У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї ще два дні можна побачити візуальну програму фестивалю GOGOLFEST POKROVA
У Запоріжжі, як ми писали, з 18 по 20 жовтня проходить фестиваль сучасного мистецтва GOGOLFEST POKROVA з насиченою виставами, концертами, дискусіями, поетичними читаннями та іншими заходами програмою.
У будь-який час, з 12.00 до 19.00 можна подивитись візуальну програму у краєзнавчому музею, яка вийшла дуже сильною.
Читайте також: Відлуння голосів полеглих воїнів — у Запоріжжі відкрили інсталяцію «Дерево Пам’яті» (фото)
Тут можна побачити виставки сучасного мистецтва «Injection art» (куратор Олександр Никитюк), «Алгоритм оборони» Міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY Contemporary art project (куратори Геннадій Козуб і Володимир Гуліч), спецпроєкт з відеоартом групи «Артзебс», інтерактивну інсталяцію «Валіза твого дому» Тетяни та Влада Троїцьких.
«Injection art» — візуальний проєкт, що має на меті наповнити місто Запоріжжя творчим контентом митців з різних міст України та закордону, надати творчої, мистецької ін’єкції місту, підсилити його культурну складову», — написано на сайті GOGOLFEST. Виставка знайомить з сучасними роботами українських митців, а також доповнена картинами та малюнками запорожців.
Вінницький художник, голова правління ГО «Лабораторія актуальної творчості», художник Олександр Никитюк не тільки є куратором «Injection art», а відповідає за всю візуальну програму фестивалю GOGOLFEST, з яким співпрацює не перший рік. Він розповів zprz.city:
«Ми хотіли підняти пласт творчості різних художників, провести такий реєстр, подивитись, що є у сфері мистецтва в Запоріжжі. Коли я їхав сюди, то мені сказали, що у Запоріжжі майже немає художників. Але ми дали об’яву, запросили митців – на виставці представлено понад 30 запорізьких художників. Вони працюють в різних жанрах – і аматорів, в професійних художників, але в напрямку файн арт. Тобто мистецтва, як креативної індустрії.
Це таке дослідження, спроба відчути, як пульсує творче життя на різних рівнях міста Запоріжжя.
Тому виставка так побудована – все, як в житті. Починається на першому поверсі з такого місцевого Монмартру і далі ми просуваємось по сходинках все вище і вище. Ми бачимо кураторський проєкт Геннадія Козуба і Володимира Гуліча («Алгоритм оборони» – Ред.), який презентує супервисоке мистецтво. А також спецпроєкт (відеоарт)».
Виставка творів художників з Запоріжжя називається «Вернісаж» — тут і справді переважають аматорські роботи такого плану, які можна побачити у вихідні на вернісажі у Фонтана життя. Хоча представлені й професіонали, як художник і викладач Євген Прокоф’єв.
Дуже органічною вийшла невеличка зала з картинами Яни Ясунас — нагадує кімнату хати з народними картинами, але у сучасній стилістиці.
Взагалі Олександр Никитюк цікаво обіграв простір музейного підвалу. До цього там виставки не проводили.
Але, на мій погляд запорізького мистецтвознавця, «Вернісаж» все ж не дає об’єктивну картину сфери мистецтва у Запоріжжі. Скоріше репрезентує активність художників — аматори виявились активнішими за професіоналів. Хоча тенденція виставляти подібні роботи поряд з сучасним мистецтвом останні роки у тренді. Вона спостерігається ще з Венеційської бієнале 2013 року. І, до речі, реалізована й на цій бієнале і в 2024-му.
Щодо сучасного мистецтва на першому поверсі, яке привіз Олександр Никитюк, то воно представлене в основному художниками з Києва та Вінниці, а також з Херсону.
«Ось інсталяція «Дорога» Володимира Ходака з Вінниці – він залишав сліди своїм тілом, ми сьогодні зранку відзняли перформанс», — розповідає куратор.
Сам Олександр Никитюк виставив графічну серію «Лінія Германаріха», тож, розпитую про неї.
«З 2006 року проводжу фестивалю мистецтва довкілля «Міфогенез». У 2022 році я виграв грант і мені надали можливість створили лендартовський об’єкт на Немирівському скіфському городищі у Вінницький області.
Саме ці трикутники я виставляв на волах, підкреслюючи ландшафтну історію. Потім демонтував трикутники й доповнив художніми зображеннями. За основу взяв таку рослину, як борщовик, доповнюючи її різними образами. Рослина отруйна, але коли вона висихає взимку, то стає безпечною і дуже красивою — має свою архітектуру, свою сюрреалістичну форму», — розповів Олександр Никитюк.
Фото лендарту теж можна побачити, на другому поверсі музею. А також відео роботи Павла Ковача-молодшого і Станіслава Туріни на «Міфгенезі-2013».
А одразу на сходинках музею глядачів зустрічає й ошелешує велика вражаюча інсталяція «Гуляйполе» фешн-дизайнерки Катерини Беслік. Це одна з найбільших робіт фестивалю.
Ми писали, що під час Українського тижня моди Катерина Беслік представила перформанс-інсталяцію «Гуляйполе», присвячену своєму рідному місту. Центральна композиція – арттекстиль, полотно виготовлене зі шматків одягу жителів Гуляйполе, особистих речей Катерини та зібраних залишків тканин у дизайн студіях.
Приходьте у краєзнавчий музей!
19 і 20 жовтня краєзнавчий музей (вул.Троїцька 29), працює з 9.00 до 19.00. Але відеоарт можна подивитись тільки з 12.00 до 19.00.
Вхід платний за квитком у музей (50 грн, пільговий — 25 грн) або безкоштовний за наявності квитка на будь-яку подію GOGOLFEST POKROVA.
Читайте також: Перезавантажуємося — як цікаво і культурно провести вечір п’ятниці та вихідні у Запоріжжі
Про виставку «Алгоритм оборони», де можна побачити артзірок світового рівня, і спецпроєкт розповімо в одній з наступних публікацій.
Фестиваль відбувається за підтримки Запорізької обласної військової адміністрації, Запорізької міської ради та компанії Метінвест.
Ми писали, що в Литві показали одну з найкращих колекцій робіт Марії Примаченко — евакуйована із Запоріжжя.
Фото автора
Джерело