Війна вплинула абсолютно на кожну сферу суспільного життя у Запоріжжі та області. Є речі, які постійно потребують до себе пильної уваги, бо можуть призвести до непоправних наслідків. До них відноситься боротьба за екологічне середовище. У Запоріжжі цього року складна ситуація на водоймах та зросла кількість незаконних порубок деревини.
Саме попередженням злочинів проти тваринного світу та біоресурсів регіону займається Запорізька екологічна інспекція. “Акцент” провів один день у рейді з фахівцями інспекції, аби нагадати громадянам правила відповідального користування біоресурсами.
Робота відділу державного екологічного нагляду тваринного світу та біоресурсів екоінспекції полягає саме у контролі ситуації на водоймах та лісах Запорізької області. У рейдах по цим місцям беруть участь групи по три інспектори, які мають відповідні повноваження на притягнення порушників до відповідальності.
Ми зустрілися з інспекторами у Запоріжжі. Тут, перед початком рейду, проводиться інструктаж та підготовлюються засоби індивідуального захисту, планується маршрут. Інспектори мають при собі бронежилети, зброю та аптечку на випадок екстрених ситуацій.
“До рибака підходимо мінімум по дві особи. Дивимося, щоб не було ніяких, скажемо, ексцесів.Поводимо себе так, як повинні державні службовці. Одягаємо індивідуальні засоби захисту” — каже під час інструктажу групі інспекторів Олександр Деревинський — заступник начальника управління державного екологічного нагляду (контролю) біоресурсів Запорізької області – начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів – старший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізька та Херсонська області)
Вилов риби на зимувальних ямах
З першого листопада 2022 року на водоймах України введено заборона вилову риби в зимувальних ямах — місцях скупчень водних біоресурсів. Заборона триватиме до нерестової кампанії 2023 року, яка вже починається наступного тижня. Саме вилов на таких ділянках водойм і попереджують інспектори.
Цього разу рейд проходив у районі Балабинської коси — популярної локації серед відпочивальників і рибалок із Запоріжжя. Навіть попри сильний вітер і несприятливу погоду на зимувальних ямах коси знайшлося кілька рибалок, які порушили або не встигли порушити правила рибної ловлі.
Балабиньска коса
Під час рейду інспектори звертають увагу на кілька речей: місце вилову, знаряддя вилову та кількість спійманих риб. Першим помітили чоловіка з Оріхова, який ще не встиг закинути вудку з наживкою у воду. Чоловік показує, що ловить на фідер, і каже, що не знав про наявність тут зимувальних ям, бо раніше тут бував.
“Дане знаряддя лову є любительським. Воно дозволене до рибальства, але там, де дозволено саме рибальство. Оскільки рибальство ви ще не здійснювали, ми повинні вас попередити. Дана територія є зимувальною ямою. Будь-яке рибальство тут заборонено” — каже чоловікові державний інспектор Віктор Дзюба. Інспектори пізніше пояснюють, що роз’яснювальну роботу і саме попередження правопорушень здійснюють регулярно.
Віктор Дзюба проводить профілактичну бесіду з рибалкою
Наступними ми помічаємо автівку і ще двох рибалок, які закинули знаряддя лову до водойми і встигли спіймати кілька риб. Традиційно порушники кажуть інспекторам, що вони вже збираються додому, або щойно приїхали, але їм відповідають, що буде складено протокол про адміністративне правопорушення за порушення правил рибальства. Спійману рибу пропонують відпустити у воду: якщо вона жива, штраф буде мінімальним — 51 грн. Так і зробив один з чоловіків і зізнався, що не знав про зимувальні ями у цій місцевості, хоча є досвідченим рибалкою-спортсменом.
“Думав, що зимувальні ями у іншому місці. Приїхала екоінспекція, сказали, що я порушив правила рибної ловлі. Так як рибу я відпустив, ми знайшли порозуміння з інспекторами. Ловлю на фідер з одним гачком, як і має бути за правилами” — коментує ситуацію рибалка журналістам “Акцента”.
var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }
Чоловік до речі при собі мав мірну лінійку та ваги, якими можна виміряти дозволену до вилову законодавством рибу.
мірна лінійка — необхідна річ для виміру дозволених розмірів виловленої риби «Рибальский квиток»: запорізьким рибалкам-любителям слід готуватися до нововведення
Інспектори, користуючись нагодою, знову проводять роз’яснювальну роботу. Олександр Деревинський, зважаючи на початок весняного сезону прохає рибалок не палити вогнища поблизу водойми, бо пожежі можуть серйозно нашкодити екології місцевості.
“Також подивіться, скільки сміття люди залишають після себе. Будь-ласка, забирайте сміття з собою, у місті є сміттєві баки. Давайте збережемо природу, вона і так страждає під час війни” — каже рибалкам Олександр Деревинський. Чоловіки погоджуються і підтримують думку інспектора.
на березі Балабинської коси місцеві рибалки та відпочиваючі залишають купи сміття терміни нерестової заборони на вилов риби на внутрішніх водоймах Запорізької області у 2023 році
мінімально дозволені для вилову розміри риби та раків у внутрішніх водоймах України Боротьба з чорними лісорубами
Після завершення роботи на водоймі разом з групою інспекторів прямуємо до лісництва поблизу села Новоолександрівка. Тут регулярно помічають наслідки незаконної вирубки дерев. Інспектори зізнаються, що притягнути порушників до відповідальності важко, бо вони обережні і сама вирубка здійснюється у комендантську годину.
“Можна і зрозуміти. Місцеві… Опалювати домівки немає чим людям, але ж є багато сухих дерев. Їх можна збирати, а рубати живі дерева… Війна негативно вплинула на це. Люди хочуть заробити копійку, і собі обігріти оселю” — розповідає Костянтин Коваль, майстер лісу запорізької філії державної лісової охорони.
Запоріжців закликають повідомляти про незаконні рубки
Ділянка лісу, на якій ми помічаємо нові зрізані дерева, раніше була густою і непроглядною. Через безвідповідальну позицию громадян вона повільно, але “впевнено” знищується. Спиляні дерева, які ми помітили, просто залишили біля місць спилу. Інспектори припускають, що порушники могли почути звук двигуна авто і втекти. Усі стовбури втраченої рослинності було заміряно і складено відповідні документи, які пізніше скерують до поліції. У разі, якщо порушника все ж буде виявлено, доведеться відповідати і за попередню порубку. Мова йде про цінні породи дерева: ясен, акація, клен.
“Люди не розуміють, що краще звернутися до лісгоспу. Це не так дорого коштує. Лісгосп знає, де випилювати. Їм дають відповідні ліміти на деревину. Крім того, лісгоспи роблять нові насадження, а тут нові дерева з’являться вже навряд чи” — каже Олександр Деревинський.
На завершення рейду інспектори висловлюють впевненість, що свого часу кожен порушник відповість за скоєне. Є способи забезпечити опалення, не порушуючи закон, а чорні лісоруби лише провокують тяжкі наслідки для екосистеми. Кожного з них чекає не тільки адміністративна, а й кримінальна відповідальність. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Ситуація контрольована: у мерії Запоріжжя обговорили стан водних біоресурсів Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/zaboronene-ribalstvo-ta-virubka-lisu-odin-den-v-rejdi-iz-zaporizkoyu-ekoinspektsiyeyu-video/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook