59 років тому острів Хортиця офіційно став Державним історико-культурним заповідником
Хортиця — древній острів, а от заповіднику «Хортиця» виповнилося всього 59 років.Все почалося з того, що 18 вересня 1965 року Рада Міністрів Української РСР видала історичну постанову, якою острів Хортиця був проголошений Державним історико-культурним заповідником. Про це нагадали на сторінці Національного заповідника «Хортиця» у фейсбуці та розповіли про його історію і сьогодення.
Читайте також: Як у Запоріжжі з’явились сім скульптур-оберегів, які знаходяться на Хортиці, та що вони символізують — фото
«З вдячністю згадуємо у цей день першого директора заповідника Арнольда Леонідовича Сокульського, чиєю пристрастю була історія запорозького козацтва й легендарної Хортиці і який, попри шалений тиск радянської ідеології, вклав у становлення та розбудову заповідника всю свою енергію і знання», — згадують у заповіднику.
Незважаючи на теперішні складні умови воєнного часу та вимушені тимчасові обмеження з лютого 2022 року для роботи закладів культури у прифронтовій зоні, чергову річницю своєї діяльності колектив заповідника відзначає гарними результатами науково-дослідної та науково-просвітницької роботи.
Музейні фонди заповідника поповнилися більше як 2 тисячами нових артефактів, що датуються широким часом — від доби енеоліту до ХІХ століття.
«Це заслуга наших археологів, які після обміління ріки Дніпро невтомно проводять пошукові роботи й провели понад 160 виходів з обстеження узбережжя. Щоденно триває робота науковців із вивчення знахідок, їх збереження та музеєфікації».
Читайте також: У Запоріжжі знайшли кістки старого мамонта з артрозом, який жив близько 10 тисяч років тому
Особлива гордість колективу — співробітники, які боронять нашу країну від російського агресора зі зброєю в руках і продовжують захищати нашу культуру. Так, археологи та підводні археологи заповідника, які є чинними військовослужбовцями ЗСУ, у 2023 році взяли участь у спеціально організованій експедиції, щоб врятувати пам’ятки історії та археології внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС.
Фахівці з охорони природи продовжують невтомно досліджувати екосистему острова та здійснювати моніторинг її змін після різкого обміління ріки Дніпро. Зокрема, науковці заповідника співпрацювали з експедицією представників профільних інститутів НАНУ, що відвідала острів Хортиця.
Читайте також: На скільки впав рівень води біля Хортиці цим літом та як це вплинуло на природу — думка науковця
У Музейних студіях «Місто за порогами» Національного заповідника «Хортиця», що знаходяться у центрі Запоріжжя, на бульварі Центральному, 3, його співробітники постійно проводять вихідними цікаві майстер-класи та лекції. Там також проходять виставки.
«Найбільшим нашим досягненням у цьому році вважаємо отримання дозволу Ради оборони Запорізької області на відновлення екскурсійно-туристичної діяльності у північно-східній частині острова Хортиця з травня цього року, зокрема, відкриття для гостей заповідника історико-культурного комплексу «Запорозька Січ».
Це позитивне рішення Ради оборони стало можливим завдяки співпраці й за активної участі Запорізької обласної державної адміністрації та проведеній адміністрацією заповідника і фахівцями різних відділів та служб відповідної організаційної й підготовчої роботи», — наголосили у заповіднику.
Читайте також: Наслідки підриву Каховської ГЕС, місце загибелі князя Святослава — у заповіднику «Хортиця» запропонували нові екскурсії
Для відвідувачів заповідника підготовили оновлені екскурсії, запрацювали об’єкти супутньої інфраструктури – кафе, велоцентр, майданчик для стрільби із лука. Наступний 2025 рік для Національного заповідника «Хортиця» стане ювілейним. У заповіднику вже думають про підготовку до ювілею.
Увага: зміна розкладу роботи в комплексі «Запорозька Січ»
В історико-культурному комплексі «Запорозька Січ» змінились години роботи.
По 30 вересня комплекс працює з середи по неділю з 10.00 до 18.00. Каса працює до 17.30.
Понеділок та вівторок – вихідні.
Ціна вхідного квитка до історико-культурного комплексу «Запорозька Січ»:
— для дорослих — 100 грн,
— для дітей шкільного віку та студентів – 50 грн,
— для пільгових категорій громадян – 50 грн.
Читайте також: Запоріжці можуть безкоштовно пройтись на Хортиці по стежці, де гуляв Тарас Шевченко — як вона зараз виглядає
Тел. для отримання інформації та замовлення цих екскурсій 095-914-77-06, 096-254-12-09.
Найближчі заходи у Музейних студіях «Місто за порогами»:
21 вересня об 11.00 — лекція «Заповідник на острові Хортиця».
22 вересня об 11.00 — майстер-клас для дітей «Розфарбування гіпсових фігур».
Заходи безкоштовні.
Ми писали, що п’ять років тому у Запоріжжі знімали пригодницький серіал — як це було.
Фото автора
Джерело