Як часто військовим дають відпустки та чому бувають відмови: пояснення юриста

Під час повномасштабної війни деякі військові довго не бувають у відпустках. Тим часом за законодавством для них передбачені відпустки на термін 30 днів щорічно. Також вони можуть піти у відпустку ще додатково на 10 днів за сімейними обставинами.
Про це у коментарі РБК-Україна розповіла адвокат АБ «Романа Сацика» Марія Ганіна.

На які види відпусток мають право військові
Зараз для захисників передбачена щорічна відпустка 30 днів планово. Також у них є можливість взяти також відпустку на строк до 10 днів за сімейними обставинами без урахування часу на дорогу, але не більше двох діб в один кінець, каже адвокат.
«Також військовослужбовцям надають додаткову відпустку за знищену техніку тривалістю та у порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України, але не більше 15 календарних днів на рік. Курсантам військових навчальних закладів надають канікулярні відпустки», – каже Марія Ганіна.
Є відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустки по догляду за дитиною, поки їй не виповниться три роки. Відпустки для лікування, в тому числі після поранень.
Повний список відпусток, які передбачені захисникам, можна прочитати у законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Чому відмовляють у відпустках і що змінить оформлення рапортів онлайн
Адвокати часто стикаються з відмовами у наданні відпусток військовим, зазначає Ганіна.
«Найбільш поширена причина – таке буває, коли відсутні більше ніж 30% особового складу. Тоді командир може відмовити у відпустці», – каже вона.
У таких випадках, коли кількість особового складу збільшується, військовий може попросити про відпустку повторно.
Фото: Відтепер для військових передбачена подача рапортів онлайн (Getty Images)
«Захисник може податися на відпустку повторно. Для цього він звертається через якийсь час до командира вже з новим рапортом. Загалом частіше відносини між військовослужбовцями і командирами будуються через звернення у вигляді рапорту. Також важливо зазначити, що адвокат не може звертатися з таким запитом замість військовослужбовця. Він має зробити це особисто. Зважаючи на обставини, де знаходяться військові, вони можуть отримати відмову», – пояснює вона.
Часто військові стикаються з неможливістю зареєструвати рапорт, призначити йому вхідний номер. Однак невдовзі цей процес має значно спроститися, каже адвокат. У серпні цього року в Україні офіційно запустили застосунок для українських військовослужбовців Армія+. Він включає оформлення рапортів онлайн, а також низку інших послуг.
«З’явилася можливість електронної подачі рапорту. Це зовсім нова процедура, яка є дійсно гарною альтернативою паперовому варіанту. Бо часто військові просто не мають можливості це зробити, просто тому, що командира немає поруч, чи з якихось інших причин. Або, скажімо, штабу або канцелярії немає поруч фізично. Бо це ж бойові дії. Також можна звернутися шляхом відправки командиру рапорту поштовими засобами зв’язку», – відзначає адвокат.
Подати рапорт можна в застосунку Армія+, додавши свій електронний підпис. Він має таку саму юридичну силу, як і фізичний підпис. На думку адвоката, це однозначно позитивний крок, який стане у нагоді багатьом захисникам, особливо тим хто знаходяться на «нулі» далеко від штабів.

Раніше ми писали, коли і як військові можуть отримати направлення на лікування у приватних закладах.
Також пропонуємо почитати, коли в Україні встановлять терміни служби військових ЗСУ й чи варто говорити про повноцінну заміну військових на фронті під час війни.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Share this post

нет
scroll to top