У Кам’янській виправній колонії №101, що розташована в Запорізькій області, відбувають покарання громадяни України, засуджені за статтею 111 Кримінального кодексу — державна зрада. Усі ув’язнені були визнані винними у співпраці з російською федерацією під час повномасштабного вторгнення.
Станом на початок квітня у колонії перебуває близько 300 осіб. Як повідомив начальник оперативного відділу установи Андрій Дніпров, більшість із засуджених мають вищу освіту, серед них — колишні правоохоронці, військові, вчителі, журналісти, письменники та лікарі.
«Ці засуджені суттєво відрізняються від звичайного контингенту. Це інша категорія — люди освічені, часто з досвідом роботи у державних структурах», — зазначив Дніпров.
За інформацією адміністрації колонії, частина засуджених виконувала функції коригувальників вогню, передавала координати позицій Збройних сил України, співпрацювала з представниками окупаційних адміністрацій або передавала розвіддані.
Побут та режим тримання у колонії — відповідно до вимог законодавства. Засуджені мають доступ до триразового харчування, можуть готувати їжу самостійно. В установі проводяться лекції із вивчення внутрішнього розпорядку та українського законодавства.
Журналісти Крим.Реалії поспілкувалися з трьома засудженими. Один із них — 60-річний Геннадій Параскевич, колишній військовий лікар Запорізького військового госпіталю. Під час повномасштабного вторгнення він працював у Запорізькому військовому шпиталі як цивільний лікар-методист. За його словами, він погодився на співпрацю з російською стороною після розмови зі знайомим з окупованого Токмака.
– У мене була нагода подивитися, хто де лікувався, хто куди поїхав. За характером бойових уражень, місцем можна багато чого визначити, за кількістю, характером.
– У вас був доступ до великого обсягу інформації? – запитує журналістка Крим.Реалії.
– У принципі, так. Ну, і карти я бачив.
– Розташування військ?
– Так.

Майже два роки він передавав російській стороні інформацію про наплив поранених на Запорізькому напрямку та інші засекречені дані.
– Добровільно я погодився, так, скажімо, допомагати. Я прихильник колишньої великої країни. У ній я починав служити та вирішив продовжити. Корисливої мети в мене не було.
– Чому ви тоді залишились в Україні? – уточнює журналіст.
– Ну, а як переїжджати? А навіщо? Тепер і переїдемо.
– Яким чином?
На обличчі Параскевича з’являється посмішка.
– Ну, простим. Найпростішим способом переїдемо. Ну як? Ми вже, можна сказати, біля Росії. Вони ухвалили закон. Зміни до Конституції зробили – Запорізька, Херсонська, Донецька, Луганська області.
Засуджений сміється, коли промовляє ці слова.
– Ви вважаєте, що це вже територія Росії? – уточнює журналістка.
– Вони ухвалили закон. Тобто приймають, значить, і нас.
Як кажуть, СРСР 2.0. Соціалістичних не буде. Буде, наприклад, [союз] суверенних країн. Цей проєкт мені більш прийнятний
Геннадій Параскевич
Геннадій Параскевич закінчив Саратовський військово-медичний факультет. У 1990-х проходив службу в Росії та Білорусі. Досі ностальгує за Радянським Союзом.
«Як кажуть, СРСР 2.0. Соціалістичних не буде. Буде, наприклад, [союз] суверенних країн. Цей проєкт мені більш прийнятний», – каже Геннадій Параскевич, засуджений за допомогу країні-агресору.
І підтримує агресію з боку Росії.
«Країна збільшується, території збільшуються, і море зробили внутрішнім на Камчатці, і Крим приєднали. Якщо не відбувається розширення територій, то розвитку немає. Війна – це останній аргумент королів. Отже, інакше не вийшло взяти під контроль землю, підприємства», – розповідає засуджений.
Параскевич сумнівається, що російські ракети ціляться на об’єкти цивільної інфраструктури і гинуть мирні люди.
– Важко сказати. Список ніхто не друкував.
– Ви ж бачите, навіть по Запоріжжю «прильоти» по цивільній інфраструктурі, будинкам, загинули мирні люди, діти, – додає журналістка.
– Мені важко зараз судити. Я не знаю, де там що відбувається. Куди саме влучало.
– Жертви, які є в цій війні, – це не важливо для вас?
– Баланс добра і зла не змінився, просто підвищилися ставки.
У грудні 2023-го Служба безпеки України затримала Параскевича на його робочому місці у шпиталі.
«Приїхали [співробітники] СБУ, перевірили телефон, потім виявилося, що той телефон, яким я передавав, я вже рік тому його змінив. Вони мали прослуховування тієї сторони, скриншоти і там вказувався я в тому числі», – каже Параскевич.

Чоловіка засудили на 15 років за ґратами за допомогу державі-агресору. Він написав заяву на обмін, свою провину не визнає і ні про що не шкодує.
– Ви визнаєте свою провину? – запитує журналістка.
– Чо, провина? Зробив те, що зробив.
– Не шкодуєте?
– Нє-а.
За даними СБУ, з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України слідчі відкрили понад 3 тисячі кримінальних проваджень за статтею «державна зрада». Оголосили 2829 підозр, 744 громадян України було засуджено за державну зраду.
The post Зрадник у шпиталі: військовий лікар із Запоріжжя передавав дані рф (ВІДЕО) first appeared on Портал Акцент.