Як формується набутий (адаптивний) імунітет та чим він відрізняється від вродженого?

Імунна система людини являє собою складний та узгоджений комплекс органів та клітин, які забезпечують захист організму від інфекцій та шкідливих речовин. Виділяють два основні види імунітету: вроджений та набутий. Кожен з цих типів виконує важливі функції, має свої особливості походження та розвитку згідно з віком людини.

Роль імунітету для збереження цілісності організму

Головне завдання імунітету — давати відсіч небезпечним агентам, зберігаючи цілісність організму людини та стійкість її внутрішнього середовища. Об’єднуючи загальні та специфічні механізми захисту, імунітет забезпечує ефективну відповідь різні види загроз.

Характерними особливостями імунної системи є:

  • здатність відрізняти «своє» від «чужого»;
  • формування пам’яті після первинного контакту з чужорідними організмами та речовинами;
  • клонування імунних клітин, запрограмованих на реагування та боротьбу з агентами, здатними заподіяти шкоду організму людини.

Вроджений імунітет — це перша лінія захисту організму, що дитина отримує від народження. Він є спадковим та не залежить від попереднього контакту з патогенами. Основні компоненти вродженого імунітету включають фізичні бар’єри (шкіра, слизові оболонки), хімічні бар’єри (слина, сльози, шлунковий сік, які містять антимікробні речовини), а також захисні клітини, які швидко реагують на загрози. Ця система захисту є неспецифічною. Вроджений імунітет активно бореться з інфекціями, але не має попередньої інформації та пам’яті про них. Набутий імунітет розвивається поступово, з віком людини та забезпечує специфічний захист.

Набутий (адаптивний) імунітет

Набутий імунітет формується в результаті зустрічі організму з патогенами. Наприклад, коли людина вперше стикається з певним вірусом або бактерією, її імунна система реагує, викликаючи запалення в зоні зустрічі з інфекцією та виробляючи специфічні компоненти захисту. В такий спосіб організм набуває нових, адаптивних здатностей для відсічі певних ворожих агентів. Суть роботи адаптивного (набутого) імунітету полягає в наступних особливостях:

  1. Утворення антитіл. Лімфоцити, особливо В-клітини, розпізнають чужорідні елементи та починають виробляти антитіла, які нейтралізують патогени.
  2. Запам’ятовування. Після первинної атаки частина лімфоцитів перетворюється на клітини пам’яті. Це дозволяє організму швидко та активно реагувати на повторне зіткнення з тою самою інфекцією та шкідливими агентами.
  3. Вироблення специфічної відповіді для кожного патогену. Це означає, що антитіла, вироблені для боротьби з одним вірусом або його штамом, не будуть ефективними проти іншого.

Набутий імунітет виступає на захист перед небезпечними інфекціями, яких вже «знає в обличчя» та в подоланні яких організм вже має досвід. В цьому полягає головна відмінність між вродженими та адаптивними імунними механізмами.

Як підсилити імунний захист організму?

Для ефективної роботи вроджених механізмів захисту потрібно піклуватися про здоров’я та відновлення організму після хвороб. Сучасні рослинні препарати допомагають зміцнити імунітет, активізувати власні захисні сили та швидко подолати інфекцію на першій фазі захворювання. Для того, щоб організм мав готовність та ресурси для опору до специфічних загроз, потрібно постійно підвищувати його стійкість та включати в раціон продукти, корисні для імунної системи.

Список літератури:

  1. Романюк С.І., Комісаренко С.В. Імунітет: що змушує його працювати? / Вісник НАН України. — 2012. — № 1. — С. 49-54.
  2. Коваленко, Н. В., & Дорошенко, О. В. (2017). «Вплив віку на імунну відповідь.» / Медична газета, 5(2), 45-50.
  3. Ginaldi, L., De Martinis, M., & Loreto, M. F. (2005). «Immunosenescence: a change in the immune system during aging.» / Aging Clinical and Experimental Research, 17(6), 367-376.
  4. Kenneth Murphy, Casey Weaver. (2016). Immunobiology: The Immune System in Health and Disease. 9th Edition. Garland Science.

Share this post

нет
scroll to top