З кожним роком лише гірше – в Україні близько 80% забруднення повітря в містах викликано автомобілями

З кожним роком лише гірше – в Україні близько 80% забруднення повітря в містах викликано автомобілями

Як велика кількість машин на вулиці може погіршити ваше здоров’я

Вплив автомобільного транспорту в забрудненні навколишнього середовища і негативному впливі на населення ще більш істотний, ніж прийнято вважати. Як зазначається у публікації Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу, згідно з даними Міністерства охорони здоров’я України, близько 80% забруднення повітря в містах обумовлено автомобільним транспортом.

Читайте також: «Викиди війни» – якої шкоди повномасштабне вторгнення спричинило атмосферному повітрю на Запоріжжі

Справа в тім, що, шкідливі викиди від автомобілів виробляються в самих нижніх, приземних шарах атмосфери, там, де протікає основна життєдіяльність людини і де умови для їхнього розсіювання є найгіршими. До того ж, відпрацьовані гази двигунів автомобілів містять висококонцентровані токсичні компоненти, що є основними забруднювачами атмосфери. Час, протягом якого шкідливі речовини природним образом зберігаються в атмосфері, оцінюється від десяти діб до півроку.

Проблема посилюється швидким зростанням автомобільного парку в Україні. Станом на 2023 рік кількість зареєстрованих легкових автомобілів сягає понад 10 мільйонів. Більшість з них — це застарілі моделі з низьким рівнем екологічної безпеки. І кількість машин з кожним днем лише збільшується.

Існує вже безліч досліджень, які науково підтверджують вплив вихлопних газів не лише на навколишнє середовище, й на стан здоров’я людини. Ось, зокрема, вчені з Університету Британської Колумбії (UBC) та Університету Вікторії виявили, що вдихання вихлопних газів змінює зв’язки в мозку вже за дві години.

Результати ґрунтуються на рандомізованому дослідженні за участю 25 дорослих, які зазнали впливу автомобільного забруднення в лабораторних умовах. Учасники також піддавалися впливу чистого відфільтрованого повітря.

Після того, як учасники потрапили під вплив забрудненого повітря, їхній мозок продемонстрував зниження зв’язку в мережі стандартного режиму (DMN), набір взаємопов’язаних областей мозку, які найбільш активні, коли ми беремо участь у внутрішніх думках, таких як самоспостереження та запам’ятовування.

«Тривожно спостерігати, як забруднення транспорту перериває ці мережі. Хоча необхідні додаткові дослідження, щоб повністю зрозуміти функціональний вплив цих змін, можливо, що вони можуть погіршити мислення чи здатність працювати», — зазначає нейропсихолог із Університету Вікторії Джоді Гаврилюк.

До речі, раніше журналісти zprz.city поспілкувалися з завідувачем відділу моніторингу та реагування на небезпеки Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Євгеном Тулушевим про те, як впливають автомобільні викиди на здоров’я запоріжців, та які основні проблеми існують з цим в нашому місті.

Джерело

Share this post

нет
scroll to top