Запорізький художник малює картини з магічним ефектом у темряві
Частина картин на новій виставці»Сяйво надії» запорізького художника і барда Андрія Шмиріна, що відкрилась у художньому музеї, світиться в темряві в ультрафіолеті. За цим сайт zprz.city спостерігав на презентації виставки.
Читайте також: Мистецтво з ароматом шоколаду на тлі моря – запоріжанка побувала на Венеційській бієнале: ексклюзив
Художник влаштував своєрідне шоу. Грала відповідна музика, Андрій у темряві підсвічував картини ультрафіолетовою лампою і вони, здається, оживали — світились окремі елементи. А, наприклад, день на кримському пейзажі при звичайному освітленні перетворювався на місячну ніч в ультрафіолеті.
Головною роботою, за словами автора, став портрет мулатки у жовто-блакитній накидці «З Україною в серці» розміром 1,30 м на 0,85 м. Образ, який надихнув на цей портрет, Андрій побачив в інтернеті. Робота символізує те, що за Україну переживають і бажають їй перемоги в багатьох країнах. Накидка і великі сережки дівчини красиво світяться у темряві.
«Сяйво надії» — третя персональна виставка Андрія Шмиріна у художньому музеї під час повномасштабної війни, який, мабуть, є тут найактивнішим митцем. Його виставкою музей відкрився після майже річною перерви у січні 2023 року, потім була експозиція минулого літа, які присвячені горам, альпінізму. Взагалі гори — улюблена тема Андрія Шмиріна.
На новій виставці гори теж є. Але стало більше картин, присвячених Україні, запорізьких і київських пейзажів з пам’ятками. Як зізнався Андрій, він планує продовжувати цю тему, щоб люди бачили, яка красива Україна. Більшість картин в експозиції нові.
Андрій Шмирін традиційно відкриває свої виставки своїм виступом під гітару. Був концерт і на презентації нової експозиції.
Чому присвячена виставка
«Виставка є ювілейною для Андрія і представляє доробок, створений за майже 30 років творчого життя. В експозиції представлено збірку з 34 картин, які він написав з 1996 року по сьогодення», — повідомляється в пресрелізі.
На запитання zprz.city, з чого все почалось 30 років тому, Андрій Шмирін згадує:
— «Натюрморт з вазою і перлинами» 1995 року став першою картиною, яку в мене купили. Знайомому вона дуже сподобалась і він запропонував 100 доларів. А цю картину я малював для мами. Порадився з нею і пообіцяв, що напишу ще. Намалював у 1996 році — це наша сімейна реліквія.
А почав малювати у 1993-1994 роках. Малював в дитинстві. А олійними фарбами вперше спробував писати у 17 років, коли вступив у «машинку» (вчився на інженера-програміста). Я вчився разом з художником Вадимом Мітковим. Одного разу він показав мені свою невеличку картину — місячна ніч і море. Я був захоплений і запитав, якими фарбами це все зроблено. «Це олійні фарби. Купуй набір, я тобі покажу». І з того часу ми дружимо, це мій найближчий друг.
Чому картини світяться
Андрій Шмирін розповів zprz.city, чому його картини світяться в ультрафіолеті та як він цього досягає:
— Давно додаю трохи флюоресцентної фарби, використовую в розбілах, але раніше не дивився, як такі картини виглядають в ультрафіолеті. А коли писав картину з видом на гору Сасс Рігіс, теж використав суміш із флюоресцентною фарбою, хотів трохи посилити ефект. Це було 1 січня 2023 року, і за мною висіла гірлянда синього кольору. Я помітив, що навіть у синьому кольорі фарби трошки флюоресціюють.
Мені стало цікаво — а як виглядатиме картина в ультрафіолетовому світлі? Купив лампу – ефект виявився цікавий, можна сказати, магічний.
Глядачам сподобалося. І далі я почав додавати флюоресцентну фарбу спеціально, так, щоб не порушити палітру класичного живопису.
Буває, що змішую флюоресцентні фарби зі звичайними.
Але тепер частіше наношу флюоресцентні, розведені з розчинником фарби тонким шаром поверх звичайних. Так я писав картину «З Україною в серці». Спочатку створюю роботу звичайними фарбами при денному світлі. А коли картина закінчена, то вимикаю світло і при світлі ультрафіолетових ліхтарів пишу флюоресцентними фарбами дуже тонким шаром, щоб не зіпсувати колір при денному освітленні. Доводиться весь час вмикати та вимикати світло, щоб дивитися, що виходить.
Фарби, що святіться, роблять тільки у Києві. Раніше випускали у Харкові й ще були китайські. А білу фарбу не робить ніхто. Я замовляю білий пігмент, який потім змішую з олією. До речі, білий світиться блакитним кольором, це потрібно враховувати. Взагалі, потрібно враховувати багато речей.
Сказано
Інга Янковіч, в. о. директора Запорізького обласного художнього музею:
«Андрій Шмирін така людина, що вміє зробити з живопису шоу. Художник зміг знайти таку нішу живопису і представити його таким чином, що він розповсюджується в часі, він є видовищем, шоу і все одно не перестає бути живописом».
***
Персональна виставка «Сяйво надії» Андрія Шмиріна працює у художньому музеї до кінця серпня.
Художній музей (вул. Незалежної України, 76-Б, зупинка «ТЦ «Україна») відкритий у п’ятницю, суботу та неділю з 10.00 до 16.00.
Кожну п’ятницю, суботу та неділю з 14.00 до 16.00 Андрій Шмирін обіцяє демонструвати ефект свічення картин. В іншій робочий час звертайтесь з цього питання до співробітників музею.
Читайте також: Львівський іконописець почав малювати війну та показав роботи у Запоріжжі — безкоштовна виставка (фото)
Вхідний квиток — 100 грн.
Телефон для довідок 067-168-87-33.
Ми писали, що полтавська художниця показала на вулицях Запоріжжя емоційні плакати воєнного часу — фото.
Фото В’ячеслава Лавринця
Джерело