Меморіальна дошка з портретом Олександра Бережного з’явилася на під’їзді будинку, в якому він жив
22 травня 2022 року відбулася церемонія відкриття меморіальної дошки в честь відомого запоріжця Олександра Бережного.
Дошку відкрили на фасаді будинку по вулиці Жаботинського,47 А, в якому в 1995 — 2022 роках він жив.
На церемонії були присутні рідні, друзі та знайомі Олександра Павловича, якого багато хто називав просто “Палич”.
— Це так було зворушливо, — поділилася у соцмережах директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік, яку з Олександром Бережним пов’язувала міцна багаторічна дружба. — ВІН зі своїм загадковим поглядом… ВІН усміхнений і завжди готовий прийти на допомогу…
Я вдивлялась в вічі всіх, хто прийшов. Чи ми встигли йому сказати, що він особливий, він найкращий, він світлий і незаплямований нічим? При житті ні. Сказали, коли він вже пішов.
А треба при житті! Як це важливо почути добре слово. Для тебе, Олександр Бережний, почесна дошка тільки початок.
Ти маєш жити в назвах вулиць, в наших добрих справах, ти маєш право бути вшанованим цим містом,якому ти дуже багато віддав.
І нехай ніхто з керівництва міста не прийшов вшанувати твою пам’ять,ти будеш жити в серцях простих запоріжців, які вдячні, які пам’ятають.
У радянські часи Олександра Бережного знали як комсомольського лідера. З перших років незалежності України займав керівні посади на підприємствах та державних установах.
У червні 2002 — червні 2006 року — заступник голови Запорізької обласної ради. З червня 2006 по квітень 2010 року — заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації.
З вересня 2010 року — директор ДП «Іноземне приватне підприємство «Універсальна гірничо-металургійна компанія» ВАТ «УГМК»». Заслужений працівник промисловості України.
Як повідомляла “Індустріалка”, Олександр Бережний помер в обласній клінічній лікарні 13 квітня 2022 на 66-му році життя.
За словами Олександра Бережного-молодшого, батько лежав у лікарні з ускладненнями давнішньої серцевої хвороби. Але не зважаючи на свій стан, він продовжував по телефону вирішувати різноманітні питання.
2 квітня у Олександра Бережного стався інсульт. 10 днів рідні сподівалися на диво. На жаль, воно не сталося.
Звістка про смерть Олександра Бережного стала для усіх, хто його знав, справжнім шоком. Життєрадісний, веселий, завжди усміхнений, енергійний. Важко було повірити в те, що він назавжди покинув нас.
22 травня, на 40-й день по смерті, Олександр Бережний повернувся — на меморіальній дошці. Її автор — відомий запорізький скульптор Борис Чак.
— Олександра Павловича я знав особисто, — розповів “Індустріалці” Борис. — Не можу сказати, що ми були друзями, але часто зустрічалися на нарадах з приводу різноманітних скульптур. Він завжди був веселий, посміхався. Таким я його запам’ятав. До мене він завжди звертався по імені.
З проханням про виготовлення меморіальної дошки до Бориса Чака звернувся Валерій Козирєв.
— Я поспілкувався з дружиною Олександра Павловича Тетяною, — продовжує скульптор. — Вона мені дала багато фотографій. Працювати треба було дуже швидко. Розмова була десь у кінці квітня, а завершити роботу планувалося до 19 травня — дня народження Олександра Бережного.
Спочатку хотіли відкрити дошку в цей день, але священники сказали, що в день народження не можна, краще на 40-й день після смерті.
Як розповів Борис Чак, при виготовленні дошки йому була надана можливість проявити свою творче бачення.
— Все робилось наживо, без ескізів, — згадує Борис. — Коли починав ліпити барельєф, у мене ще не було ідеї, як виглядатиме меморіальна дошка. І тільки коли я вже закінчував барельєф, вона з’явилася. На дошці вирішив зобразити розрив — Олександр Павлович хоч і прожив життя, та все ж таки рано від нас пішов.
Дошка вийшла оригінальною — ніяких квадратів, граніту, бронзи. Присутні на церемонії відкриття відзначали, що на барельєфі Олександр Павлович дуже схожий на себе. Скульптор виліпив його з посмішкою.
— Я ніколи не бачив його серйозним, — каже Борис Чак. — Навіть коли вирішував серйозні питання, він посміхався. Мені було його легко ліпити. Як, до речі, і Віталія Івановича Воловика, якого я теж знав.
Меморіальна дошка Олександру Бережному зроблена з поліефірної смоли, армованої скловолокном.
Скульптор, за його словами, усі меморіальні дошки робить з такого матеріалу. По-перше, вони не привертають до себе увагу вандалів. А, по-друге, в разі пошкодження їх легко відновити.
Залишається додати, що для меморіальної дошки Олександру Бережному привели в порядок частину фасаду біля під’їзду будинку, в якому він багато років жив.
Фото Олександра Прилепи та з відкритих джерел
Читайте наші новини на сайті zprz.city
Сообщение Відомому запоріжцю меморіальну дошку відкрили на сороковини після смерті появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/vidomomu-zaporizhtsyu-memorialnu-doshku-vidkrili-na-sorokovini-pislya-smerti
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook