Як прифронтова громада на Запоріжжі розвиває медичні послуги

Мабуть, ніхто не буде заперечувати, що для більшості сільських чи селищних територіальних громад наявність первинної і вторинної ланки медичного обслуговування – рідкість. Але є й приємні винятки.

Один із них – Широківська громада, де в рамках прес-туру, організованого запорізьким Центром журналістської солідарності, побувала і кореспондентка «МИГа».

Як розповів голова Широківської громади Денис Коротенко, до складу системи охорон м здоров’я громади входять центральна клініка «Сімейний лікар» (колишня районна лікарня, узята на баланс громади у грудні 2021 року), два фельдшерсько-акушерські пункти та вісім амбулаторій. Донедавна співвідношення ФАПів та амбулаторій було іншим. І медичні послуги у кількох старостинських округах надавалися двічі на тиждень. Тепер завдяки зусиллям громади ситуація змінилася: спектр послуг розширився, заклади працюють на постійній основі, кожен лікар обслуговує по два старостинських округи.
Журналісти побували у трьох відремонтованих і оснащених амбулаторіях, і у кожної власна історія.

Широке: колишня сільрада стала амбулаторією з квартирою для лікаря

В адміністративному центрі громади – селі Широкому при дитячому садочку був маленький ФАП. Після повномасштабного вторгнення дитсадок став прихистком для переселенців з Луганщини, і всім стало тіснувато. Тоді у громаді вирішили: у Широкому має бути сучасна амбулаторія. Під неї відвели колишнє приміщення сільради, зробили там ремонт, а на другому поверсі обладнали квартиру для лікаря.

“Він із нових мешканців громади і закінчує аспірантуру, тому до обов’язків стане наприкінці місяця”, – пояснила заступниця голови громади Ольга Ставицька. А коротку екскурсію амбулаторією провели медичні сестри загальної сімейної практики.

“Амбулаторія відкрилася на початку червня, – розповіла медсестра Тетяна Фролова.Тут пацієнти можуть зробити загальний аналіз сечі, здати кров на цукор, зміряти артеріальний тиск, взяти направлення. До нас приїздять за необхідності і вузькі спеціалісти, модульна бригада. Ми з колегою попередньо записуємо людей на прийом, щоб відкорегувати графік, аби не було черги.

У нас профілактичний заклад, до нас звертаються щоб попередити захворювання, по психологічну допомогу. Щоб попередити важкі стани, є спеціально обладнання школа здоров’я, де люди навчаються профілактиці. Там є і манекени, на яких охочі (у тому числі жінки з університету третього віку) відпрацьовують навички надання першої домедичної допомоги. Коли ж трапляється гострий стан, викликаємо швидку з Запоріжжя, за 15-20 хвилин вона приїжджає, і лікар або тут надає допомогу, або забирає людину на госпіталізацію”.

Такі амбулаторії майже у кожному старостаті. І транспорт є – автомобілі та велосипеди.

Миколай-Поле: лікар на два округи працює за графіком

В амбулаторії Миколайпільського старостинського округу сімейний лікар Владислав Іващенко розповів, що обслуговує по декларації 2400 пацієнтів у Миколайпільському та Новопетрівському старостинських округах.

“У Широківській громаді лікарі поділені за територіями. Кожен лікар працює на два старостинських округи за графіком. У мене, наприклад, в Миколай-Полі прийом три рази на тиждень – понеділок, середа і п ятниця з 11.00 до 13.00. Якщо люди потребують паліативної допомоги, ми здійснюємо планові виїзди. Є і транспорт, і мобільна бригада.

У Миколай-Полі дуже багато переселенців, і звертаються найчастіше саме вони. На першому місці у цих пацієнтів – психологічні і соціальні проблеми. Зараз сімейні лікарі проходять спеціальні курси по психологічним компетенціях, психологів на усіх не вистачає, тому сімейний лікар має й тут допомогти”.

Відрадне: повна перебудова + експериментальна підлога

…Проблема нагального ремонту амбулаторії у селі Відрадне виникла у 2019-2020 році. Фахівці громади підготували проєктно-кошторисну документацію, пройшли конкурсний відбір на цільову субвенцію держави на розвиток сільської медицини (її було частково профінансовано), і почали роботи.

“Кажучи про реконструкцію амбулаторії, ми маємо на увазі повну перебудову, – розповів заступник голови громади Дмитро Свіркін.Спочатку зробили усе, що пов’язане з термомодернізацією: нові дах, горище, фасад, вікна, вхідні групи. Крім цього, до повномасштабної війни встигли зробити й демонтаж внутрішніх приміщень, перегородок, підлоги, стелі.

У 2023 році ми відновили роботи за рахунок місцевого бюджету. Прокладено нову каналізацію, водопровідну систему, опалення, електрику, систему вентиляції, Інтернет і пожежну сигналізацію. Потім було оздоблення приміщення. З підлогою провели експеримент: вона була залита спеціальним матеріалом і вкрита спеціальним лаком. В результаті вона не має швів і не слизька, що дуже зручно в експлуатації та виглядає естетично. Наостанок закупили меблі та обладнання. Вклали більше 10 мільйонів гривень, і результатом задоволені”.

Треба додати, що тут подбали про забезпечення вимог доступності (пандуси) і зробили благоустрій прилеглої території, бо до реконструкції навіть підійти до цієї будівлі було проблемою.

У Широківській громаді налагоджена співпраця медпрацівників з соціальними працівниками.

“Інколи як буває? Живе одинока людина, захворіла. Медики надали допомогу, а потім… людина втрачається, може, через якісь психологічні проблеми. У нас не так. Якщо медики бачать проблему, вони одразу телефонують до соцзахисту. І одразу соціальна установа надає соціального працівника. Оця співпраця дуже важлива, аби люди не втрачалися між медициною і соціальним захистом”, – каже заступниця голови громади Ольга Ставицька.


На захисті ментального здоров’я

Мабуть, ви помітили, що майже всі медпрацівники та службовці говорили про психологічні проблеми. Не диво – війна.

Ольга Ставицька: “Коли ми говоримо про відновлення, то маємо на увазі не лише стіни, а й ментальність… В громаді, на жаль, 43 загиблих захисника, їх родини потребують підтримки. У 14-ти родинах хлопці зникли безвісти, ми не знаємо, що з ними… Дуже незахищена категорія – це наші ветерани, які повертаються з фронту часто скалічені, та їхні близькі. А працівники апарату громади? Ми усі працюємо 24/7 від початку повномасштабного вторгнення.

Результат – емоційне вигорання, інші «приємності». Тому у громаді є програма підтримки психологічного здоров’я. Багато працюють психологи, проводяться навчальні ретрити, громада організувала дві поїздки у Закарпаття для наших активістів і волонтерів, проводимо дуже багато тренінгів, залучаємо громадські організації”.

Як розповів голова правління ГО «За розвиток» та директор Центру надання соціальних послуг Широківської громади Дмитро Лукьяненко, з 1 квітня ГО бере участь в експериментальному проєкті Мінсоцполітики, результатом чого стало відкриття у селі Широкому Центру життєстійкості. У цьому центрі працюють психолог, два фахівця соціальної роботи, соціальний менеджер. Спочатку відбувається первинний прийом, на якому з’ясовуються проблеми і проводиться їх оцінка. Потім люди оформляють відповідні договори і йдуть до фахівців у відповідності до своїх потреб.

У Центрі життєстійкості є загальна зала, приміщення для групових занять та індивідуальних консультацій. За допомогою до Центру можуть звертатися усі мешканці громади.

Ганна ЧУПРИНА, фото авторки

Сообщение Як прифронтова громада на Запоріжжі розвиває медичні послуги появились сначала на Газета МИГ.

Share this post

нет
scroll to top