Нагадаємо, що з різних куточків України надходять гострі сигнали про незадовільний стан водних об’єктів. На багатьох з них спостерігається сумна картина: вода неприродного зеленого кольору, а іноді від неї йде і вкрай неприємний запах. Це пов’язано з процесом аномального росту водної рослинності і зокрема синьо-зелених водоростей, які виділяють альготоксини, отруюючи водойми. «Цвітіння води» є досить гострою екологічною проблемою останніх років і є основною причиною зниження чисельності фауни водойм.
Читайте також: Екологи б’ють на сполох: вода у Чорному морі придбала неприємний зелений колір (ФОТО)
Основними факторами, які призводять до цього процесу є:
— підвищення температури води;
— уповільнення течії води у річках, перетворення на каскади водосховищ призвело до несприятливих наслідків для довкілля;
— збільшення антропогенного навантаження: надлишок стічних вод міст, промислових та аграрних підприємств, які містять сполуки нітрогену, фосфору, заліза, кремнію та органічних речовин;
— використання в сільськогосподарському виробництві мінеральних та органічних добрив, пральних засобів сприяє забрудненню фосфором.
Потрапляючи в річку або озеро, фосфати сприяють різкому посиленню росту водоростей. На даний час фосфати містять більшість сучасних мийних засобів. Азот та фосфор пригнічують імунну систему людини, викликають алергії, а при постійному накопиченні можуть вражати мозок, нирки, печінку та легені. Фосфати є благодатним ґрунтом для розвитку мікроорганізмів. Вчені підрахували: один грам фосфатного з’єднання, що міститься у пральному порошку, викликає зростання 5-10 кг синьо-зелених водоростей. Тисячі тонн цих водних рослин, які підчас розкладу отруюють воду, заполонили українські річки, озера і ставки, а звинувачувати у цьому, крім самих себе, нікого.
Цю проблему можна почати вирішувати, хоча б обмеживши на законодавчому рівні використання фосфатів у мийних засобах. Як, наприклад, у країнах Євросоюзу. Однак, що на сьогодні не існує державної програми щодо зміни ситуації з «цвітінням води», яка є критичним і загрозливим явищем для довкілля.
Для боротьби із цвітінням застосовують органічні та неорганічні альгіциди або механічно видаляють водорості. З профілактичною метою у водойми вносять мікробіологічні препарати та вселяють хлорелу. Крім зазначених методів боротьби з водоростями є ще один дуже дієвий спосіб – зариблення водойм рослиноїдними видами. Такі види риб, як: товстолоб, короп, білий амур, щука, судак є біологічними меліораторами водойм. Ці риби у процесі своєї життєдіяльності активно споживають водну рослинність і водорості. В результаті чого суттєво зменшується чисельність зелених та синьо-зелених водоростей і покращується якість води.
Варто пам’ятати, що «цвітіння води» — процес досить небезпечний і завдає шкоди не тільки довкіллю, але і здоров’ю людини. Продукти життєдіяльності або розпаду водоростей мають токсичний вплив на печінку (гепатотоксини), нервову систему (нейротоксини), шкіру (дерматоксини), викликають ріст злоякісних пухлин.
Источник: https://tv5.zp.ua/news/vseukrayinska-ekologichna-liga-prokomentuvala-nebezpechnu-situatsiyu-navkolo-tsvitinnya-vodi/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook