Запоріжжя виграло виставку українських художників «Мовні вправи» — її презентували у двох місцях
У Запоріжжі презентували виставку сучасних українських художників «Мовні вправи» на двох локаціях — у ЦКП (колишній ПК) «Титан» та у Центральній міській бібліотеці. На презентаціях побувала журналіст zprz.city.
Проєкт «Мовні вправи» — це серія виставок та публічних обговорень, спрямована на дослідження ролі мови у формуванні культурної та національної самосвідомості.
Читайте також: Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив
Роботи для виставки надані організатором — громадською організацією «Port of Culture». Представлені роздруківки графічних робіт, фотографій, а також аудіо- та відеороботи.
Журі «Port of Culture» відібрали 20 культурних інституцій з восьми прифронтових областей, які покажуть цю виставку. З них три переможці — у Запорізькій області, а саме у Запоріжжі.
Експозиції з такими ж роботами (відмінність — в доповненні творами місцевих авторів) відкрились та відкриються у Дніпропетровській, Одеській, Харківській, Сумській, Херсонській, Миколаївській і Чернігівській областях.
Як же виставка потрапила до Запоріжжя? Про це zprz.city розповіла заступниця начальника управління культури департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Катерина Прокофьєва:
«Побачили відкритий конкурс від громадської організації «Port of Culture», вирішили подати заявки. Подали від міських бібліотек та від Туристичного інформаційного центра. Організатори високо оцінили наші старання, нашу культурну програму і ми виграли два міні-гранта на реалізацію цього проєкту.
Нам дали виставку у форматі «Готовий до друку». Тобто, нам надали роботи, наше завдання було їх тільки надрукувати у якому формати ми хочемо, розмістити їх, доповнити своїм змістом, можливо, якимись локальними роботами.
Ще один грант у Запоріжжі виграв THE PLACE. І коли ми спілкувались з організаторами, то вирішили розділити надані нам роботи, щоб вони не повторювались на різних локаціях».
ЦКП «Орбіта»
У фоє ЦКП «Орбіта», де виставку презентував запорізький Туристичний центр, представлена 21 робота. Мабуть, найвідоміша авторка — художниця Алевтина Кахідзе (Донецька область — Київ). Представлений її проєкт «Мовні вправи», за словами директора ТІЦ Олексія Каніщева, роздуми художниці про неідеальність мови взагалі.
Також організатори надали графіку Олі Федорової, відороботу Тетяни Хорошун «Крим» та аудіоработу «Гармонія серед сум’яття» Елтурана Мамедова.
Тільки у Запоріжжі на «Мовних вправах» можна побачити плакати місцевого дизайнера Івана Волянського. До речі, зараз у Запоріжжі просто неба на бульварі Марії Примаченко і біля ТІЦ проходить його виставка з серії «Плакати воєнного часу».
Щоб послухати роботу Елтурана Мамедова треба просканувати на телефон QR-код та перейти за посиланням. Буде багато файлів з українськими піснями, перший — гурту «Антитіла». Слухати їх можна у будь-якій послідовності. Автор вивчав, що слухають у різних регіонах під час війни для розради.
Ось що пишуть про авторів організатори, «Port of Culture», на своїй сторінці у фейсбуці.
Алевтина Кахідзе — художниця, перформерка та кураторка, яка виступала на великих міжнародних бієнале.
Оля Федорова — концептуальна мисткиня, що працює із текстом, засобами графіки, інсталяції, фотографії й відео.
Тетяна Хорошун — мисткиня, що працює у сфері саунд-арту та електроакустичної музики, досліджуючи теми самоідентифікації та українського фольклору.
Елтуран Мамедов — сучасний художник Азербайджану, чиї твори засновані на місцевій культурі та спонукають до соціальних роздумів.
«Також протягом місяця тут будуть проходити панельні дискусії, екскурсії, розмовні клуби у декількох форматах, читання казок для дітей і майстер-класи. Слідкуйте за анонсами.Наприклад, перша екскурсія, яку я проведу, відбудеться у неділю 28 липня», — повідомив Олексій Каніщев.
У день відкриття виставки у «Титані» вже відбулась панельна дискусія «Запоріжжя — один з найбільш зросійщених регіонів України, як я можу це змінити?».
«Мовні аспекти, насправді складні у багатьох країнах. Наприклад, бразильці розмовляють португальською. На Чемпіонаті Європи було питання, чому Іспанія не співає свій гімн. А в іспанців просто немає тексту до гімну, а тільки музика. Звісно війна, події Майдану загострили мовне питання в.
