«Великий наступ РФ», «нові» блокпости і розсилка від голови ЗОР: огляд фейків минулого тижня

За минулий тиждень у інформаційному просторі з’явилося чимало фейків і маніпуляцій, пов’язаних з війною та мобілізацією. Вони мають на меті дестабілізацію населення та поширення паніки.

Акцент продовжує серію матеріалів про спростування фейків. Читайте нижче детальний огляд.

Обстріл Донецька

Окупанти цьго тижня заявили, що вранці 21 січня донецький ринок «Меркурій» потрапив під обстріл української армії. Новину одразу підхопили російські пропагандисти і політики.

Насправді: українські військові не причетні до цього удару. Сили, які знаходяться в підпорядкуванні ОСУВ «Таврія», в цьому випадку бойової роботи засобами ураження не вели, зазначили в об’єднаному пресцентрі Сил оборони Таврійського напрямку. З

«Донецьк це Україна! росії доведеться відповідати за відібрані життя українців», – йдеться у повідомленні.

Голова ЗОР Олена Жук і уникнення мобілізації

У деяких Telegram-каналах розповсюджувався текст нібито від імені голови Запорізької обласної Ради Олени Жук, в якому міститься посилання на створений зловмисниками телеграм-канал щодо уникнення мобілізації.

Насправді: «Офіційно повідомляємо, що ані Голова Запорізької обласної ради, ані співробітники обласної ради не мають жодного стосунку до цього чергового етапу дезінформаційної кампанії.Нагадуємо, що перехід за будь-якими посиланнями від зловмисників — майже гарантована втрата конфіденційності вашої інформаці», — спростували розсилку в ЗОР.

Її мета, кажуть в установі, -отримати доступ до особистих даних запоріжців, а також нанести шкоду репутації публічної особи, викликати в людей почуття зневіри та зневаги до всього українського.

Скріншот з Facebook Олени Жук «Великий наступ РФ»

Financial Times опублікувало статтю, в якій висловлюється припущення, що російська армія може планувати широкомасштабний наступ в Україні наступного літа.

В тексті писалося, що головною метою такої операції буде повне захоплення Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Крім того, в матеріалі згадується можливість ще одного спробу захоплення Харкова чи Києва.

Насправді: У статті не вказано нічого нового, а тому через неї не слід панікувати. Путін і росіяни ніде публічно і непублічно не відмовлялися від планів загарбати всю Україну, як намагалися це зробити на початку повномасштабного вторгнення. Проте Сили оборони стримують і знищують ворога, ламаючи його зухвалі плани.

Метою поширення такої статті є зростання паніки в українському суспільстві та втрата віри у перемогу.

Скріншот статті Financial Times Мобільні блокпости і повістки

В українському сегменті соцмережі Tik-Tok поширювали відео, на якому повідомляли, що в Україні розробили карту з розташуванням мобільних блокпостів, на яких роздають повістки.

Насправді: ролик створили за допомогою штучного інтелекту, зʼясували фактчекери з VoxCheck.

По-перше, міміка ведучого не збігається зі словами, які він промовляє. По-друге, у відео є кадри з «ТСН» та «Еспресо», проте на їх ресурсах інформації про мобільні блокпости з повістками немає. По-третє, на мапі насправді позначені продуктові магазини, які працювали 1 березня 2022 року. Тобто там є позначки навіть на тимчасово окупованих територіях, а це – абсурд, адже Україна, на жаль, не має контролю над ними

Також у кінці відео його автори закликають перейти за посиланням у шапці профілю, що веде на анонімний новинний канал. Тож це – черговий спосіб обманом заманити підписників на сумнівний Telegram-канал.

Скріншот фейкового відео «Поліції — стріляти на ураження»

Фейкові повідомлення від російських пропагандистських ресурсів активно поширювали неправдиву інформацію про те, що, як зазначається, Національній поліції України було якось «дозволено використовувати зброю проти мітингувальників».

Наприклад, ворожі Telegram-канали поширюють ствердження, що працівникам Нацполіції України в умовах «соціальної напруженості» дозволено «використовувати травматичну зброю, гумові палиці та сльозогінний газ для розгону будь-яких мітингів».

Пропагандисти додають до цього фотографії сфабрикованого наказу, який, за їх ствердженням, підписав очільник МВС.

Насправді: за словами речниці МВС Марʼяни Реви, цей так званий документ є фейковим, а його вміст є неправдивим. Зокрема, «наказ» не відповідає вимогам офіційного діловодства, і всі правила та умови використання спецзасобів чітко визначені в Законі «Про Національну поліцію», зокрема в статті 45, що регулює застосування спеціальних засобів.

Центр протидії дезінформації підкреслює, що розповсюдження таких фейків спрямоване на спробу дискредитації правоохоронних органів України. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/velikij-nastup-rf-novi-blokposti-i-rozsilka-vid-golovi-zor-oglyad-fejkiv-minulogo-tizhnya/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top