Житель Запоріжжя виявив знаряддя праці віком у 5 тисяч років

Прибираючи сміття на косі біля знаменитого урочища Сагайдачне неподалік від греблі ДніпроГЕС, мешканець вулиці Скельної Віктор Доронович підібрав у піску дивний кістяний предмет з отвором. Як з’ясувалось,  мотика для оброблення землі! Такими мотиками обробляли свої невеликі лани мешканці наших земель у V-III тис. до н. е., тобто 7-5 тисяч років тому!
За інформацією пресгрупи Нацзаповідника «Хортиця»,   мотика, знайдена у Сагайдачному – це знаряддя довжиною 20 см, зроблене з рогу благородного оленя. З боку обуха в ньому просвердлено рівний акуратний отвір для дерев’яного держака. Гострий робочий край мотики спочатку обтесаний, а потім добре відшліфований та загладжений у процесі використання. Можливо, перед обробкою ріг розпарювали або виварювали, щоб зробити його більш пластичним.
.
Відомо, що саме такими мотиками обробляли свої невеликі лани мешканці наших земель у V-III тис. до н. е. Це були носії так званої середньостогівської археологічної культури – люди, які, можливо, першими в Європі приручили коня для їзди верхи, першими насипали в наших степах кургани та користувалися мідними виробами. Серед багатьох «середньостогівських» пам’яток в околицях острова Хортиці найвідомішою є та, що дала назву всій культурі. Буквально на відстані 1,5 км від місця знахідки мотики (де теж було давнє поселення) у Дніпрі стоять скелі Три Стовпи.
.
У 1928 р., під час Дніпробудівської археологічної експедиції, на Середньому Стовпі проводив розкопки дослідник Аркадій Добровольський. У своєму звіті він чомусь назвав Стовпи Стогами, тож неточна назва середньостогівської культури так і закріпилася в науці.
Нагадаємо, сотні пам’яток давнини виринули на світ після знищення Каховського водосховища. Нещодавно музейні фонди Національного заповідника «Хортиця» поповнилися ще однією надзвичайно рідкісною знахідкою – мотикою у кілька тисяч літ…
.
.
.
.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp

Share this post

нет
scroll to top