Включать лічильник після виборів. Як зміняться в Україні тарифи на комуналку та чи подорожчає світло і вода

Днями в ЗМІ з’явилася інформація, що вже з 1 жовтня в Україні скасують пільговий тариф на перші 100 кіловат електроенергії для населення (зараз він становить 90 копійок за кіловат). Крім того, нібито з жовтня на 22% підвищується тариф на холодну воду.

Втім, в Міненерго інформацію по подорожчання електроенергії спростували. В відмову пішли і водоканали. “Це неправда, тариф на воду залишається колишнім”, – запевнили нас в “Київводоканалі”. Але визнали: необхідність перегляду тарифів вже назріла. Тобто нові цифри в платіжках – всього лише питання часу. Не виключено, що підвищений тариф запустять з початку наступного року.
“У НКРЕ є плани і щодо скасування пільгового тарифу на електроенергію. Але думаю, уряд не буде розвивати цю тему до весни”, – говорить аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.

А ось космічні платіжки за опалення і газу українці можуть отримати раніше – вже з жовтня-листопада.

“Страна” розбиралася як в Україні зміняться тарифи на комуналку.

Новина про скасування пільгового тарифу на перші 100 кіловат електроенергії, яку в Міненерго нам спростували, з’явилася не просто так.
Такі плани дійсно були. У проекті меморандуму по зеленій енергетиці скасування пільгових 100 кіловат для населення пропонувалася як один із способів компенсувати збитки держави від зелених тарифів. Називалася також дата можливого скасування пільгового тарифу – 1 жовтня.

Але в підсумковій версії меморандуму пункт про підвищення цін на електроенергію для населення вже не фігурує. Хоча, як кажуть наші джерела, остаточно від ідеї прибрати пільги влада не відмовилася.

Хоча, як каже член НКРЕ Ольга Бабій, нинішні розмови про скасування пільгово тарифу не мають під собою ніяких підстав.

Не виключено, що цю ідею будуть продавлювати на рівні Кабміну. І, зрозуміло, що до виборів на непопулярний захід влада навряд чи піде. Швидше за все, відкладуть підвищення цінників або до 1 січня, або до весни наступного року. Так що подорожчання електроенергії – тільки питання часу.

Зараз за пільговими тарифами за світло платять не тільки ті, хто споживає мало електроенергії. Всім споживачам їх перші 100 кіловат вважають по 90 копійок, а вже за все, що вище – по 1,68 гривень. “У підсумку виходить цілком прийнятний середньозважений тариф (він становить 1,07 гривень за кіловат – Ред.). Частка” дешевої “електроенергії за 90 копійок за кіловат в загальному балансі споживання населенням досягає 25%, тобто з 35 млрд кіловат це більше 8 млрд кіловат на рік “, – пояснив Юрій Корольчук.

З урахуванням того, що середнє споживання домогосподарств – до 200 кіловат на місяць, доведеться платити 336 гривень. Для порівняння: зараз налічують по 90 копійок за перші 100 кіловат (90 гривень) і по 1,68 гривень за наступні 100 кіловат (168 гривень). У підсумку виходить сума 258 гривень. Тобто, без пільгового тарифу за ті ж 200 кіловат доведеться заплатити на 78 гривень більше.

Але скасування пільгових 100 кіловат може виявитися лише вершиною айсберга. У Меморандумі з МВФ влада зобов’язалася вийти на повністю ринкові комунальні тарифи для населення. Економічно обгрунтований тариф передбачений і в законі про ринок про електроенергії. Його не ввели лише на перехідний період – поки ринок не запрацює на повну силу. Формально він закінчився ще 1 травня, і його офіційно не продовжили.

Ринковий тариф – це навіть не 1,68 гривень. За оцінками експертів реальна вартість електроенергії – не менше ніж 2,5 гривень за кіловат. Тобто, а ті ж 200 кіловат потрібно буде заплатити вже 500 гривень, а це майже вдвічі більше, ніж зараз.

Перерахують цінники і на холодну воду і водовідведення. У ЗМІ з’явилася інформація, що тариф на воду зросте на 22% вже з жовтня цього року. У водоканалах цю інформацію нам спростували.

“Є чітка позиція міської влади – тарифи підвищувати не будуть. Останній раз тарифи повинні були переглянути навесні, як раз перед карантином, але столична влада їх не погодили і ми прислухалися до їхньої думки. На даний момент ніяких змін у вартості послуг не планується”, – пояснили нам в “Київводоканалі”.

Глава “Житомирводоканалу” Андрій Нікітін також говорить, що з жовтня ніякого підвищення цінників не буде.

“З 1 жовтня це неможливо. Ліцензіатам встановлюють тарифи, збільшуючи або зменшуючи їх, з 1 січня”, – пояснив нам Нікітін.
Тобто, якщо цінники на воду і виростуть, то вже з нового року. Підстави для подорожчання є, – кажуть в водоканалах. “Змінюється вартість реагентів, електроенергії, інших складових собівартості тарифу. Тому коригування потрібні”, – говорять в “Київводоканалі”. При цьому назвати відсоток майбутніх “коригувань” комунальники не змогли.

“Тариф на воду сильно залежить від вартості електроенергії, так як її частка в структурі тарифу – до 35%. Тому як тільки з введенням ринку електроенергії вартість останньої виросла, поповзли вгору і витрати водоканалів. Самі ж водоканали замість того щоб займатися зниженням енергоспоживання вирішили перекласти всі витрати на споживача “, – відзначає глава департаменту комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Слід зазначити, що недавно НКРЕ погодила інвестпрограми відразу декільком регіональним водоканалам.

Наприклад, Кам’янець-Подільському “Гортепловодоенергія” схвалили програму на 6,9 млн гривень. гроші підуть на реконструкцію мереж, вузлів обліку водопровідних і каналізаційних станцій, оновлення парку спецтехніки. Інвестпрограма для “Лісічанскводокнала” – на 4,4 млн (заміна насосів, каналізаційних мереж та ін.), “Дніпроводоканалу” – на 65,7 млн ​​(технічне переоснащення об’єктів водопостачання та водовідведення). Каменському водоканалу (Дніпропетровського область) погодили інвестиції в 7,7 млн ​​у відновлення водопровідних і каналізаційних мереж. “Броваритепловодоенергія” – 2,2 млн (реконструкція водоочисних споруд і каналізаційних насосних станцій).
Будь-які інвестиції в комунальній сфері закладаються в кінцевий тариф для споживачів. Тому це теж – привід для подорожчання.

“Зараз ніяких підстав для перегляду тарифів на холодну воду немає. Якщо вони і будуть змінюватися, то в кінці грудня – з урахуванням поточної ситуації та вартості електроенергії. НКРЕ КП регулює тариф на холодну воду для своїх ліцензіатів (більше 40 компаній – Ред). Для інших тарифи встановлюються на місцевому рівні, з урахуванням витрат на ремонти мереж, зарплат і т.д “, – пояснила нам член НКРЕ Ольга Бабій.

Якщо вода, як і очікувалося раніше, подорожчає на 20%, середньостатистична київська сім’я заплатить за 10 кубів близько 270 гривні замість нинішніх 230 гривень.

Чи не кращі очікування і щодо газу. Нагадаємо: з серпня в Україні запустили ринок газу, тому населення платить фактично за максимальними розцінками промисловості. Для теплокомуненерго на цей опалювальний сезон ще діє ПСО. Тому тих, хто живе в багатоповерхівках ринкові цінники на газ торкнутися тільки по кухонного газу. Але жителям приватних будинків, що обігріваються газовими котлами, доведеться платити за ринковими тарифами вже цієї зими.
При цьому ціни на газ з вересня істотно виросли. На вересень “Нафтогаз” встановив цінник в 4,7 гривень за куб, що майже в півтора рази дорожче (а точніше на 45%), ніж в серпні. У інших постачальників газу цінники ще і вище – 5-6 гривень за куб.

Таке подорожчання тоді пояснили світовими тенденціями – у міру наближення до опалювального сезону газові котирування на європейських біржах пішли вгору. І це процес триває.

“Швидше за все, ціни і далі будуть рости. Тому вже скоро ми побачимо цінник в 6 гривень за куб, а взимку – і 7 гривень”, – говорить Юрій Корольчук. Також цієї осені переглянуть абонплату за газ. Тому підсумковий тариф в опалювальний сезон може вирости до 8-8,5 гривень за куб. Тобто, за опалення невеликого будинку в 100 квадратів (витрачається приблизно до 500 кубів газу на місяць) доведеться заплатити до 4-4,3 тисяч гривень, що наприклад на тисячу дорожче, ніж минулої зими, коли ціни на газ різко просіли.

Причому, ще незрозуміло, що буде з субсидіями.
“Країна” вже писала, що намітилося відразу кілька проблем. Мінсоцполітики попередило, щоб субсідіанти попереджали про зміну постачальника газу, інакше можуть залишитися без компенсації за комуналку.

Плюс з’явилася ідея вважати субсидію за ціною на газ не вище тієї, що дає постачальник останньої надії (а вона, як мінімум, на гривню за кожен куб нижче, ніж у комерційних постачальників). Перейти же до постачальника останньої надії можуть тільки хронічні боржники, та й то не більше ніж на 60 днів. Але тоді субсидії теж не буде – при наявності боргів вона автоматично знімається.

Тому опалення для жителя приватних будинків (а це в основному сільське населення) цієї зими може опинитися непідйомним.

Газ для кухні менше вдарить по гаманцях українців, адже його споживання незначно. Скажімо, якщо у вересні середньостатистична сім’я платить за 10 кубів 47 гривень, то взимку доведеться віддати до 70-75 гривень.

Тарифи на опалення для багатоповерхівок НКРЕ почала стверджувати ще в кінці минулого опалювального сезону. Але тоді вони так і не вступили в силу – їх відклали до жовтня цього року.

Днями регулятор повідомив, що на даний момент економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію вже встановлені всім ліцензіатам НКРЕ. 23 вересня отримали нові тарифи “Херсонська ТЕЦ” і “Харківський теплові мережі”.

При цьому тариф розбили на кілька складових (вартість тепла, транспортування), тому базові розцінки на тепло в деяких містах навіть знизилися, але при цьому зросла вартість доставки. Тому в цілому опалення подорожчає до 10%. Тобто, якщо опалення однокімнатної квартири в Києві коштувало прядка 1,5 тисячі на місяць, то буде – 1650 гривень.

І це – при стабільній ціні ПСО. А якщо газ в Європі буде дорожчати, вона також підросте, хоча, можливо, і не так сильно, як ринкові ціни на газ для населення.

В одному з регіональних теплокоммунненерго нам розповіли, що нові весняні тарифи не враховують підвищення мінімальної зарплати до 6 тисяч гривень з 1 січня, тому вже зараз, нібито, “занижені” і їх потрібно ще підвищувати, як мінімум, на 5%. Тому комунальники вже почали лобіювати новий перегляд тарифів.

“Якщо брати загальну платіжку, то в середньому вона збільшиться на 5-7%, і це без урахування опалення. Взимку квитанції можуть і зовсім вирости на 3-4 тисячі гривень в залежності від площі житла і типу опалення. Вже зараз можна спрогнозувати, що борги по комуналці і далі будуть рости. Адже у людей стоїть вибір: відкласти грошей на чорний день на їжу і лікування від коронавируса, або платити комуналку “, – заявив Олег Попенко.

Страна

Источник: https://tv5.zp.ua/news/vkljuchat-lichilnik-pislja-viboriv-jak-zminjatsja-v-ukraini-tarifi-na-komunalku-ta-chi-podorozhchaie-svitlo-voda/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vkljuchat-lichilnik-pislja-viboriv-jak-zminjatsja-v-ukraini-tarifi-na-komunalku-ta-chi-podorozhchaie-svitlo-voda

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top