«Удар по ЗАЕС» та «захоплення Верховної Ради»: огляд ворожих фейків за минулий тиждень

Ворожа пропаганда не зупиняє генерацію неправдивих повідомлень та фейків, які мають дестабілізувати ситуацію в Україні та у Запорізькій області. Цього тижня вони стосувалися української влади та бойових дій.

Дивіться детальний огляд фейків у щотижневому матеріалі «Акценту».

Атака України на ЗАЕС

Фейкова інформація про якби удар українських військ по одному з об’єктів Запорізької АЕС розповсюджується кремлівською пропагандою.

Брехня: Пропагандисти твердять, що українські захисники могли викинути вибуховий пристрій, який, за їхніми словами, вибухнув близько п’яти метрів від паливосховища станції.

Правда: Це лише спроба російської пропаганди відповісти на резолюцію Міжнародного агентства з атомної енергії, яка закликала Росію повернути контроль над станцією Україні.

Фактично, зазначають у Центрі, саме російські війська були причетні до численних аварійних ситуацій на Запорізькій АЕС. Окупанти не можуть ефективно управляти станцією і забезпечувати відповідний рівень безпеки з технічних причин.

«Відмовляючись передати станцію під контроль України, яка зможе забезпечити належний рівень безпеки, окупанти створюють загрозу атомної аварії – і для України, і для всього світу. Фейкова інформація про намір України спровокувати аварію потрібна Росії, щоб перекласти відповідальність на Київ», — додають у Центрі протидії дезінформації.

«ЗСУ захоплять Верховну Раду»

Активізація цього наративу припала на період після відставки головкома Залужного. І це вже не перший раз, коли пропагандисти використовують фальшиві скріншоти з «секретних чатів українських військових».

Брехня: Зросла неповага до політики Зеленського серед Сил оборони, і тепер українські військові намагаються силою захопити Верховну раду. Цю дезінформацію поширює пропагандистський ресурс кремля, посилаючись на закриті чати військових ЗСУ.

Правда: Це лише новий етап розгортання наративу, який Росія почала вже після повномасштабного вторгнення. Ще 25 лютого 2022 року Путін закликав українських військових «брати владу в свої руки». Проте цей план не вдався, і Росії не вдалося підірвати спроможність українського суспільства до ефективного спротиву.

«Пропаганда намагається за допомогою таких маніпуляцій підірвати довіру українського суспільства: цивільних до військових, політичного керівництва до військового командування, військових – до влади і командування», — пишуть у Spravdi.

Військових з Авдіївки везуть до лікарень Запоріжжя

У анонімних телеграм-каналах розповсюджується скріншот повідомлення особи, яка, за утвердженнями, є волонтеркою 110 бригади Територіального оборонного Збройних Сил України, і вона вражена тим, що поранених військових відвозять на лікування до Запоріжжя, а не до Харкова.

Брехня: Заявляється, що саме цю бригаду росіяни «знищили» в Авдіївці, тому було б логічніше відвозити поранених до Харкова, а не перевозити через пів країни до Запоріжжя. Російські медіа стверджують, що командування обрало цю стратегію через те, що харківські лікарі, за їхніми словами, допомагають військовим дезертувати та ховатися у великому місті. Однак це є фейк.

Правда: Експерти проєкту VoxCheck встановили, що особа, яку вказано як волонтерку 110 бригади Територіального оборонного, насправді є журналісткою з Запоріжжя. Також, російські медіа помилилися щодо бригади, яка була розташована в Авдіївці.

Це є частиною дезінформаційної кампанії Російської Федерації, що використовується для дискредитації української системи охорони здоров’я.

«Акція пам’яті» від Vodafone

Брехня: Ворожі телеграм-канали розповсюджують інформацію про те, що мобільний оператор Vodafone запустив «акцію пам’яті», в рамках якої продає номери телефонів загиблих військових ЗСУ за $100. Також російські пропагандисти поширюють відповідний проморолик цієї «акції».

Правда: Після перевірки інформації у компанії Центр протидії дезінформації повідомляє, що Vodafone ніяк не пов’язаний із зазначеною «акцією пам’яті» та промороликом, який поширюють росіяни.

Раніше російські маніпулятори також поширювали подібний міф про компанію «Київстар». Довіряйте лише перевіреним джерелам інформації, не дайте ворогу ввести вас у оману.

Використання «вакуумної бомби»

В Міністерстві оборони Російської Федерації заявили про вбивство кількох сотень українських військових за допомогою удару «вакуумною бомбою».

Брехня: Заступник начальника Генштабу Збройних сил РФ Олексій Кім повідомив міністру оборони Сергію Шойгу про нібито ліквідацію до 300 бійців ЗСУ «в результаті точного удару авіаційним боєприпасом» під час наради. Популярні пропагандистські засоби масової інформації в суботу розповсюдили повідомлення, що йдеться про так звану «вакуумну бомбу».

Проте російська сторона не уточнила, де нібито був завданий такий удар. Замість цього, у Генштабі РФ стверджують, що місце атаки було «пунктом дислокації націоналістичного формування «Кракен»», яке Москва називає спецпідрозділом ГУР Міноборони України. За словами Кіма, для цього удару використовувалася «бомба з об’ємною детонацією».

Правда: Проте речник української військової розвідки Юсов, у розмові з CNN, підкреслив, що подібні заяви є «абсолютною брехнею й пропагандою».

Варто зазначити, що згадане озброєння відоме також як термобарична зброя або паливно-повітряна вибухівка. Інститут права та війни Лібера при Військовій академії США на Весті Пойнт, Нью-Йорк, повідомляє, що руйнування, спричинене термобаричною зброєю, відбувається через вибухову хвилю та вакуум, що виникає в результаті всмоктування кисню паливно-повітряною сумішшю для підтримки детонації. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/udar-po-zaes-ta-zahoplennya-verhovnoyi-radi-oglyad-vorozhih-fejkiv-za-minulij-tizhden/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top