Зараз я живу в тюрмі — ось і вся моя життєва позиція: вже п’ятий день народження Олег Сенцов зустрічає в неволі

Сьогодні своє 43-річчя зустрічає український режисер Олег Сенцов. Це вже п’ятий день народження, яке він святкує в російській тюрмі, замість знімального павільйону. Сенцов отримав 20 років за звинувачення в тероризмі. Тероризмом російська влада вважає проукраїнську позицію режисера.»

Історія боротьби Сенцова у матеріалі.

Крим, “Гамер” та Євромайдан

Народився Сенцов в Сімферополі. Навчався в Київському національному університеті імені Вадима Гетьмана. Після навчання певний час займався бізнесом — був співвласником клубу комп’ютерних ігор в рідному місті, згодом захоплення комп’ютерними іграми вплине на його творчість.

У 2008 році Сенцов вирішує кардинально поміняти життя і стає співзасновником компанії “Край Сінема”. За словами Сецнова, на нього вплинула творчість російської режисера Андрія Звягінцева, який зумів з дебюту стати успішним режисером. Того ж року режисер знімає свій перший навчальний фільм за мотивами оповідання американського письменника Джерома Селінджера “Добре ловиться рибка-бананка”. Наступного року виходить ще один навчальний фільм Сенцова “Рік Бика”.

У 2012 році Сенцов дебютує повнометражним фільмом “Гамер”. “Гамер” – це історія майстра кіберспорту, який отримує срібну нагороду на чемпіонаті світу і світову популярність серед геймерів, однак в реально житті — він звичайний лузер, в якого немає друзів, коханої, кар’єри, нормальних соціальних комунікацій.

В тому ж 2012 картина отримала премію Гільдії кінознавців та кінокритиків на фестивалі “Дух вогню” в російську Ханти-Мансійську.

У 2013 році, мотивований дебютним успіхом Сенцов планує зйомки другої картини — гостросоціальної драми “Носоріг”. Події фільму мали розвиватись в 1990-тих роках. Це історія хлопця на прізвисько “Носоріг”, батько якого постійно пив, а потім ще й сидів, мати весь час сварилася, старший брат помер на війні, у сестри життя теж не склалось, тож не дивно, що хлопчик, який ріс у такій сім’ї, коли подорослішав — перетворився на “носорога”.

Однак у творчі плани увірвалась революція. З початком подій Євромайдану, Сенцов стає активним учасником кримських протестів. Згодом приєднується до руху Автомайдан у Криму. Там він познайомився з тими, з ким в найближчому майбутньому ділитиме лаву підсудних — Олександром Кольченком та Геннадієм Афанасьєвим. Постійна участь в організації мітингів “За єдину Україну” та волонтерська допомога блокованим у Криму українським військовим змусила Сенцова відкласти зйомки “Носорога”.

Потім росіяни окупували Крим. Сенцов міг поїхати, але вирішив залишитись, щоб організовувати підтримку родинам українських військових, також планувався проукраїнський автопробіг.

Арешт і пів світу етапом

Арештували Сенцова 10 травня 2014 року, попри те, що в матеріалах справи фігурує дата 11 травня. У суді Сенцов розповість, як відбувався арешт: із мішком на голові в мікроавтобусі його вивезли до будівлі СБУ в Сімферополі. Там били, душили, роздягали й погрожували зґвалтуванням. Вимагали назвати імена кримських активістів і тих, хто планував підірвати пам’ятник Леніну.

Мені запропонували дати свідчення на керівництво Майдану й отримати 7 років, або стати керівником і отримати 20″,  —  пояснив режисер.

Згодом розпочались обшуки у квартирі Сенцова, де за словами режисера “нічого крім найціннішого для мене  —  моєї дитини, яка змушена була за цим спостерігати, вони не знайшли“.

Згодом на суді Сенцов додасть про обшуки: “Через 3 дні вже знайшли зброю, тому що яка терористична група без зброї… Через пів року ФСБ дивним чином виявила на моєму ноуті 2 файли про виготовлення вибухових речовин”.

Уже в червні такі відомі кінодіячі, як Педро Альмодовар, Акі Каурісмякі, Даніель Ольбрихський, Фолькер Шльондорф, Бела Тарр, Бертран Таверньє, Анджей Вайда, Вім Вендерс, Кшиштоф Зануссі підпишуть лист з вимогою якнайшвидше і якнайпрозоріше розслідувати звинувачення Сенцова. А вже 25 серпня суд в Ростові-на-Дону винесе свій вердикт – 20 років позбавлення волі. Сенцов не дав брехливих показань, тому “пішов, як організатор”.

Далі буде пів світу етапи й російськими острогами. Спершу пересильна тюрма в Челябінській області, згодом — колонія в Якутії. Ще два роки до того, в сусідньому Ханти-Мансійську йому вручали премію, а вже він відбуває тут покарання за свою проукраїнську позицію.

Згодом ще один етап — через майже всю Росію — з Якутії до російської Арктики. З листопада 2017 року Сенцов перебуває в колонії “Білий ведмідь” в містечку Лабитнангі — це Крайня Північ Росії, це за полярним колом.

