Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті в Economist детально розкрив ситуацію на фронті, а також поточні та нові можливості Сил оборони України і російських загарбників.
Як інформує Акцент, він також пояснив, чому контрнаступ ЗСУ на півдні (в тому числі на Запоріжжі) йде не так швидко, як очікувалось.
Залужний розкриває, що за методиками НАТО, ЗСУ мали просуватися вглиб до 30 км за день і вже за 4 місяці дійти до Криму, повернутися назад і знову туди дійти. Але цього і близько не сталося через фактичну рівновагу. Виявилось, що розвиток сучасних технологій дає більшу перевагу стороні, що перебуває в обороні. З його статті можна виокремити кілька головних моментів, які призвели до паритету на полі бою.
1. Мінні загородження.
«Станом на 24 лютого 2022 року ЗС України мали обмежений комплект сил, призначених для пророблення проходів у мінно-вибухових загородженнях. На їхньому озброєнні перебували технічно застарілі зразки техніки. Завдяки західним партнерам у ході воєнних дій вдалося дещо наростити спроможності інженерних частин (підрозділів) щодо пророблення проходів за допомогою таких засобів, як M58 MICLIC, Wicent 1, NM189 Ingeniorpanservogn, але, враховуючи безпрецедентні масштаби цих загороджень, навіть таких спроможностей об’єктивно не вистачає.
Нині мінно-вибухові загородження противника на особливо важливих напрямках мають велику щільність та сягають глибини до 15–20 км (саме такими вони були на Токмацькому напрямку в районі вже звільненого н.п. Роботине, — ред.). Їхнє прикриття здійснюється розвідувальними БпЛА, які ефективно виявляють наші загони (групи) розгороджень і наводять на них засоби вогневого ураження. У разі вдалого пророблення проходів у МВЗ нашими військами противник швидко відновлює мінні поля в цих районах за допомогою таких інженерних систем дистанційного мінування, як “Земледелие”. Водночас ЗС України не менш ефективно застосовують мінно-вибухові загородження та розвідувально-вогневі комплекси для виявлення і знищення інженерних засобів розмінування противника. Це призводить до того, що наступальні дії обох сторін відбуваються із суттєвими труднощами і великими втратами особового складу, озброєння та військової техніки», — зазначає Залужний.
Сапер ЗСУ розповів, як пройшов шестирядне мінне поле для взяття ключової висоти біля Роботиного 2.Авіація та панування у повітрі.
За словами головкому, ЗСУ мають обмежені ресурси літаків та гелікоптерів, до того ж застарілих радянських зразків. За умови посилення Росією свого ППО, їх використання ускладнюється. Натомість посилення нашого ППО західними зразками також унеможливлює панування зс рф у повітряному просторі. Але Залужний зазначає, що наприклад поставки F-16, які плануються на початку наступного року, вже будуть не настільки ефективні, як могли би бути рік тому, адже рф значно посилила власне ППО за цей час. Так само Залужний каже, що ракети великого радіусу дії мали би більший вплив на фронті, якби вони були поставлені раніше — рік тому.
Після посилення Росією ППО ефективність F-16 падає — Залужний 3. Потужні засоби РЕБ з боку рф та контрбатарейний вогонь
На озброєння противником за останні роки було прийнято близько 60 типів сучасної техніки та засобів РЕБ, які відрізняються кращими технічними характеристиками, високою рухомістю, підвищеною захищеністю, малим часом розгортання та згортання, впровадженням нових технічних рішень, засобів автоматизації, спеціального програмного забезпечення тощо. Практично весь парк морально застарілої техніки було оновлено.
До основних переваг російської техніки РЕБ також належать налагодження серійного виробництва засобів так званого “окопного РЕБ” (“Cілок”, “Пітон”, “Гарпун”, “Піроєд”, “Стриж”, “Лісочок”), якими насичена тактична ланка військ російської федерації. Незважаючи на те, що з початку широкомасштабної збройної агресії противник втратив значну частину зазначеної техніки, він і далі утримує суттєву перевагу в засобах РЕБ. На Куп’янському та Бахмутському напрямках противник фактично створив ешелоновану систему РЕБ, елементи якої постійно змінюють своє місцеположення, — відзначає Залужний
Натомість Україна мала до початку війни в основному застарілі зразки РЕБ.
«Що стосується ЗС України, до 2022 року на їхнє озброєння були прийняті такі сучасні зацсоби РЕБ з БпЛА, як “Буковель-АД”, “Анклав”, “Хмара”, “Нота”, які у подальшому добре себе зарекомендували у бойових умовах. Але, попри це, на початок війни у частинахс (підрозділах) РЕБ ЗС України близько 65% зразків станцій перешкод були виробництва колишнього радянського союзу, а нових налічувалось лише 25 одиниць», — пояснює головком.
Валерій Залужний
Ситуацію вирівняли поставки західного обладнання.
Ситуація з РЕБ впливає на контрбатарейний вогонь.Не зважаючи на більш точну та якісну артилерію, РЕБ росіян наприклад змогли суттєво знизити точність таких снарядів як EXCALIBUR, а загальна кількість артзасобів та снарядів у росіян, а також активне використання ударних БПЛА «Ланцет» фактично призвели також до паритету у цій сфері.
«Насамперед його (паритету — ред.) існування обумовлюють причини, пов’язані з паритетом у повітрі, мінно-вибухових загородженнях, контрбатарейній та радіоелектронній боротьбі, створенні резервів,» — відзначає Залужний.
Що треба зробити?
Залужний детально розкриває засоби, які потрібні для подолання проблеми паритету та позиційного характеру воєнних дій
В питанні домінування в повітрі це посилення ролі БПЛА. Зокрема в перехопленні ударних дронів противника, одночасному масованому застосуванні в єдиному бойовому порядку дешевих безпілотних імітаторів повітряних цілей та ударних БпЛА з метою перевантаження системи ППО противника, введення противника в оману щодо кількості справжніх цілей в нальоті та викриття елементів системи ППО противника, тощо.
Також головнокомандувач відзначає важливість значного посилення РЕБ та ролі БПЛА в контрбатарейній боротьбі. Артилерію ворога мають уражати ударні дрони. Новітні технології мають забезпечити ефективне та безпечне розмінування. Також Залужний відзначає важливість ураження логістичних шляхів та хабіа росіян
«Для продовження ефективного знищення складів противника, порушення логістичних ланцюгів і збільшення плеча підвезення боєприпасів та інших матеріально-технічних засобів ЗС України потребують прийняття на озброєння ракет збільшеного радіуса дії, причому бажано власного виробництва», — зазначає Залужний.
Крім тогощ головком зазначає на необхідності розвитку та нарощування спроможностей української оборонної промисловості; створення і розвиток в Україні асиметричного арсеналу озброєння та військової техніки; створення, виробництво і розгортання нової ракетної техніки.
Ще одним важливим напрямком Залужний називає створення та якісне навчання резервів.
Раніше Акцент публікував інші думки стосовно можливостей контрнаступу ЗСУ на Південному напрямку, зокрема Запоріжжі: (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
«Це була рожева мрія окупантів»: військовий аеророзвідник про логіку «повільного» наступу ЗСУ на Токмацькому напрямкуЯк багнюка вплине на осінньо-зимовий наступ ЗСУ на Запоріжжі: аналіз військового ареророзвідника Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/zaluzhnij-poyasniv-chomu-kontrnastup-na-zaporizhzhi-jde-povilno-i-shho-treba-zminiti/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook