Яким може буди компроміс  у «каоліновому протистоянні» та чому знерухомлена мобільна еколабораторія в Запоріжжі

Гостра тема будівництва каолінового кар’єру під Вільнянськом знову була у центрі уваги ефіру віжн-радіо «На дотик». Свою позицію висловили як прибічники, так і противники створення нового промислового підприємства.

Точку зору забудовника представили Олена Нестеренко, адвокат, та Геннадій Боровиков, радник директора ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат». Як заявили представники підприємства, «БЗК» готовий йти назустріч вимогам протестувальників. Таким кроком вони назвали, зокрема, проведення додаткових радіологічних обстежень, та встановлення підприємством за власний кошт приборів, які будуть вимірювати радіаційне забруднення в районі майбутнього кар’єру. Загострення ж протестів речники «БЗК» пов’язують зі зміною інвестора будівництва.

Свою точку зору на ситуацію телефоном висловила Тетяна Ярмохіна, екоактивістка, учасниця робочої групи при ЗОДА щодо проблеми каолінового кар’єру. Вона зазначила, що не бачить реальної загрози радіаційного забруднення. Але, на її переконання, поки не береться до уваги і не досліджується інший ризик – порушення циркуляції грунтових вод, до якого може призвести будівництво кар’єру. У відповідь на це зауваження Геннадій Боровиков, радник директора ТОВ «БЗК», запевнив, що комбінат готовий провести додаткові гідрогеологічні дослідження та інформувати про їхні результати громадськість.

Позицію противників будівництва кар’єру представили Дмитро Буркот, співзасновник ГО «Вольтерра» та депутат Вільнянської міськради, і Євген Войновський, юрист та адвокат ГО «Вольтерра». Як переконаний Дмитро Буркот, «БЗК» не має довіри з боку місцевої громади, та не отримував жодного погодження з боку місцевих рад. За його словами, повторні дослідження показали перевищення норм радіаційного фону в грунтових водах в районі будівництва кар’єру.

Телефоном до дискусії приєднався доктор економічних наук,професор, завідувач кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів і економічної теорії ЗНУ Дмитро Бамбіндра. Науковець висловив переконання, що у будь-якому разі питання екологічної безпеки мають бути пріоритетнішими, ніж економічна вигода.

Євген Войновський, юрист та адвокат ГО «Вольтерра» ще раз наполіг на необхідності проведення забудовником всіх необхідних досліджень впливу будівництва на навколишнє середовище і їхнє оприлюднення. Підтримав ці вимоги Дмитро Буркот, за словами якого, загроза радіаційного забруднення все ж існує.

Проблему проведення лабораторних досліджень продовжили обговорювати разом з Євгеном Тулушевим, фахівцем обласного лабораторного центру МОЗ України. На думку спеціаліста, самі по собі лабораторні дослідження не знімуть напругу навколо будівництва кар’єру. Бо будівництво промислового підприємства в будь-якому разі несе в собі екологічні загрози. Тож дослідження можуть дати лише обгрунтовані дані для пошуку компромісу між інтересами забудовника та громади.

Що ж стосується мобільної лабораторії обласного лабораторного центру МОЗ, то, за словами Євгена Тулушева, наразі через нестачу фінансування як пересувна вона не працює, фактично перетворившись на стаціонарний пост.

В той же час, як заявив Євген Тулушев, мобільна лабораторія є дуже востребуваною, і вже встигла показати багато важливих даних щодо екологічного забруднення регіону. Зокрема, минулого року дослідження лабораторії показали значне перевищення допустимих норм забруднення Запоріжжя дрібнодисперсним пилом. Якщо європейські стандарти допускають перевищення цих норм протягом 3 діб на рік, то у Запоріжжі за 2020 рік цей показник був перевищений протягом більше 40 діб. Та реакція місцевої влади на ці дані була, м’яко кажучи, дивною. Замість того, щоб приймати організаційні рішення, спрямовані на зменшення виявленого забруднення, було скорочено фінансування роботи мобільної лабораторії.

Євген Тулушев звернув увагу на те, що, згідно європейських підходів, в цілому має ставитися питання не про дотримання чи перевищення гранично допустимих концентрацій забруднень, а про те, що будь-який рівень забруднення має негативний вплив на здоров’я людей. Але, нажаль, за словами Євгена Тулушева, в Україні система екологічного моніторингу деградує. В Запорізькій області навіть відсутня місцева програма екологічного моніторингу. Тож сподівання на зрушення у цій проблемі покладаються на нову команду керівництва облдержадміністрації, та залучення до неї представників екологічної громадськості.

Повну версію ефіру віжн-радіо «На дотик»  можна переглянути за посиланням https://youtu.be/Wq30fPpDqqI

Наш наступний ефір – вже у вівторок о 19-й! Не пропустіть важливі обговорення!

Сообщение Яким може буди компроміс  у «каоліновому протистоянні» та чому знерухомлена мобільна еколабораторія в Запоріжжі появились сначала на Forpost.

Источник: https://forpost.media/proisshestviya/jakim-mozhe-budi-kompromis-u-kaolinovomu-protistojanni-ta-chomu-zneruhomlena-mobilna-ekolaboratorija-v-zaporizhzhi.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top