«Українською обслуговуєте?»: як «мовний закон» в Запоріжжі запрацював (відео)

Вже понад 3 тижні, як сфера послуг в Україні мала б перейти на державну мову. Згідно з законом “Про державну мову”, обслуговування має бути надано споживачам «за замовчуванням» українською та чи дотримуються вимоги в Запоріжжі?

Журналісти «Форпост» поцікавились ситуацією.

Ми завітали на запорізький ринок з бажанням купити троянди, обслуговувати почала молода, привітна дівчина, втім, чомусь російською мовою. На запитання журналістів чи обслуговують тут українською дівчина відповіла “звісно можуть”. У розмові вона зазначила, що зазвичай всі звертаються російською, а за тривалий час ми єдині, хто звернувся державною.

Сфера обслуговування не обмежується гіпермаркетами та аптеками, інтернет-магазини, відповідні ресурси в інтернеті, які надають послуги також повинні бути перекладені українською мовою та за бажанням іншими. Втім, в інтернеті купа сайтів, які повністю функціонують російською. Зазначимо, що є двомовні або ж суто україномовні. Приклади тут, тут, а також ось тут.

А ось на цьому сайті журналістів здивувало як змінюється мова в залежності від регіону замовлення. Відтак, якщо ви знаходитесь в Запоріжжі і хочете замовити їжу додому – мова ресурсу буде автоматично російська, а якщо обрати інший регіон, наприклад Львів, то мова сайту зміниться на українську.

Навіть у державних закладах не завжди дотримуються Закону. Так, в міській лікарні мова спілкування – російська. Навіть за умови, якщо до працівників реєстратури  звернутись українською – відповідь отимаєте російською. Змінять мову спілкування до вас після прохання чи відповідного запитання “Чи обслуговуєте українською?”.

Ще в декількох аптеках та перукарнях до нас звертались спочатку російсько, а вже після переходили на державну самостійно.  Окремо варто наголосити на обслуговуванні у великих торгівельних центрах і лініях всеукрїанських магазинів, тут обслуговування відбувається переважно державною мовою.

Що ж, на практиці можна побачити, що наразі Запоріжжя лише починає пристосовуватись до українськомовної сфери обслуговування. На прохання журналістів розмовляти державною – відмов не було. Деякі надавачі послуг мали складнощі у розмові, але намагались відповідати нормам. Проблемою залишається те, що “автоматично” українська мова функціонує переважно у великих гіпермаркетах. Клієнти зазвичай звертаються російською, що на думку працівників дозволяє і їм продовжувати обслуговування нею.

Сообщение «Українською обслуговуєте?»: як «мовний закон» в Запоріжжі запрацював (відео) появились сначала на Forpost.

Источник: https://forpost.media/novosti/ukrainskoju-obslugovuiete-jak-movnij-zakon-v-zaporizhzhi-zapracjuvav-video.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top