Заборона РПЦ в Україні: чи вплине це на релігійну ситуацію в Запорізькому регіоні

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Купол церкви Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя

В Україні набув чинності закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» (Закон), який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою і релігійних організацій, афілійованих з нею. В Запорізькій області на підконтрольній Україні території нині близько 70 храмів Української Православної Церкви (УПЦ) та дев’ять Православної Церкви України (ПЦУ).

Які ймовірні наслідки для релігійної ситуації в регіоні має набуття чинності Закону — дізнавалися кореспонденти Суспільного Запоріжжя.

Про що цей Закон?

У преамбулі Закону зазначено, що його ухвалено: «зважаючи на збройну агресію Російської Федерації проти України, підтримку цієї агресії Російською православною церквою» і на те, що «численні протиправні дії Російської православної церкви та підлеглих їй релігійних організацій на території України створюють загрозу національній та громадській безпеці, правам і свободам громадян України».

Тож, згідно з пунктом 1 статті 3 Закону, в Україні діяльність Російської православної церкви забороняється, оскільки вона є «ідеологічним продовженням режиму держави-агресора, співучасницею воєнних злочинів та злочинів проти людяності, що вчиняються від імені Російської Федерації та ідеології «русского міра».

Також Законом забороняється діяльність релігійних організацій афілійованих з РПЦ.

Про релігійну ситуацію у Запорізькому регіоні

Станом на 1 жовтня Запорізькій єпархії ПЦУ налічує близько 40 парафій. З них на підконтрольній Україні території — дев’ять.

У Запорізькій єпархії УПЦ близько 156 парафій. З них — на підконтрольній Україні території — 70.

Графік, що відображає розподілення парафій ПЦУ та УПЦ в Запорізькому регіоні станом на 1 жовтня 2024 року. Суспільне Запоріжжя

Дані для графіки надали Запорізькі єпархії ПЦУ та УПЦ.

Запорізька єпархія Православної Церкви України

На думку єпископа Запорізького та Мелітопольського ПЦУ Фотія, цей Закон мали прийняти ще у 2008 році, аби захистити державу:

«Хто є російською церквою? На сьогодні вони називають себе українською. От митрополит Лука, його улюблена фраза “Захистимо канонічну церкву”, але в його храмах поминають патріарха Кирила. Ще він каже: «ось, на заході України забираються храми…”. Але ти архієрей якої області? У Запорізькій області хоч один храм забрали? Але, в той же час, в нього російська церква забрала більш як 90 храмів, і привела в пряме підпорядкування. І він мовчить».

Фотій, єпископ Запорізький та Мелітопольський ПЦУ. Суспільне Запоріжжя

Щодо можливості об’єднання з УПЦ, то за словами Фотія, митрополит Лука виступає категорично проти:

«Нині ми повинні розуміти, що релігійні діячі мають найбільший авторитет в державі. Люди не вірять вже ні владі, ні певною мірою військовим. Найбільше довіри — до церкви. І якщо сьогодні між собою релігійні діячі будуть сваритися, до якої єдності й консолідації суспільства це може призвести?»

Свічки у храмі Запоріжжя. Суспільне Запоріжжя

«Які б не були варіанти, це вже буде вирішувати Собор єпископів, разом. Тому що треба переступити через свої амбіції, можливо щось втратити. Але заради майбутнього і блага, і розвитку держави, й церкви в ній — треба це робити». Фотійпро об’єднання УПЦ і ПЦУ

Єпископ Запорізький та Мелітопольський ПЦУ наголосив, що, на його думку, потрібен конструктивний діалог:

«Як об’єднуємось? Можливо, перший період почати хоча б таким молитовним спілкуванням. Є різні варіанти. І з залученням Константинополя, і без залучення. Але … і це моя думка: більшість єпископату так званої Української Православної Церкви не хоче цього. І тримається за єдність з Росією».

За словами Фотія, вже були поодинокі випадки, коли священники, зокрема з військових частин, зверталися з бажанням перейти до ПЦУ — і їх приймали.

Запорізька єпархія УПЦ

Нині Запорізькій єпархії УПЦ підпорядковується близько 156 церков. З них на підконтрольній Україні території — 70. За коментарем щодо набуття чинності Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» ми звернулися до одного з настоятелів церкви УПЦ.

Настоятель Покровської релігійної громади при Храмі Святих Петра та Февронії УПЦ, архімандрит Леонід наголосив:

«Автори й прихильники цього законопроєкту, не соромлячись, називають його зовсім не так, як він названий офіційно. Вони його називають закон про заборону УПЦ».

Настоятель Покровської релігійної громади при Храмі Святих Петра та Февронії УПЦ, архімандрит Леонід. Суспільне Запоріжжя

«Ми дуже сумніваємося в неупередженості цього Закону. Не дивлячись на те, що було заявлено про проведення експертних аналізів і іншого. Завідомо здогадуємося, які висновки будуть зроблені цією комісією». Отець Леонід

За словами Леоніда, у переважної більшості парафій УПЦ немає зв’язків і стосунків з РПЦ:

«Але ми здогадуємося, що ми будемо звинувачуватися у таких зв’язках та стосунках. І вважаємо, що це не правда».

Щодо можливості об’єднання настоятель Покровської релігійної громади при Храмі Святих Петра та Февронії УПЦ наголосив, що дійсне об’єднання «може відбутися тоді, коли будуть усунуті в традиціях і рамках церкви ті чи інші проблеми, які не дають можливості об’єднатися».

«Церква завжди здійснює свою молитву про єднання у Христі. Також ми чуємо, що світська держава говорить про об’єднання. Але говорячи про, здавалося б, одне й те саме, йдеться про різні речі». Отець Леонід

Служба у церкви УПЦ у Запоріжжі, вересень 2024. Суспільне Запоріжжя

За словами митрополита Запорізького і Мелітопольського УПЦ МП Луки, Закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» є антиконституційним, адже порушує положення Конституції:

«Я можу процитувати висновок головного науково-експертного управління Верховної Ради України. Згідно з цим документом, цей Закон порушує деякі положення нашої Конституції. 35-та стаття: церква відокремлена від держави. Держава не має права втручатися у справи церкви.

Митрополит УПЦ Запорізький та Мелітопольський Лука. Суспільне Запоріжжя»Також цей Закон має таке поняття як канонічні зв’язки. Такого поняття немає. Це нововведення. Що це таке? Афілійованість – що це таке? Як я можу біти афільованим, якщо у моєму статуті нічого про це немає?», — наголосив митрополит Лука.

Митрополит Лука підкреслив, що оскільки Закон вже набув чинності, то в його планах захищатися «конституційно». Проте станом на зараз, ніякої роботи в цьому напрямку не ведеться:

«Захищати будемо через суди, молитовне стояння. Все, що дозволено Конституцією. На що ми маємо право».

Один з храмів УПЦ у Запоріжжі, жовтень 2024 рік. Суспільне Запоріжжя

Щодо подальших кроків, то Лука нині не бачить перспектив об’єднання з ПЦУ:

«На даний час представники ПЦУ до мене не зверталися. Адже вони знають мою чітку позицію… Питання об’єдання ми розглядали на Єпархіальних зборах. Це вищий керівний орган єпархії. І всі одноголосно вирішили — жодного об’єднання, в жодні інші помісні церкви не йдемо».

Парафіяни однієї з церков УПЦ у Запорізькому регіоні, жовтень 2024 року. Сайт УПЦ Запорізької єпархії

На питання журналіста «що потрібно, аби ПЦУ й УПЦ об’єдналися», митрополит відповів:

«Наприклад, від ПЦУ потрібно, нехай Константинопольский патріарх їх «рукоположить». І у них буде законна канонічна хіротонія. І не буде питань. Нехай вони не захоплюють наші храми. От у Львові бульдозером знесли храм Князя ВолодимираДемонтаж каплиці УПЦ відбувся 6 квітня 2023 року у присутності поліції та без сутичок із прихожанами. За інформацією міського голови Львова Андрія Садового, ця будівля була самобудом.https://suspilne.media/lviv/437778-demontaz-cerkvi-upc-mp-u-lvovi-ak-ce-bulo-ta-aka-situacia-iz-insimi-hramami/(це відбулося 6 квітня 2023 року — ред.)». А у Сарненській єпархії – у храм кинули гранату. Що це таке?… Це норма? І багато такого, кожного дня ми читаємо про це».

«Якщо церкви і храми закриють все одно служба буде звершуватись. У лісах, на кладовищах, у домах. Де буде місце…» Митрополит Лука

За словами Луки, у Запорізької єпархії УПЦ із закордонними, зокрема російськими релігійними центрами, немає «ані зв’язків, ані підпорядкованості, ані відповідальності, ані підзвітності». Також, за його словами, до повномасштабного вторгнення:

«Ну, (з РПЦ ред.) переписки велися, ми вітали один одного зі святами. І все. А після початку повномасштабної війни ніякої переписки ми не ведемо. Навіть не вітаємо зі святами».

Натомість кореспонденти Суспільного попросили митрополита Луку прокоментувати те, що на офіційному сайті РПЦ серед регіональних єпархій вказана і Запорізька єпархія УПЦ.

«Звертайтеся до них», — відповів він.

Скриншот з сайту РПЦ, де вказана Запорізька єпархія, 10 жовтня 2024 року. Сайт РПЦ

Також ми звернули увагу на те, що 12 березня 2024 року на засіданні Синоду РПЦ було погоджено зокрема і те, що на тимчасово окупованій території Запорізької області під час богослужінь необхідно «возносити» ім’я Преосвященного, керуючого Бердянською єпархією слідом за іменами Святішого Патріарха Московського та всієї Русі Кирила та Преосвященного митрополита Запорізького та Мелітопольського Луки».

Скриншот з сайту РПЦ, 10 жовтня 2024 року. Сайт РПЦ

Далі наводимо пряму мову: запитання журналіста та відповіді митрополита Луки.

Чи бачили ви інформацію на сайті РПЦ щодо вас, і якщо так, то чи зверталися з проханням виправити?

Мене це не стосується. Я служу Богу.

Митрополіт УПЦ Запорізький та Мелітопольський Лука. Суспільне Запоріжжя

Ймовірність зв’язків з РПЦ

Наша редакція отримала документи, які ймовірно можуть підтверджувати листування Запорізької єпархії УПЦ з РПЦ.

Листування представників РПЦ і Запорізької єпархії УПЦ, вересень 2022 рік. Джерела Суспільного

В документі йдеться про Олександра Овчаренко, якого у серпні 2022-го вивели поза штат єпархії з правом переходу в будь-яку єпархію РПЦ (саме так йдеться в описі на сайті храму РПЦ). 29 грудня 2022 року його прийняли до храму святого князя Алєксандра Невського при МДІМВ Міністерства закордонних справ Російської Федерації.

Скриншот з сайту храму святого князя Алєксандра Невського при МДІМВ з даними про Олександра Овчаренка. Сайт сайту храма святого князя Алєксандра Нєвского при МДІМВ

Олександр Овчаренко веде особистий Telegram-канал, де зокрема є допис щодо розташування прапору Запоріжжя у галерії прапорів РФ.

Скриншот з Telegram-каналу Олександра Овчаренка, 30 вересня 2024 року. Скриншот з Telegram-каналу/ ОВЧА

Також на його сторінці у Facebook у дописі за лютий 2022 йдеться про те, що «Лука доставив допомогу православним братам-священнослужителям, клірикам африканського екзархату Російської Православної Церкви».

Скриншот з дописом Олександра Овчаренко від 16 лютого 2022 року. Facebook/ Александр Овчаренко

Коментар юриста

Суспільне також звернулося за коментарем щодо Закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» до адвоката Руслана Балкового:

«Цей закон не закриває церкви. Він спрямований на те, щоб релігійні організації розірвали зв’язки з країною-агресоркою».

Руслан Балковий, адвокат. Суспільне Запоріжжя/Анастасія Потапенко

На думку правознавця, якщо релігійна організація не хоче проблем з законом, то вони або фактично припинять своє існування, або їм доведеться прийняти рішення щодо доєднання до ПЦУ:

«Можливо певна кількість таких організацій продовжуватимуть працювати… Але, ну от наскільки підпільно це можливо в таких масштабах, як сьогодні? Тобто ці церкви відкриті, туди приходять прихожани. Тобто відкрито вони вже працювати не зможуть».

Що відомо про митрополита Запорізького і Мелітопольського УПЦ МП Луку (Андрія Коваленка)

  • 1 травня 2024 року у Запоріжжі співробітники Служби безпеки України повідомили про підозру митрополиту УПЦ МП Запорізькому та Мелітопольському Луці (Андрію Коваленку). Він підозрюється у розпалюванні релігійної ненависті в Україні.
  • 1 травня 2024 року зранку співробітники СБУ проводили обшуки в митрополита УПЦ МП Запорізького та Мелітопольського Луки.
  • 11 грудня 2022 року Рада нацбезпеки та оборони запровадила персональні санкції проти семи ієрархів Української православної церкви Московського патріархату. Зокрема проти митрополита Запорізького і Мелітопольського УПЦ МП Луки.

Share this post

нет
scroll to top