В Запоріжжі досліджують кораблі, які затонули біля берегів Хортиці декілька сторіч тому

Гідроархеологічна експедиція “Хортиця-Скуба” біля берегів Хортиці стартувала ще минулого тижня, 25 лютого. До складу експедиції увійшли науковці із Запоріжжя, Одеси та Києва. Керівник експедиції завідувач відділу історичних пам’яток Національного заповідника “Хортиця”, кандидат історичних наук Дмитро Кобалія. Одна зі знахідок – плоскодонне судно завдовжки 15 метрів. Ймовірно воно затонуло наприкінці ХІХ – на початку ХХ сторіччя. Ще два знайдені судна належать до Дніпровської флотилії 1736-1739 років.

Останні два судна частково зруйновані, їх розмиває кожного року дедалі більше. Можливо їх доведеться укріплювати мішками з піском, щоб течією кораблі не зруйнувало остаточно. Більш молодше зі знайдених кораблів – частково зруйноване якорями, але в кращому стані ніж інші два.

Підіймати кораблі на гору не збираються. Наразі існує тренд безконтактного дослідження таких об’єктів. Археологи зроблять якомога більше фото, щоб потім завдяки ним відтворити 3D-модель. Дмитро Кобалія коментує це так:

Не завжди треба щось підіймати. Якщо ми маємо велику кількість об’єктів під водою, які розташовані у ґрунті і мають стабільний стан, ми не можемо гарантувати, що їх стан буде прийнятний на березі. У підводній археології та підводних дослідженнях останні 10 років робиться ставка саме на безконтактні методи дослідження. Якщо об’єкт зберігається у більш-менш статичному стані, ми займаємось його дослідженнями, кожен рік дивимось на його стан. На підставі всіх цих матеріалів робимо наукові дослідження.

Директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко каже, що окрім іншого так кораблі можна буде внести до списку ЮНЕСКО:

Коли ми отримаємо повну інформацію, дослідник може, не підіймаючи цей об’єкт, поставити його на державний облік, як пам’ятку. Це дуже важливий етап виконання Україною міжнародних зобов’язань з Конвенції ЮНЕСКО по збереженню підводної культурної спадщини. Задача дослідників отримати максимально повну інформацію, щоб на її основі писати історію. А в музейні колекції мають бути доставлені ті об’єкти, або — дуже унікальні, або у більш гарному стані.

На сьогодні дослідникам відомо 10 кораблів довкола Хортиці. Але через брак фінансування, наразі немає можливості реконструювати та консервувати всі, що знайшли.



Читайте також: Водієві запорізької маршрутки, яка врізалась в стовп, обрали запобіжний захід

Сообщение В Запоріжжі досліджують кораблі, які затонули біля берегів Хортиці декілька сторіч тому появились сначала на Forpost.

Источник: https://forpost.media/novosti/v-zaporizhzhi-doslidzhujut-korabli-jaki-zatonuli-bilja-beregiv-hortici-dekilka-storich-tomu.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top