Як зрозуміти, що дитина потребує вашої уваги — поради від психологині запорізького Опліч ХАБу

Як зрозуміти, що дитина потребує вашої уваги - поради від психологині запорізького Опліч ХАБу

Психологиня Наталія Попова розповіла про п’ять «червоних прапорців» у стосунках з дитиною

Правильне спілкування з дитиною багато в чому визначає її стратегії поведінки у майбутньому. В умовах війни дедалі складніше зберігати екологічну атмосферу у стосунках. Постійні стреси, страх, ізоляція від живого спілкування через міркування безпеки впливають на поведінку та самопочуття української малечі та підлітків. Психологиня ком’юніті-центру «Опліч ХАБ» Наталія Попова розповіла, як зрозуміти, що ваша комунікація з дитиною перестала бути ефективною.

Читайте також: Що таке депресія та як з нею боротися – ексклюзивне інтерв’ю з психологинею запорізького Опліч ХАБу

Як зрозуміти, що дитина потребує вашої уваги - поради від психологині запорізького Опліч ХАБу

Нагадаємо, ком’юніті-центр «Опліч ХАБ» був створений Глобальним договором ООН в Україні в межах проєкту Mental Help та за підтримки гуманітарної ініціативи Групи Метінвест «Рятуємо життя», щоб задовольнити внутрішній запит суспільства на піклування про ментальне здоров’я.

— Топ-5 ознак, що свідчать про проблеми у стосунках з дитиною? На які так звані «червоні прапорці» варто звертати увагу у стосунках з дітьми?

— Загалом, потрібно враховувати умови, звички дитини та батьків, а також емоційний фон у родині. Якщо більшість з наступних ознак присутня, це сигнал про необхідність роботи над спілкуванням з дитиною та корекції власної поведінки. Діти бачать світ очима батьків і пізнають його через призму реакцій близького оточення.

  • Брехня: якщо дитина часто говорить неправду, це може свідчити про втрату довіри або страх перед реакцією батьків.
  • Втеча з дому: це серйозний сигнал, що дитина почувається небезпечно або незрозумілою у родині.
  • Самопошкодження: умисне самопошкодження – тривожний знак, що дитина не справляється зі своїми емоціями.
  • Спільний сон з батьками: якщо дитина старше 8 років спить у ліжку з батьками або одним з них, це може свідчити про проблеми з відчуттям безпеки та самостійності.
  • Домінування дитини: якщо дитина фактично керує сім’єю, це порушує здорову сімейну динаміку.

— Як батькам зміцнити довірливі стосунки з дитиною?

— Є кілька ознак, що свідчать про те, що ваша дитина почувається з вами комфортно та безпечно, і ви все робите правильно. Наприклад, коли дитина вільно виплескує свої негативні емоції та істерики при вас, це означає, що поруч із вами вона почувається природньо та безпечно. Інші можуть інтерпретувати це як примхливість, але насправді це показник довіри.

Якщо у складних, кризових та стресових ситуаціях дитина йде до вас за підтримкою та втіхою, то це свідчить про те, що ви є для неї надійним джерелом емоційної безпеки. Також, якщо дитина ділиться з вами будь-якою інформацією, не боїться розповісти правду, навіть якщо знає, що вам вона може не сподобатися.

Коли дитина ставить багато запитань та виявляє підвищену допитливість, це теж важливий показник. Навіть якщо часом вам хочеться, щоб вона трохи помовчала, не переривайте цей потік «чому?», адже це справді важливо для її розвитку.

Відсутність страху перед помилками: добре, коли дитина не боїться при вас помилитися. Вона відчуває, що ви цінуєте її як особистість і відокремлюєте її від нерозумних вчинків. Дитина знає, що ви любите її попри все.

Читайте також: Як упоратися з занепокоєнням, якщо не можете вплинути на ситуацію

Дотримуючись цих принципів, ви зможете зміцнити довірливі стосунки з дитиною та створити для неї комфортне та безпечне середовище для розвитку.

— Що таке «сепарація» і які проблеми можуть спричинити нездорові відносини з батьками?

— У психології термін «сепарація» позначає процес відділення людини від своїх батьків і становлення її як самостійної особистості. Цей процес починається в три роки, але інколи він не завершується, через що дорослі люди залишаються залежними від батьків і не можуть жити відповідно до своїх цілей і переконань.

Причини проблем із сепарацією можуть бути різними, але найчастіше вони пов’язані з поведінкою, світоглядом та переконаннями батьків. Ось деякі з них:

  • Почуття провини: батьки провокують у дитини почуття провини за те, що дали їй життя та забезпечували всім необхідним. Здоровий шлях до сепарації — усвідомлення, що це було рішення батьків народити дитину і піклування про неї є їхнім обов’язком. Дитина не повинна відчувати себе в боргу перед батьками.
  • Життя заради дитини: батьки ігнорують власні інтереси та бажання, живучи «заради дитини». Вони очікують такої ж жертовності від своєї дитини.
  • Родина на плечах дитини: дитина може поєднувати своїм існуванням двох байдужих одне до одного людей у родині. У такому випадку вона довго не залишає батьківський дім, аби розпочати власне життя.
  • Позбавлення права голосу: батьки самі вирішують, що краще для дитини, позбавляючи її права голосу. У результаті доросла дитина сприймає світ вороже і не чує власних бажань.
  • Світ як небезпека: батьки представляють світ як щось страшне, постійно застерігаючи дитину від небезпеки за межами дому. Діти в таких сім’ях виростають тривожними та невпевненими.

Читайте також: Канікули школярів на старт — як зробити літо безпечним та корисним для дитини

Нездорові відносини з батьками можуть серйозно вплинути на здатність дитини стати незалежною і щасливою дорослою людиною. Важливо працювати над здоровою сепарацією, розвиваючи власну самостійність і впевненість у собі.

— Як допомогти дитині стати самостійною особистістю?

— По-перше, дозволяйте дитині набувати власного життєвого досвіду. Важливо давати їй право на помилки і навчити брати відповідальність за свої вчинки. Головне — бути прикладом, йти за власними бажаннями та прагненнями.

— Які активності пропонує «Опліч ХАБ» для батьків та дітей?

— Будь-які непорозуміння, складні періоди та кризи у відносинах можна подолати, якщо над ними працювати. Обговорити проблеми, виклики батьківства та знайти правильні рішення всі бажаючі можуть з кваліфікованими психологами на базі нашого ком’юніті-центру «Опліч ХАБ», створеного за підтримки Метінвесту.

Як зрозуміти, що дитина потребує вашої уваги - поради від психологині запорізького Опліч ХАБу

Серед активностей для батьків і дітей у нашому центрі є безкоштовна сімейна групова арт-терапія. Окремо для дітей проводяться заняття з йоги, нейрогімнастики та розвиваючі творчі заняття. Для дорослих — йога, нейрогімнастика, арт-терапія, живопис та чайні церемонії.

У ком’юніті-центрі регулярно проводяться безкоштовні тренінги та майстер-класи для мешканців Запоріжжя та вимушених переселенців — як для дорослих, так і для дітей. Для участі необхідно заздалегідь записатися за номером +38 (066) 853 78 98. «Опліч ХАБ» працює за адресою вулиця Незалежної України, 17, з вівторка по неділю. Усі заняття та консультації безкоштовні та конфіденційні.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top