Важные новости

Війна не може відмінити дітям дитинства: будні та мрії бібліотеки «Юний читач»

Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач» – це давно вже не тільки бібліотека.

Це – цілий простір!

Дитячий! Молодіжний!

Щотижневий план заходів задає ритм. Це й відповідні календарю події до свят та вшанування діячів української культури. Ці дати завдяки творчим вмінням працівників бібліотеки завжди креативні. До святкування вплітаються тематичні майстер-класи, виставки робіт, на які дітей надихнули письменники, музиканти, митці-ювіляри, фотовиставки, концертні програми, до яких долучаються друзі бібліотеки…

Та що там й казати..! В фойє бібліотеки часто можна почути хоровий спів – декілька разів на тиждень в обладнаному укритті проводяться заняття вокальної студії «Чайка» міського Палацу дитячої та юнацької творчості. Цей імпровізований концерт іноді стає вповні впорядкованим – та у всіх сенсах прикрашає бібліотечні заходи.

Постійними, за сталим графіком, є заняття фотошколи Владислава Івахніна Black lion kids, «Уроки різноколірного чарівництва» Ніни Муленко, різноманітні заняття з арттерапії Наталі Гвоздик, до яких долучається психологиня Ольга Чорненька.

Важливість цієї роботи з дітьми неможливо переоцінити.

Можна згадати декілька щемних моментів.

Шестирічний хлопчик [з родини ВПО] розмовляє з вчителькою, він з нею на «ти», і каже: “Знаєш, а я вдячний війні” – “Та як же це?” – “Ми приїхали у Запоріжжя, і тепер ми друзі. Та якби не війна, ми б з тобою не познайомилися”…

Не сперечаємося, приймаємо. Бо така нині реальність.

Трапилася в бібліотеці історія, як побачивши літні заняття студійців Влада у дворі бібліотеки, творчим життям поступово захопилися розбишакуваті хлопчаки-підлітки.

Уроки з фотосправи – це завжди позитивний настрій!

Влітку фотошкола Влада часто вибиралася на зйомки природи, де проходили й заняття з теорії. Робили невеличкі екскурсії. Ярмарок організували, на який діти з різних бібліотечних студій принесли свої вироби, щоб зібрати кошти на допомогу ЗСУ – активне було дозвілля.

І це захопило місцевих хлопчаків. Якось директорка Лариса Данилова зустріла їх у бібліотеці. Питають: “А що тут у вас цікавого?” – “Приходьте на заняття”, – сказала вона, назвавши час. Домовилася з Владом: “Ти ж розумієш, якщо не ми, то хто їх поверне до життя?”

Спочатку хлопці прийшли пограти в економічну гру – є й такий ігровий простір у бібліотеці. Один з них закривав обличчя балаклавою, тільки очі були видно…

Та поступово хлопці почали долучатися до різних занять. Малюють, клеять, ліплять, створюють свої шедеври, радіють, беруть участь у виставках, у різноманітних програмах-перфомансах. І що ви думаєте – той таємничий герой відкрився, зняв балаклаву.

На заняттях з арттерапії хлопці завжди є, це видно по фотозвітах. Мало того – до Наталі Гвоздик вони заглядали мало не кожного дня. І якось один із хлопчаків розповів вчительці про свою мрію. Він хоче поїхати на відпочинок в Чорногорію. “Як ж гарна в тебе мрія… Красива природа, гарна країна – сонце та море”. – “А знаєте, кого я з собою візьму? Вас”… – І вчителька з розумінням відповіла згодою.

Це ж треба так зігріти дітей, щоб вони запрошували тебе до своєї мрії!

І це чудо спілкування відбувається у бібліотеці «Юний читач» щодня, поруч із постійною бібліотечною роботою. Обладнані місця для лекцій та концертів, ігрова зона, місця для релаксу та індивідуальних занять.

Пісочна анімація – чарівне місце,

не відірватися від процесу!

 

 

 

 

Велику допомогу в осучасненні бібліотечного простору надали благодійний фонд «Златоград» [президент Наталья Філатова], англійська благодійна організація The BEARR Trust [London] та особисто пані Меган Бік.

Більшість творчих занять проводиться у відділі масової роботи та естетичного виховання. Тут довгий час бібліотека зберігає ноти та музичну літературу.

Це відносно затишна кімната, яка своїми невеликими вікнами зорієнтована на подвір’я будинку [що теж важливо через нинішні воєнні реалії українського життя].

Кімната багатофункціональна – тут і міні-виставки проводяться, і щотижневі уроки англійської мови для наймолодших читачів, і «різноколірне чарівництво» ведеться, тут обладнане місце пісочної терапії. Та й власне програма арттерапевтичних занять включає різноманітні техніки – це і аплікація, і ліплення, й об’ємні роботи… Творчим людям не затісно!

Розробити план більш сучасного вигляду приміщення на благодійних засадах погодилася родина знаних запорізьких архітекторів, Віктор та Олена Кузьменки. Вони як досвідчені спеціалісти дуже добре розуміють цінність історичної забудови Запоріжжя, до якої належить будівля бібліотеки.

Віктор та Олена запропонували не тільки ескіз, а й макет кімнати – з урахуванням усіх подій, що тут відбуваються.

Тепер, обрахувавши кошторис, можна буде звертатися до благодійників.

А поки ми всі разом – і керівники гуртків та студій, і бібліотекарі, і діти, і архітектори – маємо спільну мрію. Реалізувати проект осучаснення творчого простору бібліотеки «Юний читач».

Урок малювання в укритті

Так, у будівля є укриття, куди можна спуститися у випадку тривоги та небезпеки обстрілів. Поруч – стадіон, де обладнане потужніше бомбосховище. Це важлива складова нашого життя, яка диктує правила відповідальної поведінки.

Та реальність життя у війні не може відмінити дітям їхнього дитинства. Не буде в них іншої нагоди читати, обговорювати книжки, вчитися основам творчості, набувати навичок спілкування, радіти друзям, проводити з ними час у красивих інтер’єрах, робити свої неповторні мистецькі твори, брати участь у виставках, разом сміятися та сумувати…

Тому мріється, щоб творчий простір Запорізької бібліотеки для дітей «Юний читач» продовжував розвиватися.

Інеса АТАМАНЧУК, фото авторки та учасників подій

Сообщение Війна не може відмінити дітям дитинства: будні та мрії бібліотеки «Юний читач» появились сначала на Газета МИГ.

Share this post

нет