Кожний день війни приносить нові збитки для культурної спадщини України. Зокрема під загрозою знищення опинились об’єкти на територіях, що постраждали внаслідок руйнування Каховської ГЕС. Для ефективного та швидкого реагування, щодо збереження критично пошкодженої війною культурної та природної спадщини велике значення має допомога Бюро ЮНЕСКО в Україні.
В рамках співпраці з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України Бюро ЮНЕСКО забезпечило Національний заповідник «Хортиця» необхідними матеріалами для продовження заходів з захисту від руйнації трьох фрагментованих корпусів великих військових човнів І пол. XVIII cт. Їх виявили в акваторії р. Дніпро у 2023 р. під час проведення планових гідроархеологічних розвідок. На той час вони знаходились на глибині 4-5 метрів, що унеможливлювало їх знищення. Але падіння рівня води та зміна берегової лінії в північно-західній частині о. Хортиця після підриву Каховської ГЕС катастрофічно вплинули на пам’ятки. Залишки одного з човнів повністю опинилися на суші, а інших двох частково. Розпочався процес пересихання деревини. Через відсутність реставраційних площ та брак коштів на консерваційні матеріали заходи з порятунку були здійснені у місці виявлення пам’яток. Між скелею «Наумовою» та балкою «У перевозу» було створено тимчасове консерваційне укриття.
У 2024 році виникла необхідність у додаткових роботах з укріплення створеного укриття через коливання рівня води та погодні умови. Завдячуючи підтримці Бюро ЮНЕСКО в Україні проведено пошарове додаткове укриття об’єктів з використанням поліетиленової плівки, агроволокна та поліпропіленових мішків, наповнених піском. Цей метод дозволив надійно «законсервувати» об’єкти та зберегти їх від руйнації до появи можливостей їх перевезення, відновлення та використання в експозиційній діяльності.
Сообщение ЮНЕСКО рятує унікальні археологічні знахідки на Хортиці після руйнування Каховської ГЕС появились сначала на Газета МИГ.