Про доплати до пенсій та житлові субсидії
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Світлана Жмурко розповідає читачам «Индустриалки» про перерахунок (індексацію) пенсій з 1 березня 2019 року, виплату одноразової доплати до пенсій та житлових субсидій пенсіонерам, виплату підвищених розмірів пенсій працюючим пенсіонерам області з 1 квітня
– Світлано Олексіївно, розкажіть, будь ласка, про суть, механізм перерахунку та його результати в області.
– Нагадаю, що автоматичну індексацію пенсій згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за новим принципом було заплановано під час пенсійної реформи ще у жовтні 2017 року. У законі передбачено, що індексація здійснюватиметься щороку починаючи з 2019-го.
З 1 березня цього року Пенсійний фонд України провів такий перерахунок. Звертатись до органів Пенсійного фонду із заявою було не потрібно, його проведено автоматично за матеріалами пенсійних справ отримувачів пенсійних виплат.
Індексацію (перерахунок) здійснено з урахуванням інфляційних процесів і зростання рівня заробітної плати в Україні у 2018 році.
Суть перерахунку: показник середньої заробітної плати, який враховують під час обчислення пенсії, збільшується на коефіцієнт, що складається з 50 відсотків показника зростання середньої заробітної плати по країні, з якої сплачено страхові внески, плюс 50 відсотків показника зростання споживчих цін за попередній рік.
На виконання закону постановою Кабінету міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 затверджено порядок проведення індексації та коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати в розмірі 1,17.
Перерахунок пенсій проведено для осіб, які отримують пенсії, призначені згідно із законами України:
– «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 3 764,40 грн. (середня заробітна плата за 2014-2016 роки);
– «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з числа військовослужбовців строкової служби) – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 3 764,40 грн;
– «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (які отримують пенсії, обчислені виходячи із заробітної плати, визначеної за роботу у зоні відчуження, – на коефіцієнт 1,17 збільшується показник 928,81 грн. (середня заробітна плата (дохід) на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік).
Крім того, пенсіонерам, які отримують пенсії, призначені згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мають повний страховий стаж (30 років – жінки, 35 років – чоловіки, а для пенсій, призначених до 1 жовтня 2011 року, – 20 років жінки, – 25 років чоловіки) та у яких розмір пенсії не перевищує суми 1669,20 грн. (40 % від мінімальної заробітної плати 4173 грн.), передбачена виплата одноразової доплати до пенсії в сумі 2410,17 грн. Одноразова доплата виплачуватиметься рівними частинами (по 1205,09 грн.) у березні та у квітні.
Це одноразова індексація тим, хто має великий страховий стаж, але через низьку зарплату не одержить проіндексовану виплату за законом. Це сума, яку розрахували виходячи з розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, збільшеного на коефіцієнт індексу споживчих цін за 2015-2016 роки за даними Держкомстату. Тобто йдеться про підтримку тих пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, хто багато працював, але має мінімальну пенсію.
Робота для проведення індексації пенсій почалась ще минулого року. Було запроваджено нове програмне забезпечення, що дало можливість опрацьовувати на центральному рівні реєстри з усіх регіонів. У січні-лютому відпрацювали алгоритми перерахунку. Тому ми були повністю готові, щоб з 4 березня почати два види виплат –підвищених пенсій та житлових субсидій в грошовій формі – і 25 березня їх завершили.
Щодо практичних результатів перерахунку: скільки і кому?
По Запорізькій області із загального числа пенсіонерів в результаті перерахунку підвищення отримали 437,2 тис. пенсіонерів або 81,2 % від їх загальної кількості (538,2 тис.).
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, одноразову доплату до пенсії в розмірі 2410,17 грн. встановлено в області 83 425 особам.
Середній розмір підвищення пенсії з урахуванням одноразової доплати склав 581,70 грн.
Якщо говорити про кількість пенсіонерів області та середні розміри підвищення їх пенсій в розрізі законів України, то вони наступні :
«Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – 435,2 тис. осіб (99,5 %) в середньому на 581,03 грн.;
«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» – 1,3 тис. осіб в середньому на 770,52 грн.;
«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», – 0,7 тис. осіб в середньому на 648,02 грн.
Після перерахунку змінилась на краще структура отримувачів пенсійних виплат в залежності від їх розміру.
Якщо до перерахунку тих, хто отримував пенсію до 2 тисяч гривень, було 48% або майже половина, після перерахунку – їх залишилось 22% або п’ята частина; натомість тих, хто отримував пенсію від 2 до 3 тисяч гривень, було 26% – тепер їх 44%, а питома вага тих, хто отримує пенсію від 3 до 10 тисяч гривень і більше, – зросла з 26 до 33% і складає третину від загальної кількості пенсіонерів області.
З врахуванням проведеного перерахунку середній розмір пенсій в області у порівнянні з лютим цього року зріс на 478 грн. і станом на 1 березня склав 3 293, 60 грн.
Такі основні результати перерахунку пенсій пенсіонерам області з 1 березня поточного року.
– А де і як дізнатись про індивідуальний розмір підвищення?
– Це можна зробити не виходячи з дому, звернувшись до управління Пенсійного фонду за місцем проживання, використовуючи:
— Skype-зв’язок;
— електронну пошту;
— «гарячу» телефонну лінію;
— Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, або безпосередньо звернувшись до відділу обслуговування громадян за місцем проживання.
– А кому ще не індексувались пенсії при цьому перерахунку?
– Тим, кому пенсія призначена вперше у минулому році, бо при її розрахунку вже застосовувався новий сучасний розмір середньої заробітної плати по країні; тим, хто отримує законодавчо встановлений максимальний розмір пенсії, і іншим категоріям пенсіонерів, які отримують пенсію за «спеціальними» законами. Державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування, прокурорам, суддям, народним депутатам тощо, у разі якщо розміри пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вищі, проведені відповідні перерахунки і вони отримають збільшену пенсію.
– Світлано Олексіївно, з березня розпочато виплату монетизованих субсидій для розрахунків за комунальні послуги. Як їх отримають пенсіонери?
– Дійсно, з березня 2019 року урядом розпочато виплату субсидій готівкою тим громадянам, яким субсидію призначено у 2018 році.
Органи Пенсійного фонду України в області здійснили усі необхідні заходи, щоб забезпечити виплату монетизованих житлових субсидій 106 тис. пенсіонерів-субсидіантів області одночасно з виплатою підвищених пенсій.
Першими «живі» кошти для оплати комунальних рахунків за лютий отримали пенсіонери, які отримують пенсію 4 березня.
Тим, у кого є пенсійна картка, субсидія зарахована на картку.
Ті, хто отримує пенсію через поштові відділення, отримали монетизовану субсидію разом із пенсійними виплатами.
З 4 квітня буде продовжено виплату субсидій в грошовій формі пенсіонерам разом із виплатою пенсій.
– А чи є якісь моменти, пов’язані з субсидіями, на які Ви хотіли б привернути увагу пенсіонерів?
– Так. Є громадяни, яким субсидія надійшла разом з пенсією у 20-х числах березня – у їхній пенсійний день. У переважній більшості це працюючі пенсіонери. Виникає запитання – як встигнути оплатити комунальні платежі за лютий і чи не відмінять субсидію, якщо оплата відбудеться після 25-го числа?
Субсидію не відмінять! Її готівкою наступного місяця пенсіонери так само отримають у день виплати пенсії. Головне, щоб заборгованості не було станом на травень 2019-го – тоді, коли відбувається перепризначення субсидій на новий рік.
Ще одне. З березня таке поняття як обов’язковий платіж скасовується. Субсидіанти отримуватимуть всю суму допомоги на руки і мають самостійно розрахуватися за спожиті у лютому газ, електроенергію, воду та тепло. Монетизована субсидія, яка залишиться після оплати комуналки, може бути використана на власний розсуд домогосподарства.
– А які перерахунки пенсій буде проведено з 1 квітня 2019 року?
– З 1 квітня 2019 року буде автоматично перераховано пенсії працюючим пенсіонерам.
Такий перерахунок проводиться щороку з 1 квітня без додаткового звернення за умови, що на 1 березня року, в якому він здійснюється, особа набула право на такий перерахунок, а саме:
– якщо після призначення (попереднього перерахунку) пенсії особа працювала чи продовжує працювати та має не менше як 24 місяці страхового стажу;
– якщо після призначення (попереднього перерахунку) пенсії особа працювала чи продовжує працювати, але має менш ніж 24 місяці страхового стажу, але від дати призначення (попереднього перерахунку) пенсії минуло 2 роки.
За оперативними даними, в Запорізькій області підвищені розміри пенсії у квітні отримають понад 11 тисяч громадян.
– Дякуємо, Світлано Олексіївно, за грунтовні відповіді на питання.
Записав Максим Кравець
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/vse-pro-pererahunok-pensiy-odnorazovi-doplati-ta-zhitlovi-subsidiyi-intervyu
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook