Виготовляли при дуже високій температурі — на Хортиці знайшли козацькі вироби зі скла (фото)

Виготовляли при дуже високій температурі - на Хортиці знайшли козацькі вироби зі скла (фото)

Знахідки відкрилися після зниження рівня води через підрив Каховської ГЕС

Наукові співробітники Національного заповідника «Хортиця» представили на виставці «Скарби, що зберігав Дніпро» набір скляних виробів та інших речей, без яких не обходилася жодна козацька хата.

Виставку відвідав журналіст zprz.city, тож розповідаємо про експонати.

Читайте також: Історик з Дніпра знайшов старі мапи Хортиці — як зображували острів 250 років тому

На вітрині експозиції представлені речі типового козацького куреня. Зверху званий Червоний Кут або Покуття — рушник та репродукція ікони Покрови Пресвятої Богородиці з представниками старшини козацьких часів останньої Запорізької Січі. В центрі експозиції довгий дерев’яний стіл для обіду, або ж сирно, на якому знаходяться скляні вироби, знайдені на Хортиці.

«Розквіт українського гутництва відноситься саме до XVII-XVIII століття. Це саме часи козацтва. Гутним прийнято назвати скло, виготовлене при дуже високій температурі, близько тисячі градусів. Щоб створити такі вироби, змішували кварцевий пісок, поташ або сода, вапняк та бите скло. Барвниками додавали оксиди різних металів. Якщо додавали чисте золото, то отримували скло червоного кольору. Це дуже велика рідкість», — розповіла в. о. завідуючої відділу реставрації Поліна Петрашина.

Більшість скляних виробів з Нової Січі, ще дві — з Чортомлинської. Вдалося знайти дзвоникоподібні пляшки, штофи це Римський тип потім штофи на напівштофи, пляшки та чарки. Таке скло виготовлялося за допомогою труби — понтії — тому на дні виробів часто зустрічається круглий слід від неї.

«Всередині кожного виробу ви бачите маленькі бульбашки повітря або газу. Це технологічне порушення, яке вплинуло на його збереженість. Тобто, частково верхній шар цього скла зник. Його потрібно було реставрувати, відновлювати», — поділилася Поліна Петрашина.

Виставка «Скарби, що зберігав Дніпро», яка представлена в історико-культурному комплексі «Запорозька Січ», відкрилася 17 жовтня. Для уточнення всіх деталей звертайтеся за телефонами 0959147706, 0953050324. Або ж за посиланням доєднуйтеся до телеграм-каналу, де публікуються всі анонси та деталі щодо роботи комплексу.

Ми також розповідали, що співробітникам Національного заповідника «Хортиця» вдалося знайти близько 250 монет козацьких часів. Вони також представлені на виставці. Це монети з території Кримського ханства, Швеції, Речі Посполитої та російської імперії.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top