Те, що ми будемо реалізовувати в рамках виставки у Запоріжжі, це не про змушення до української мови, а саме про досвід людей, як саме і чому вони захотіли розмовляти українською, що їх підштовхнуло до цього і як їм це вдалося», — каже Олексій Каніщев.
Додамо, що чудові вітражі у ЦКП «Титан» — роботи запорізького художника Григорія Соколенка.
Центральна міська бібліотека
На виставці у Центральній міській бібліотеці Запоріжжя — 14 робіт. Тут розповіли, що обрали твори, здебільшого пов’язані з тематикою бібліотеки — колажі з російськими письменниками та написами, що заперечують побачене Ігоря Гусева (на цій локації цей художник з Одеси, мабуть, найвідоміший), текстова графіка Олі Федорової.
Представлена аудіоробота «Гармонія серед сум’яття» з треками української музики Елтурана Мамедов, яка є й в «Орбіті». QR-код можна скачати у приміщенні гардероба біля вікна, зручно розмістившись у кріслі-гойдалці.
А от відео Тетяни Хорошун «Гаї шумлять» тут чомусь вирішили показувати не на постійній основі, а тільки під час заходу.
«У нас буде проходити три тематичні заходи, суботами. Відео Тетяни Хорошун покажемо на третьому — поетичному — заході. Запорізькі поетеси будуть декламувати власні вірші. Також прорефлексуємо на відеороботу Тетяни Хорошун, в якій представлено вірш Тичини», — розповіла бібліотекарка Анастасія Боброва.
Ось що пишуть організатори про інших авторів виставки.
Ігор Гусєв — відомий художник, поет та організатор мистецьких акцій, який керує рухом «Арт-рейдери» та співзасновник галереї «Норма».
Валерій Ведута — фотограф, ментор з фотографії, чиї роботи публікувалися у виданнях світового рівня.
Особисто мене розчулили фото Валерія Ведути з серії «Сімейний альбом» та розповідь про нього під час невеличкої авторської екскурсії Анастасії Бобрової. Тож, розкажемо про його світлини трохи більше.
Валерій Ведута родом із села Щасливцеве на Херсонщині, яке зараз тимчасово окуповане. У серії «Моя сім’я» він знімає суміш відчуттів нової норми воєнного часу й усвідомлення того, що це не нормально. В якості пігменту для друку використовує землю, яку бере біля будинку у Києві, де живе зараз.
«Ідея друкувати фото з плівки землею з’явилася у той час, коли я отримав дублікат свідоцтва про смерть матері. Прийшло розуміння, що я напевно не знаю, чи колись побачу її могилу на власні очі… У цей проєкт я закладаю мрію про те, що фотографуватиму деокуповану Херсонщину, землю моїх батьків, і друкуватиму світлини лікувальною глиною з Сиваша», — розповів фотохудожник в інтерв’ю сайту «Bird in Flight».
Для друку Валерій Ведута змішує природну смолу — гуміарабік, отруту — дихромат амонію (він чутливий до світла) та пігмент — землю. Після експозиції фото промивається водою, і отрута йде разом із рештками гуміарабіка, а на папері лишається зображення, сформоване землею та смолою.
«Цей процес здається влучною метафорою до самої війни», — каже автор.
Як працює виставка «Мовні вправи»
Центральна міська бібліотека, вул. Гоголя, 66.
Виставка у бібліотеці працюватиме з 9.30 до 18.00, до 20 серпня. Вихідний — неділя.
Т. 098-813-51-01.
Вхід безкоштовний.
ЦКП «Титан» (вул. Перемоги, 131).
Виставка у ЦКП «Титан» працюватиме з 9.00 до 18.00, до 20 серпня.
Т. 050-424-20-54.
Вхід безкоштовний.
Коли й де відкриється третя локація виставки
27 липня, 18.00 — THE PLACE: місце покращення та взаємодії (вул. Вячеслава Зайцева, 24, 3 поверх).
Будуть представлені колажі Дани Косміної із серії «Архітектурні біженці» та роботи Кулани Світлинич із серії «Стовпи української абетки».
На відкритті творче об’єднання «Мотлох» покаже театральне дійство «П’ять практичних переваг української мови».
Ми писали що українські художники Олексій Сай і Богдана Косміна вразили учасників і глядачів фестивалю Burning Man-2023 своєю скульптурою.
Дана Косміна також є учасницею престижної Венеційської бієнале у 2022 році (спеціпроєкт Piazza Ucraina в Джардіні).
Ми писали, що любителі сучасного мистецтва можуть безкоштовно побувати у палацах Венеції — досвід запоріжанки.
Фото автора
Джерело