У Запоріжжі працює станція моніторингу повітря Еко Сіті. За її допомогою в режимі онлайн вимірюється якість повітря у різних районах міста. Нерідко можна побачити фіксацію перевищень, однак це не обов’язково свідчить про критичну ситуацію.
Про що говорять показники станції моніторингу та як їх використовують, розповів у інтерв’ю т.в.о. начальника управління державного екологічного нагляду (контролю) природних ресурсів та промислового забруднення Запорізької області Павло Касілов.
Як здійснюється моніторинг якості повітря в Запоріжжі?
Державна екологічна інспекція Південного округу використовує результати моніторингу якості повітря Еко Сіті задля отримання аналітично-статистичних даних в межах своїх повноважень. Крім цього, інспектори отримують фонові концентрації забруднюючих речовин від Запорізького обласного центру з гідрометеорології та ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України».
Розкажіть детальніше щодо кількісно-якісних показників вимірювання станції, що встановлена в Інспекції?
Слід наголосити на деяких відмінностях нормативів гранично допустимих концентрацій, що встановлюють, зважаючи на міжнародні стандарти, представники ГО Еко Сіті та ті, що встановлені в Україні для населених пунктів. Саме для цього, Інспекцією оприлюднюються дані в конкретних показниках, які зафіксовані приладом. У преважній своїй кількості показники є в межах затверджених гігієнічних регламентів допустимого вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населених місць.
Враховуючи погодні умови, а саме вологість, атмосферний тиск і статичність встановлення засобу моніторингу, слід зважати на можливу похибку в вимірюванні речовин. Як приклад, перевищення показників діоксиду азоту та монооксиду вуглецю найчастіше спричинено викидами від автотранспорту, ворожих обстрілів та високотемпературного горіння. Збільшення концентрацій забруднювачів повітря фіксуються переважно після ворожих обстрілів або у години пік.
Що позначають кольори індикаторів якості повітря?
Відповідно до програмного забезпечення станції, перевищення відображається червоним індикатором — що може насторожити громадян — в одній точці встановлення станції, але бути в нормі (синім, зеленим або жовтим) в іншій точці міста.
Звертаю увагу, що те що визначається перевищенням на сайті громадської організації, є в межах нормативів відповідно до законодавства України.
Які чинники сприяють перевищенню показників вимірюваних речовин?
Високому рівню забруднення атмосферного повітря у м. Запоріжжя сприяють такі основні фактори:
значна кількість речовин, що викидається підприємствами та автотранспортом;райони проживання населення розташовані з навітряної сторони промислової площадки, на якій розташовано більшість основних забруднювачів атмосферного повітря м. Запоріжжя;значна повторюваність напрямків вітру, які сприяють підвищенню забруднення атмосферного повітря в житлових районах міста (вітри північно-східної чверті) застій повітря (штилі), повторюваність приземних та при піднятих інверсій, та коливання швидкості вітру. Чи є залежність між сезонами й збільшенням перевищень показників ГДК шкідливих речовин?
Так, існує така залежність. Варто не забувати, що м. Запоріжжя має високу ступінь техногенного навантаження, яка негативно впливає на стан навколишнього природного середовища. Основними забруднювачами атмосферного повітря залишаються підприємства чорної та кольорової металургії, теплоенергетики, хімії, машинобудування. Значний внесок у забруднення атмосферного повітря агломерації «Запоріжжя» вносять викиди автотранспорту, в тому числі транзитного.
У яку пору року більше перевищень?
Кількість перевищень збільшується у липні, серпні, вересні, в основному в ці періоди метеорологічні умови сприяють накопиченню шкідливих речовин в приземному шарі атмосфери, концентрації забруднюючих речовин у повітрі можуть різко зростати.
Протягом другої половини серпня місяця у м. Запоріжжя значно зростає кількість повідомлень про настання несприятливих метеорологічних умов (НМУ), що зумовлено кліматичними особливостями регіону та сезонними змінами (літо-осінь) що призводить до виникнення температурних інверсій у приземних шарах атмосфери, слабкі швидкості вітру тощо.
Які шкідливі речовини найчастіше фіксуються ?
Пил, діоксид азоту, фенол, формальдегід, сірководень.
Які райони області та міста Запоріжжя є найбільш забрудненими?
Заводський, Шевченківський, Вознесенівський, райони в яких розташовано більшість промислових підприємств.
Наскільки помітні перевищення показників після ракетних обстрілів?
Під час вибуху ракети чи снаряду в атмосфері може виникнути пожежа, що супроводжується викидом токсичних речовин, диму та інших забруднюючих речовин. Ці забруднення можуть включати токсичні гази, такі як оксиди азоту, діоксид сірки, хлор, пил та інші.
Відповідно, перевищення показників якості повітря буде залежати від обсягу та характеру викидів, а також від того, наскільки ці забруднення розповсюджуються в атмосфері. Локально це може призводити до значного погіршення якості повітря в районах, де відбуваються обстріли. Однак на більшій території це може бути менш помітним, особливо якщо викиди розсіюються швидко або якщо вони відбуваються в обширних зонах.
Названа сума збитків, завданих екології Запоріжжя у грудні внаслідок бойових дій Як інспекція надалі використовує оприлюднені результати?
Дані, які оприлюднюються на офіційних ресурсах Інспекції, носять інформаційний характер та сприяють аналізу поточної ситуації з метою розробки більш жорстких нормативів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
До кінця воєнного стану змін не буде: за яких умов зникне сморід у Запоріжжі Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/zhitelyam-zaporizhzhya-rozpovii-yak-na-zabrudnennya-povitrya-vlivayut-obstrili-j-pogodni-umovi/
Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook