Два місяці роботи «Запорозької Січі» — як працює комплекс та що дивує його співробітників
Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ» на острові Хортиця більшу частину повномасштабної війни був закритий для відвідування і почав працювати близько двох місяців тому. Журналістка zprz.city побувала на Січі та дізналась про його роботу в умовах воєнного часу.
Ми писали, що нещодавно, вперше під час повномасштабної війни, в комплексі «Запорозька Січ» відкрили нову виставку «Козак Мамай і дерево життя», яка триватиме два місяці.
Читайте також: У центрі Запоріжжя зникла скульптура — що сталося
Нагадаємо, що на Січі виставки проводять у виставкових куренях, це хати й церква — усього шість куренів. У хатинках розміщені канцелярія, будинок Кошового, пластунівський курінь, пушкарня.
Завідувач відділу науково-просвітницької роботи, один з провідних фахівців Національного заповідника «Хортиця» Сергій Дударенко розповів zprz.city, що в цих куренях відновили експозиції, які там були. Тож їх теж можна відвідати.
На запитання zprz.city, чи багато було відвідувачів за два місяці роботи комплексу «Запорозька Січ» Сергій Дударенко відповів:
— Так, є люди, ми навіть не очікували такої кількості. Менше, ніж до повномасштабного вторгнення, але відвідувачі йдуть, особливо на вихідних. В принципі, потік постійно йде. Хортицю, Січ притягує людей. Вважаю, ще не даремно відчинили комплекс. Життя продовжується.
— Чи є черги? Комплекс же зараз приймає до 20 відвідувачів одночасно.
— Бувають. До того ж «Запорозька Січ» закривається під час повітряної тривоги й ми направляємо людей в укриття.
— Раніше до Хортиці приїздили люди з різних міст і країн. А зараз приходять тільки запоріжці?
— В основному, запоріжці. Приїздять відвідувачі з Дніпра. І багато військових, які не є запоріжцями. До речі, вхід для військових безкоштовний.
— Що незвичайного було за ці два місяці роботи «Запорозької Січі»?
— Для нас це те, що не дивлячись на війну, на проблеми, люди все одно приходять до комплексу.
— Чи задають відвідувачі якісь незвичайні питання?
— Питання, в принципі, завжди звичайні. Тут важливо, що ми донесемо до відвідувачів. Так, запорозький козак — головний елемент української національної ідентичності. Є три східнослов’янські народи — українці, білоруси, росіяни. Завжди питають, а яка різниця між козаками російськими та українськими.
Відповідаю так — приберіть з росії тих же донських козаків, то нічого не зміниться. Приберіть з України запорозьких козаків — зміниться докорінно все. Тому що це головний націоутворюючий символ, суб’єктний чинник, який створив державність. У білорусів взагалі не було такого чинника. І вони, по суті, зараз розчинилися у російському субстраті.
— Питання, яке задаю вам час від часу — який невірний стереотип є зараз у відвідувачів щодо Хортиці?
— Досі найбільш поширена помилкова думка, що «Запорозьку Січ» побудували спеціально для зйомок фільму «Тарас Бульба» Бортка у 2007 році. Це велика омана, й до того ж шкідлива.
Насправді «Запорозьку Січ» заклали у 2004 році, задовго до зйомок фільму. А Бортко тільки використав уже побудовану Січ, як декорацію. Акт на введення в експлуатацію комплексу ми отримали у 2010 році.
Як працює «Запорозька Січ»
Комплекс «Запорозька Січ» працює з 10.00 до 18.00 (в той таки час відкрито й укриття), каса до 17.30, з середи по неділю. Вихідні — понеділок, вівторок.
Наразі час перебування відвідувача на території комплексу не має перевищувати 30 хвилин.
Вартість квита: для дорослих – 60 грн; школярі, студенти, пенсіонери – 30 грн; дошкільнята, люди з інвалідністю І та ІІ груп, учасники бойових дій – безкоштовно.
Відвідувачі також можуть замовити екскурсії по північно-східній частині острова Хортиця згідно з прейскурантом.
Читайте також: Художники показали своє відчуття прифронтового Запоріжжя — фото
Телефон для довідок, замовлення екскурсій: 096-254-12-09, 095-914-77-06 (з 10.00 до 17.30).
Телефон приймальні 095-305-03-24.
Ми писали, що влітку 2019 року, тобто, якраз п’ять років тому, в історико-культурному комплексі «Запорізька Січ», знімали пригодницький серіал «Козаки. Абсолютно брехлива історія» за участю нашого відомого земляка, актора Андрія Ісаєнка.
Фото автора
Джерело