Як запоріжцям убезпечити себе від ГРВІ та грипу – з чого і коли розпочати профілактику

Щоб убезпечити себе від сезонних захворювань потрібно зміцнювати імунітет та не забувати про щеплення

За кілька днів у Запоріжжі настане осінь, а з нею – холодна та дощова погода. З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу. Щоб убезпечити себе від ГРВІ та грипу, запоріжцям радять займатися профілактикою цих захворювань ще до настання холодів. Що можна зробити вже зараз для укріплення свого імунітету «Індустріалці» розповіла кандидатка біологічних наук, старша викладачка кафедри мікробіології, вірусології та імунології ЗДМУ Кристина Крупєй.

За словами спеціалістки, головне у профілактиці гострих респіраторних вірусних інфекцій – це мати міцний імунітет. А зміцнювати його варто не біологічними добавками, а дотримуючись здорового способу життя. Ще дуже важливим є і правило «золотої середини» при зміцненні свого імунітету, адже надмірна активність імунної системи теж може нашкодити організму.

— Основна задача вірусу після потрапляння до організму людини, – захиститися від імунної системи, яка у людини й інших хребетних тварин складається з ворожої армії антитіл й клітин-пожирачів небажаних гостей. Тому найкращою профілактикою ГРВІ, як полюбляють казати, є міцна імунна система. Але ж необхідно розуміти, що в нашої імунної системи немає «перемикача», тобто ми не можемо в один момент її укріпити. Окрім того, слід з особливою обережністю ставитися до покращення імунітету, адже люди з надмірною активністю імунної системи часто страждають на аутоімунні хвороби, коли власна імунна система починає бомбардувати свої клітини й тканини.

Я раджу не намагатися зміцнювати свою імунну систему штучним «пічканням» організму комплексними вітамінами й біодобавками, які, до того ж, можуть призвести до сечокам’яної хвороби. Секрет міцного імунітету криється в правильному раціоні харчування, повноцінному спокійному сну, який, на жаль, у багатьох унеможливлений через війну, та відмова від шкідливих звичок, якщо такі є. Давно доведено, що ГРВІ «чіпляються» в першу чергу до людей, які палять, оскільки на їхніх легенях зменшується кількість сурфактантів – дуже важливих речовин, які виконують роль захисного бар’єра на альвеолах і захищають його від пошкоджень, — розповіла Кристина Крупєй.

Ще однією важливою складовою захисту організму від сезонних захворювань є щеплення. Саме вакцинація може захистити людину від зараження та важкого перебігу хвороб. Це стосується і грипу, і коронавірусу, який не зник після початку війни.

— Безліч ГРВІ, у тому числі грип та ковід, – це антропозоонозні хвороби, а це означає, що на ці захворювання страждають не лише люди, але й тваринний світ. Тому як би ми не вакцинувалися, природний резервуар – тварини – буде завжди. Проте щеплення захищає від важкого перебігу захворювань й частково формує колективний імунітет, тому його обов’язково слід робити людям. Особливо тим, що в групі ризику. При цьому слід дотримуватися графіка щеплень. Треба розуміти, що перша доза вакцини лише «запускає» імунну відповідь, а вже бустерна – тонко налаштовує імунну систему до боротьби зі специфічним вірусом. Раніше вважалося, що вакцинація, наприклад, від грипу, не може захистити від інших захворювань. Це цілком є логічною думкою, оскільки вакцина містить специфічний антиген, у відповідь на який виробляються специфічні до нього антитіла. Але останні закордонні наукові дослідження стверджують, що будь-яка вакцина — від грипу чи планова — неспецифічно активує, «пробуджує» імунну систему й у випадку потрапляння вірусу іншого виду імунітет вже буде в повній бойовій готовності. Тому, якщо у вас немає можливості зробити щеплення від коронавірусної інфекції, а є можливість вакцинуватися від грипу, – робіть це, — порадила Кристина Крупєй.

Нагадаємо, що вакцинація від коронавірусу в Запорізькій області не припинялася навіть під час війни. На сьогодні, за інформацією Запорізької обласної військової адміністрації, в регіоні за індивідуальними графіками працює 72 пункти щеплення. З їхнім переліком можна ознайомитися за посиланням.

А ось від грипу вакцинуватися поки що не можна. Вакцини з’являються в запорізьких медзакладах приблизно у жовтні. Це пов’язано з тим, що кожного сезону циркулюють різні штами грипу, і вакцини розробляють щороку нові.

Чи допоможе від вірусів носіння масок та дезінфекція?

З початком повномасштабної війни в Україні питання профілактики та захисту від коронавірусу стало для українців на другий план. Сьогодні вже не побачиш людей у масках в магазинах чи громадському транспорті. Також люди перестали турбуватися про питання дезінфекції приміщень та рук.

Чи допоможе повернення до маскового режиму та масової дезінфекції  уникнути сезонних захворювань «Індустріалка» також розпитала в кандидатки біологічних наук Кристини Крупєй.

— Оскільки ГРВІ передаються за аерогенним механізмом, носіння масок добре знижує ризик захворіти, а от щодо санітайзерів – це сумнівне питання. Оскільки на предметах побуту та руках у природних умовах віруси, що викликають ГРВІ, живуть недовго, а для інфікування необхідна велика їх доза. Набагато більший ризик «підчепити» захворювання повітряно-крапельним шляхом, аніж потерти носа брудними руками. Звісно, я не закликаю людей не мити руки, це слід робити обов’язково, оскільки існують ще інші інфекції. Але не треба робити це фанатично десятки разів на день, бо на нашій шкірі також міститься захисний бар’єр корисних мікробів, які захищають нас від небезпечних гостей, — розповіла кандидатка біологічних наук, старша викладачка кафедри мікробіології, вірусології та імунології ЗДМУ Кристина Крупєй.

Раніше «Індустріалка» писала, що робити запоріжцям у разі радіаційної аварії. Дієві поради від Міністерства охорони здоров’я України читайте за посиланням.

Читайте наші новини на сайті zprz.city.

Сообщение Як запоріжцям убезпечити себе від ГРВІ та грипу – з чого і коли розпочати профілактику появились сначала на Індустріалка — новини Запоріжжя.

Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/yak-zaporizhtsyam-ubezpechiti-sebe-vid-grvi-ta-gripu-z-chogo-i-koli-rozpochati-profilaktiku

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top