Колонія в якій утримується Сенцов вважається “красной”, тобто повністю підпорядкована тюремній адміністрації. В таких пенітенціарних закладах режим зазвичай більш жорсткіший, а умови — суворіші.

“Сибір.Реалії” зазначає, що проти керівництва колонії неодноразово порушували кримінальні справи за перевищення посадових повноважень. Прокуратура повідомляла про порушення правил внутрішнього розпорядку на території колонії й підозрювала її співробітників у використанні службового становища в особистих цілях, а самі ув’язнені скаржилися на жорстоке до них ставлення.

Голодування

В таких умовах Сенцов не здається і вирішує продовжувати боротьбу. 14 травня 2018 року український режисер та бранець Кремля Олег Сенцов офіційно оголошує голодування.

“Я, Сенцов Олег, громадянин України, незаконно засуджений російським судом і перебуваю в колонії м. Лабитнангі, оголосив безстрокове голодування з 14 травня 2018 р. Єдиною умовою припинення є звільнення всіх українських політв’язнів, які знаходяться на території РФ. Разом та до кінця! Слава Україні!”, – написав у листі політв’язень.

А потім буде боротьба тривалістю в 145 днів. Боротьба однієї людини проти величезної бюрократичної машини російського авторитаризму. Боротьба за якою спостерігатиме весь світ, висловлюючи солідарність Сенцову та вимагаючи звільнити бранців Кремля.

За час голодування Сенцова було проведено понад сотню акції підтримки у понад 80 містах світу. До вимог українського режисера приєднались діячі культури з усього світу, зокрема Педро Альмодовар, Вім Вендерс, Йос Стерлінг, Кшиштоф Зануссі, Анджей Вайда, Акі Каурісмякі, Даніель Ольбрихський, Фолькер Шльондорф, Бела Тарр, Бертран Таверньє, Джонні Депп, Стівен Кінг, Меріл Стріп, Світлана Алексієвич, Роберто Беніньї, Єжи Гоффман, Джордж Клуні, Девід Кроненбер, Том Тиквер, Агнешка Холланд, Мохсен Махмальбаф, Герта Мюллер, Славой Жижек, Ієн Мак’юен, Салман Рушді, Еліс Сіболд, Патті Сміт, Алек Сот, Патрік Стюарт, Тімоті Снайдер та ще багато інших.

Ба більше, визволити Олега Сенцова закликали відверто проросійські та пропутінські діячі, зокрема режисери Микита Міхалков та Павло Лунгін, акторка Чулпан Хаматова, а також діячі ліберальної російської»інтелігенції»—»режисер Андрій Звягінцев, письменник Борис Акунін, біолог-еволюціоніст Олексій Кондрашов та ще багато інших.

Однак, 6 жовтня 2018 року Сенцов був вимушений припинити голодування.

“У зв’язку з критичним станом мого здоров’я, а також патологічними змінами, які почались у внутрішніх органах, найближчим часом до мене заплановано застосування примусового харчування. Моя думка при цьому вже не враховується — нібито я вже не в змозі адекватно оцінювати рівень здоров’я і небезпеки, що йому загрожують. Насильницьке годування буде проводитися в рамках реанімаційних заходів щодо порятунку життя пацієнта. У даних умовах я змушений припинити своє голодування із завтрашнього числа, тобто з 06.10.18 р. 145 днів боротьби, мінус 20 кг ваги, плюс підірваний організм, але мета так і не досягнута. Я вдячний всім, хто підтримував мене і прошу вибачення у тих, кого я підвів… Слава Україні!”, – написав він у листі.

Наразі Сенцов проходить важку реабілітацію після голодування, але не припиняє займатись творчістю – писати роман та пєси. Єдине про що він мріє – це знімати кіно. За цей час Олег Сенцов»—»став символом незламності українського духу»у»світі та символом загальнолюдського розуміння про боротьбу за свої права.

Олегу Сенцову присудили 20 років»ув’язнення. Він відсидів уже 5. Коли він вийде з»в’язниці, йому буде 68 років. Весь світ бореться за його звільнення, допоки в Кремлі він залишається лише “козирем” у політичній грі.

“Боягузтво»—»найстрашніший гріх на Землі. Велика зрада починається іноді з маленької такої боягузтва … Коли тобі надягають мішок на голову, трохи б’ють, і через»пів години»ти вже готовий відректися від усіх своїх переконань, обмовити себе у чому завгодно, обмовити інших людей, тільки щоб перестали бити. Я не знаю, чого можуть коштувати твої переконання, якщо ти не готовий за них постраждати”, – сказав Сенцов в останньому слові на власному судилищі, в»цьому, мабуть»і є вся життєва філософія Олега Сенцова»—»режисера, громадянина, українця та борця.

Джерело: Прямий

Источник: https://forpost.media/glavnoe/zaraz-ja-zhivu-v-tjurmi-os-i-vsja-moja-zhittieva-pozicija-vzhe-p-jatij-den-narodzhennja-oleg-sencov-zustrichaie-v-nevoli.html

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

нет
scroll to top