юнацького фестивалю-майстерні авторської пісні «Сонячний зайчик», який цього року зібрав більше 150 учасників з 17 країн світу.
Гуртки до шкільних укриттів. Не влізають – увіпхнемо?
Коротше. ПОКИ ЩО у Запоріжжі є українська БЕЗКОШТОВНА позашкільна освіта. Педагоги та діти працюють у надважких умовах, під щоденними обстрілами. Але колективи та вихованці стають чемпіонами світу, володарями Гран-прі на міжнародних рівнях, заклади зміцнюють та розширюють обрії міжнародної співпраці, втілюють новації та реалізують успішні проєкти, ведуть активну громадську діяльність, підвищують професійний рівень педагогів і на весь світ демонструють силу української позашкільної освіти.
А якщо заклади зробити філіями невідомо чого, то чи матимуть керівники і педагоги сили і натхнення працювати у неприйнятних умовах? Бо на обговоренні «Концепції» йшлося і про те, що навчальний процес буде відбуватися не в приміщеннях закладів, які облаштовані для занять, а в… укриттях шкіл. Але ж там діти навчаються почергово у дві зміни! І як туди впишеться позашкілля? Та й немає у шкільних укриттях матеріально-технічної бази для танцювального, науково-технічного, спортивного профілів тощо.
Думка батьків: «Жах і сором!!!»
Тож хіба можна «пускати під ніж» унікальну галузь освіти міста?! А саме такої думки – про те, що позашкілля хочуть пустити під ніж – дотримуються батьки.
На сторінці у Facebook “SOS! Позашкільна освіта» пост про ініціативу приєднання назбирав близько 200 коментарів. Наведемо лише кілька:
- «Жах і сором! Це просто неприпустимо і безглуздо. Позашкільна освіта дітей не менш важлива, ніж шкільна. Діти вчаться бути організованими, дисциплінованими, відповідальними… це і єдина мета, і жага до перемоги, і міцна дружба, і підтримка одне одного. Діти високо шанують кожний танок, який можна виконати гуртом, пісні, які можна заспівати українською мовою з любов’ю до своєї батьківщини… кожен різновид мистецтва – це окрема стихія, яка поєднує дітей і молодь, дає сили триматися у важкі часи, які переживає наша країна! Чому наші діти мають бути позбавлені цього???»
- «Кожен керівник гуртка – неймовірна людина, яка всі зусилля життя віддає дітям, молодому поколінню України. Низький уклін їм за це від всіх батьків!!! Якщо наші діти втратять можливість на самовираження, на здобуття перемог, на досягнення високих результатів… що тоді в них залишиться??? Хіба можна ухвалювати рішення про знищення таких закладів?!»
- «Covid забрав дитсадок, війна школу, а тепер ще й нормальне дозвілля забирають. Наші діти – творчі особистості, для них буде великим ударом втрата улюбленого центру і найкращих вчителів! Невже у цей момент найбільшим фінансовим тягарем є саме позашкільні заняття дітей????»
- «Все для людей у Запоріжжі!! І вони хочуть, щоб тут люди залишались ! Так робіть для дітей щось. Ні! Ми все до бісової матері зачинимо і будемо сидіти»
- «Я випускниця ЦДЮТ, він мені допоміг стати особистістю. Закривати такі заклади – це злочин».
Батьки не зупинилися на вихлюпуванні емоцій на сторінках соцмереж. Вони написали колективне звернення з проханням про втручання і недопущення прийняття рішення Запорізької міської ради на адреси Офісу Президента України, Верховної Ради, Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій, МОН України, Уповноваженого Президента України з прав дитини, Освітнього омбудсмена України, ЗОР, ЗОДА, Міжнародної асоціації позашкільної освіти, Асоціація міст України, Профспілка працівників освіти та науки України.
Батьки також підготували електронну петицію про недопущення такої реорганізації. Та, за дивним збігом, цей сервіс на сайті міськради не працює.
Що пропонує міжнародна асоціація позашкільної освіти
Ініціативою запорізької влади зацікавилася і Міжнародна асоціація позашкільної освіти. Бо ця поважна й авторитетна організації у березні поточного року представила свою Концепцію позашкільної освіти в умовах воєнного стану, розроблену за підтримки представників Міністерства освіти і науки України. У якій пропонуються дещо інші підходи до зміцнення позашкілля. Зокрема, серед пропозицій є такі:
- удосконалення нормативно-правової бази у сфері позашкільної освіти в умовах воєнного стану;
- посилення державної та регіональної підтримки позашкільної освіти, забезпечення права на позашкільну освіту як основи утвердження української національної та громадянської ідентичності, формування оборонної свідомості;
- заборона закриття, перепрофілювання, злиття закладів позашкільної освіти;
- забезпечення рівного доступу до позашкільної освіти, збільшення охоплення позашкільною освітою не менше 50-60% від загальної кількості дітей дошкільного та шкільного віку;
- оновлення й посилення кадрового забезпечення системи позашкільної освіти в умовах воєнного стану;
- оновлення змісту і методики освітнього процесу в закладах позашкільної освіти на засадах української національної та громадянської ідентичності;
- відновлення освітньої інфраструктури, зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти в умовах воєнного стану.
А для створення безпечних умов органам місцевого самоврядування пропонується виділити кошти та забезпечити облаштування укриттів у самих закладах позашкільної освіти, а не пхати їх до переповнених шкільних сховищ.
Треба зазначити, що проєкт рішення «Про організацію діяльності закладів позашкільної освіти Запорізької міської ради» не пройшов процедуру узгодження на депутатських комісіях: профільна гуманітарна та земельна проєкт відхилили, бюджетна взагалі не розглядала. Тож є надія, що, принаймні, 4 грудня «комунізації» вдасться уникнути.
«МИГ» буде слідкувати за розвитком подій.
Ганна ЧУПРИНА, ілюстрації з сайтів закладів позашкільної освіти Запоріжжя
Сообщение У Запоріжжі збираються «комунізувати» позашкільну освіту? появились сначала на Газета МИГ.