Розвиток острова Хортиця обговорили представники маломобільних груп населення
В рамках масштабної дискусійної платформи «Хортиця: Видатна історія — велике майбутнє» відбулася стратегічна сесія за участі представників маломобільної групи населення. Свої пропозиції щодо розвитку Хортиці висловили люди поважного віку (пенсіонери, ветерани), люди з різною формою інвалідності (вади серця, вади опорно-рухового апарату, люди, які переміщаються за допомогою крісла колісного), а також батьки маленьких дітей, які користуються колясками.
Учасникам стратегічної сесії представили концепцію перетворень на острові Хортиця, зокрема оновлення Кургану єдності, а також вислухали їх враження, думки й пропозиції щодо оновлення заповідника.
Як розповіла кураторка культурних проєктів, модератор зустрічі Вероніка Селега, не дивлячись на примхливу погоду, учасникам зустрічі вдалося прогулятися Хортицею та обговорити головні напрямки покращення інфраструктури острова.
— Усі побажання необхідно закладати до початку реконструкції, а не на етапі будівництва. Тому важливо було почути відгук людей, наскільки на сьогодні є доступними входи, заїзди, чи вистачає місць для сидіння на території заповідника. Всі коментарі ми фіксуємо і беремо до уваги, — наголосила Вероніка Селега. – Курган буде першим об’єктом в Україні, який стане безбар’єрним. Важливо враховувати кути поворотів, кут нахилу і мобільну доступність, щоб абсолютно всім було доступно, не важко підійматись нагору.
За її словами, підйом на Курган має бути зручним для усіх представників маломобільних груп населення. Для літніх людей з обох боків підйому варто врахувати поручні з обох боків, для людей з інвалідністю обов’язково треба враховувати матеріал покриття, а також кількість місць для сидіння і відпочинку. Таким чином об’єкт стане повністю доступним.
Одним з кращих прикладів мобільної доступності, на думку Вероніки Селеги, є Мистецький Арсенал в Києві. Уся територія першого поверху враховує потреби усіх груп населення. Ще одним новим об’єктом мобільної доступності є Сенсотека у Львові в Стрийському парку. Вона враховує потреби людей з порушенням зору та представників маломобільних груп.
Після оновлення Курган разом з музеєм історії запорозького козацтва можуть стати першим комплексним максимально доступним об’єктом в Україні, наголосила Вероніка Селега.
Мама 4-річного сина Наталя Малякіна згадує, як бувала на Хортиці ще маленькою. Однак свого сина до цього часу жодного разу сюди не привозила. Оскільки щоб дістатися сюди з маленькою дитиною, треба вирішити безліч проблемних питань:
— З транспортом проблема – сюди добиратися не дуже зручно, тим паче одній мамі з маленькою дитиною. Не вистачає зручної транспортної розв’язки. Я пам’ятаю, коли востаннє я була на Хортиці, ми дуже довго йшли, нарешті дійшли, дуже втомилися, і далі вже відвідування музею та решти об’єктів заповідника вже не було в радість, — додає Наталя.
Разом з сином вона планує неодмінно повернутися на Хортицю при гарній погоді, аби показати дитині музейні експонати, природу та цікаві об’єкти заповідника. Особливо чекає запоріжанка відкриття музею історії запорозького козацтва, експозиції якого пам’ятає з дитинства. Адже саме там проілюстрований визначний період історії України – епоха козацтва.
Євген Мерзлікін на Хортиці буває щороку, однак хотів би тут відпочивати частіше. Але цьому бажанню на заваді стає відсутність зручного транспортного сполучення. На сьогодні на Хортицю ходить лише один тролейбус, який має певний розклад і його маршрут підходить не усім.
— Я мало де був на Хортиці – лише в цивілізованій частині, де є комунікації – біля музею історії запорозького козацтва, на «Запорозькій Січі». Хотів би ще побували у плавнях, але туди, на жаль, немає транспорту. Тому я мрію і чекаю, що колись зможу туди дістатися, — поділився Євген. – Звичайно, не вистачає інфраструктури загалом по Хортиці. Не вистачає транспорту, не вистачає місць, де можна банально присісти – тобто є доріжки, але дуже мало лавок. Треба більше маршрутів зробити доступнішими для людей. Я розумію, що це буде не дуже автентично, але все можна обіграти, зробити у вигляді якихось скульптурних композицій, додати історичні відомості. Може бути дуже багато цікавих ідей.
