Як запоріжцям менше сплачувати за тепло

28 февраля 2019

Як запоріжцям менше сплачувати за тепло

При однаковому тарифі на опалення, різні будинки платять різні суми. Від чого це залежить і як можна заощадити – розбирались журналісти Inform.zp.ua.

Одна з причин, чому мешканці однотипних будинків платять різні суми за опалення – відмінність в кількості гігакалорій, які споживає будинок. Іншими словами, кожен будинок по-різному зберігає тепло. У будівлях, де рівень енергоефективності вище – сума за опалення нижча.

Великі платіжки за опалення змушують мешканців багатоповерхівок шукати варіанти, як знизити плату за тепло. Один з варіантів – утеплити будинок, щоб він краще зберігав тепло. Перед цим потрібно визначити рівень енергоефективності будівлі за допомогою процедури енергоаудиту. Іншими словами, потрібно запросити спеціаліста, який виявить, де будинок «пропускає» тепло.

Де знайти кваліфікованого спеціаліста, як проводиться енергоаудит та коли будуть відомі результати – розповів голова атестаційної комісії Запорізького національного університету Сергій Ільїн.

Поясніть, навіщо проводити енергоаудит мешканцям ОСББ?

– Наголошую, ринок енергоаудиту досі не регульований. У 2018 році вступив в дію Закон України «Про енергетичну ефективність будівель». У документі прописано, що кожна будівля обов’язково повинна мати сертифікат з енергетичної ефективності. Тобто особливий документ, у якому вказується скільки енергії (теплової енергії, електроенергії) ця будівля втрачає. Це європейська практика, світовий досвід. І виходячи з цього, визначається, чи ефективна ця будівля, чи ні. Щоб отримати цей сертифікат, необхідно провести енергоаудит будинку.

Отже, енергоаудит – це комплекс заходів, які дозволяють визначити, чи є будівля енергоефективною. А також, що найважливіше, розробити заходи, які дозволять знизити енерговитрати цієї будівлі (наприклад, тепломодернізація будинку).

Як можна отримати сертифікат енергоефективності та куди потрібно звернутись голові ОСББ?

– Закон України «Про енергетичну ефективність в будівлях» каже, що сертифікат енергоефективності можуть видавати та генерувати фахівці, які завершили відповідне навчання. У нас в країні є спеціальне агентство – Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. На його сайті є спеціальна вкладка «Енергоефективність. Сертифікація енергетичної ефективності будівель». Коли людина хоче отримати сертифікат енергетичної ефективності свого будинку, вона може зайти на сайт і знайти перелік фахівців, які пройшли певне навчання або пройшли атестацію. І які відповідно до діючого закону мають право виконувати такі роботи.

Якщо обрати фахівця не з переліку Держагентства, сертифікат вважатиметься законним?

– Фахівець може бути дуже обізнаним, проте, якщо він не має відповідного сертифікату, то згідно закону не може видавати сертифікати енергетичної ефективності будівлі.

Фахівці, що зазначаються у вищезазначеному переліку, є стовідсотково компетентними спеціалістами?

– Заявник може бути впевнений у законності дій цього спеціаліста. Щодо компетентності, то це визначається за допомогою моніторингу.

На сьогоднішній день запропонована наступна модель роботи: всі сертифікати завантажуються на сайт Держенергоефективності і вибірково проходять моніторинг. Якщо моніторинг виявляє, що сертифікат не відповідає параметрам і результати є не адекватними, то цей сертифікат направляється на незалежний моніторинг. Якщо і ця процедура підтверджує неточність сертифіката, то  енергоаудитор в цій базі буде помічений жовтим кольором. Після трьох «помилкових» сертифікатів, атестат такого енергоаудитора анулюється без права проведення робіт на термін 5 років.

Скільки коштує процедура і коли заявник отримає результати (сертифікат)?

– Є дуже велика розбіжність у вартості енергоаудиту. Перш за все, сума залежить від складності робіт. Тобто не можна порівнювати, скажімо, одноповерхову будівлю якогось торгового центру і будівлю обласної лікарні. Отже, чим більша будівля, тим дорожче обійдеться енергоаудит. Орієнтовна ціна для житлової панельної 9-типоверхової будівлі коливатиметься в діапазоні 10-15 тисяч гривень.

Термін також залежить від розмірів та складності будівлі. Для обстеження та підготовки звіту для вищезазначеного будинку знадобиться 5-7 днів.

У Запоріжжі досить багато старих будинків ще сталінських часів. На вашу думку, наскільки вони енергоефективні?

– У будинках сталінської епохи використовувалися трохи інші матеріали та технології. Зокрема, в них більша товщина конструкцій стін, тому не можна сказати, що вони зовсім не енергоефективні.

Зекономити на тарифах можна. Для цього у ОСББ є декілька напрямків. Наприклад, співфінансування – коли люди приймають участь у державних програмах по підвищенню енергоефективності. Вони приходять до того, що замінити, наприклад, елеваторний вузол на ІТП (індивідуальний тепловий пункт). Це дозволить регулювати теплове навантаження на опалення, знизити тариф і витрати на теплову енергію.

Потім є комплекс заходів по реновації. Найбільш затратною буде звичайно термомодернізація. Це заміна вікон, утеплення покрівлі, стін. Це найбільш затратний пункт. Але якщо люди хочуть комплексно провести термомодернізацію свого будинку, їм потрібно розглядати і цей варіант також.

Енергоаудит проводить приватна компанія чи окрема людина?

– Кваліфікаційні атестати сертифікованих спеціалістів отримує не фірма, а кожна людина окремо. Таким чином, будь-яка людина, маючи досвід, кваліфікаційний атестат та необхідне обладнання, може займатися енергоаудитом. Для проведення енергоаудиту не потрібно мати дозвільної документації. Відповідно до діючого законодавства, сертифікацією займаються приватні особи.

Як готують енергоаудиторів?

– У статті 9 ЗУ «Про енергетичну ефективність будівель» оговорюються принципи підготовки енергоаудиторів. Вони атестуються спеціальною комісією.

Атестаційні комісії можуть бути створені при самій регульованій організації. Проте в цій організації мають бути 200 вже сертифікованих спеціалістів, які постійно займаються енергоаудитом. На сьогодні такої кількості немає в жодній саморегульованій організації енергоаудиторів.

Тому в Україні були створені такі комісії у вищих навчальних закладах. Однією з перших таку комісію створили у Запорізькій інженерній академії (зараз це інженерний інститут Запорізького національного університету).

Для отримання атестату енергоаудитора, людина повинна мати відповідну вищу освіту, наприклад, диплом енергетика чи будівельника. Після чого бажаючий подає документи в атестаційну комісію й у встановлений законодавством термін атестаційна комісія дає відповідь чи приймається людина на атестацію.

За бажанням спеціаліст може пройти підготовку до кваліфікаційної атестації, але це не обов’язкова вимога.  Атестація є  платною. Екзамен складається з 3-х частин. Це усна співбесіда на означену тему, 3 ситуаційні запитання і 25 тестових питань. Якщо людина надає 70% правильних відповідей, тоді у встановлений законодавством термін атестаційна комісія присвоює йому професійну кваліфікацію особи, яка може займатися сертифікацією енергетичної ефективності будівель.

– У деяких містах USAID виділяє окремі кошти на проведення енергоаудиту у бюджетних установах. Чи виділяються гроші на багатоквартирні будинки?

– Знаю, що міжнародні партнери виділяють кошти у так званий «Фонд енергоефективності», який співфінансує затрати ОСББ на впровадження енергоефективних технологій. Фонд має наглядову раду, куди входять представники України і міжнародних партнерів. Планувалося, що фонд буде повноцінно працювати в 3-му кварталі цього року і в повній мірі відшкодовувати витрати людей на впровадження енергоефективних технологій.

Найголовніше, що необхідно зробити представнику ОСББ, щоб отримати фінансування з «Фонду  енергоефективності» – пройти сертифікацію і отримати сертифікат енергетичної ефективності будинку та мати на руках звіт з обстеження інженерних систем. В сертифікаті одним з пунктів також є заходи з підвищення енергетичної ефективності. Тобто виконано попередні розрахунки, наприклад, терміну окупності, за скільки років окупиться той чи інший захід по підвищенню енергетичної ефективності будівлі. Коли документи зібрані, створюється заявка і подається до Фонду, який розглядає її і приймає рішення про співфінансування. Фонд надає кошти і ОСББ розпочинає впроваджувати свої енергоефективні технології.

Отже, щоб провести енергоаудит потрібно:Зайти на сайт Держагентства з енергоефективності та обрати фахівця із зазначеного переліку.Обраний енергоаудитор проводить комплекс заходів та обстежень, після чого надає вам сертифікат енергоефективності будинку. Вся процедура зазвичай займає від одного до двох тижнів. Вартість та термін робіт залежить від розмірів та складності будинку. Обстеження панельної 9-типоверхівки «затягне» на 10-15 тисяч гривень.Зібрані звіти надаються до Держагенства енергоефективності. Якщо установа не виявила неточностей у сертифікаті, то ці документи подаються до «Фонду енергоефективності», який розглядає та приймає рішення про долю співфінансування Вашого проекту по енергозбереженню. Держава може покрити вартість проекту тепломодернізації на 20-60%, решту доведеться виплачувати самостійно протягом років.

Джерело світлин: ЗНУ

Источник: https://www.inform.zp.ua/2019/02/28/56450_yak-zaporizhtsyam-menshe-splachuvati-za-teplo/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top