Австрійський історик, граф Ґреґор Розумовський вперше побував на Хортиці — яке відношення він має до Розумівки
Національний заповідник «Хортиця» відвідав граф Ґреґор Розумовський — прямий нащадок гетьмана Кирила Розумовського у сьомому поколінні. Про це повідомили на сторінці заповідника у фейсбуці та опублікували фото.
Читайте також: Як знаменита картина пов’язана із Хортицею, запорізьким краєзнавцем та козаками — історія створення
Ґреґор Розумовський – австрійський історик, політичний, громадський та культурний діяч, фахівець з питань протидії пропаганді та дезінформації, один із провідних аналітиків в галузі комунікацій та інформаційних потоків у німецькомовних країнах ЄС.
З кінця 1980-х років активно захищає і просуває українські інтереси у західноєвропейських суспільно-політичних колах. З 1991 року він чи не щороку приїздить до України.
На острові Хортиця Ґреґор Розумовський побував вперше.Графу показали туристичні об’єкти. Також було спілкування з провідними фахівцями заповідника. Говорили про важливість збереження та популяризації правдивої історії запорозького козацтва, протидії колоніальним міфам та наративам ворожої пропаганди, про роботу заповідника.
«Впевнені, що в майбутніх спільних проєктах зможемо зробити важливі кроки в питанні популяризації історії українського козацтва як важливої складової в процесах утвердження національної ідентичності та зміцнення української державності», — наголосили у заповіднику «Хортиця».
Кирило Розумовський боровся за відновлення давніх козацьких вольностей
Кирило Розумовський (1728 — 1803) був останнім гетьманом України, засновником графського і княжого роду Розумовських, а також володарем безлічі маєтків в Україні і Росії. Про нього також можна дізнатись на сторінці заповідника «Хортиця» у фейсбуці, публікацію якого цитуємо у скороченому вигляді.
Кирило народився у сім’ї простого козака Григорія Розума. Коли ж старший брат Кирила Олексій Розумовський, співак церковного хору, був помічений імператрицею Єлизаветою і незабаром став її фаворитом, життя української родини в корені змінилося. У 1743 році п’ятнадцятирічний Кирило був відправлений для отримання освіти в Європу і в 1745 році повернувся до Петербурга вже з графськими титулом і званням дійсного камергера.
У 1750 році 22-річний Кирило Григорович стає гетьманом України. Інавгурація була дуже урочистою.
Кирило Розумовського керував Україною 14 років поспіль. Його звинувачують у недостатній увазі до проблем України, схильності до показухи, потуранні корупції, закріпаченні селян.
Проте, не можна забувати, що він постійно боровся за відновлення давніх козацьких вольностей і особливих прав українського народу, домігся передачі під його особисте управління Запорозької Січі. Граф Кирило Григорович провів військову реформу, а також багато зробив для розвитку української торгівлі, промисловості та освіти.
У 1763 році Катерина ІІ, обурена «зухвалими» реформами гетьмана, відправляє його у відставку. Перед тим українська старшина написала петицію російській імператриці, де просила затвердити гетьманську владу за нащадками Кирила Розумовського, плануючи запровадити на українських землях спадкове гетьманство. А вона викликала Кирила Розумовського до Петербурга і поставила йому вимогу «добровільно» зректися гетьманства.
У 1764 році її указом Катерина ІІ було ліквідовано гетьманську владу в Україні. В указі повідомлялося, що замість гетьмана для управління українськими землями створюється Друга Малоросійська колегія. Формально під юрисдикцією колегії опинилось і Військо Запорозьке.
Катерині вдалося здійснити план, про який вона за кілька років перед тим писала, що треба зробити так «щоб сама назва гетьманів зникла, а не те щоб якусь особу вибирали на цей уряд».
Це був черговий крок у ліквідації української автономії, поступова політика нищення всього українського, перетворення України на звичайну провінцію імперії. Були ліквідовані слобідське (1765) та запорозьке (1775) козацтва, скасовано полково-сотенний устрій на українських землях та запроваджено губернії (1781), козацькі полки Лівобережної України перетворено на звичайні регулярні полки російської армії (1783).
Чи має село Розумівка Запорізького району відношення до Кирила Розумовського
«Засноване у 1778 році. Названо на честь Кирила Розумовського, який заснував це поселення на отриманих у рангову дачу землях». Це повідомляє про Розумівку Вікімапія.
«Розумівка заснована після 1778 року графом Кирилом Григоровичем Розумовським, останнім гетьманом України». Так написано у «Віснику Запорізького державного університету» (тепер — ЗНУ) № 1, 99 у статті «Я.П. Новицький як етимолог топонімів нижнього Придніпров’я» Бровко О.С., Бровко Б.А.
Читайте також: Захоплювались красою та могутністю — як давні греки називали Хортицю
Знайшла в інтернеті й першоджерело — публікацію Якова Новицького, якого цитує «Вісник Запорізького державного университету».
Ми писали, що головний експонат Запорізького обласного краєзнавчого музею виставили в Києві — де його побачити.
Фото та ілюстрації зі сторінки Національного заповідника «Хортиця» у фейсбуці
Джерело