На його думку, ідея щодо оновлення Кургану єдності з урахуванням потреб маломобільних груп людей, дітей, людей похилого віку та людей з інвалідністю зробить це місце більш доступним і популярним. Створення кругової похилої доріжки та місць для відпочинку дуже спростить підйом для усіх охочих побачити велич запорізької Хортиці – і для людей здоровий, і для людей з обмеженими можливостями.
Голова благодійного фонду «Українська спілка людей з інвалідністю» Алла Мурізіді також вважає головною проблемою Хортиці – незручне транспортне сполучення. Вона добирається на острів з Правого берега через арковий міст пішки – на кріслі колісному.
За словами Алли, у Запоріжжі проживає 30 тисяч людей з інвалідністю, з них 1569 осіб пересуваються на кріслах колісних.
— Для мене Хортиця дуже багато чого значить. Ми дуже часто тут буваємо. І я б дуже хотіла, щоб Хортиця стала доступною для усіх людей з інвалідністю. Наша мета – щоб кожен мешканець Запоріжжя, який має інвалідність чи належить до маломобільних груп населення, мав змогу не тільки раз побувати на Хортиці, а й відвідувати її якомога частіше. Для цього Хортиця має стати зручною і доступною для відвідування. Інфраструктура поки що, на жаль, не прилаштована для таких людей, які користуються кріслом колісним, — наголосила Алла Мурізіді. — Мені дуже подобається дизайн, який запропонували для Кургану. Він реально робить Курган доступним, зручним і дозволяє потрапити на вершину острова і побачити і Дніпрогес, і Хортицю. Я думаю, мало хто з людей з інвалідністю раніше могли потрапити на Курган. А тепер у них з’явиться така можливість.
Поки що, за словами Алли Мурізіді, для людей з обмеженими можливостями на Хортиці повністю доступний лише історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Саме тут створені умови для вільного пересування людей на кріслах колісний – за допомогою пандусів можна потрапити у кожен музей, кожен козацький курінь, є доступна вбиральня.
Голова районної організації Олександрівського району Запоріжжя ветеранів України Семен Олександрович Юринський сподівається в майбутньому побачити розвиненою Хортицю, де буде не тільки музей історії запорозького козацтва, а й усієї України. На його думку, острів повинен стати цікавим туристичним об’єктом і наповнювати місцевий бюджет.
— Я сподіваюсь, що швидко відродять наш острів Хортиця і прославлять його, — сказав Семен Олександрович. – Я сподіваюся, що після візиту на Хортицю міністра культури відродження острова відбудеться швидше.
Нагадаємо, що відродження Хортиці відбувається за ініціативи Президента України Володимира Зеленського. В рамках масштабного проєкту планується не лише оновити окремі об’єкти, а й комплексно змінити територію. Це допоможе острову стати одним із ключових туристичних «магнітів» всієї України.
Раніше у Запоріжжі підписали Меморандум між Міністерством культури та інформаційної політики України, Запорізькою обласною державною адміністрацією та Групою Метінвест про консолідацію зусиль у відродженні Хортиці. Уже розпочато співпрацю з Метінвестом, який надав підтримку в розробці проєктів. У Запоріжжі вже презентували, як саме зміняться знакові об’єкти на Хортиці. Подивитися концепцію можна за посиланням.
Варто зазначити, що у «Запоріжсталі» і заповідника «Хортиця» є чимало вагомих проєктів, які вже реалізовані. З недавніх — це старовинний лафет, піднятий з дна Дніпра, який знаходиться на реставрації. Та й перлина Хортиці, історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», створена за фінансової підтримки «Запоріжсталі».
Фото Олександра Прилепи
Читайте также: Оновлення експозиції музею та ремонт доріг — що ще планують зробити на Хортиці
Сообщение Запорізька Хортиця стане першим комплексним максимально доступним об’єктом в Україні появились сначала на Индустриалка — новости Запорожья.
Источник: http://iz.com.ua/zaporoje/zaporizka-hortitsya-stane-pershim-kompleksnim-maksimalno-dostupnim-ob-yektom-v-ukrayini
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook